"За него няма мерки и теглилки - изключителен е за българската култура и с несъгласието си с налаганите при социализма идеологеми", каза пред репортери режисьорът Теди Москов на поклонението на режисьора Рангел Вълчанов.
"По идея на Мая донесохме слънчогледи. На италиански е "джира соле" - "върти слънце", а когато има въртене, не се знае кой каква роля има - дали цветето върти слънцето или обратно. Тази загадка остава и за Рангел", допълни Москов, който бе един от многото, дошли да се сбогуват с автора на "На малкия остров" и "А сега накъде?".
Поклонението се състоя в столичния храм "Св. Георги". Именитият кинематографист - неповторим с могъществото на духа си, таланта и чувството си за хумор, почина на 30 септември, дни преди да навърши 85 години, след продължително онкологично заболяване.
"Обичан човек беше и обичаше да обича. Много красив, достолепен. Дори когато вече не можеше да говори, успяваше да разсмива всички около себе си. Но си отиде - ще си пие ракията в другите селения. Много ми е мъчно за него", каза скулпторът Георги Чапкънов.
Композиторът Стефан Димитров разказа за дългите разговори под звездите в Киноцентъра с Рангел Вълчанов през горещото лято, когато са монтирали музиката му към филма на режисьора "Немирната птица любов".
"Бяхме приятели от дълги години. Щастлив съм, че написах музиката за два негови филма (другият е "Фатална нежност"). Говорихме за живота, за удачите и неудачите. . . Радвам се, че осъществихме и вечерята, която си обещахме тогава - една вечер в махалата.
Той беше много разочарован, защото си беше видял досието. Но махна с ръка. Каза, че който е писал, е бил притискан. Имаше поглед отгоре", каза Стефан Димитров.
Според него "Немирната птица любов" е своеобразно продължение на "Лачените обувки на незнайния воин" - с размислите за смисъла на изкуството, отношенията между хората, преходността, пише БТА.
"Не може с няколко думи да се опише Рангел. Трябват много думи, освен ако не си майстор като него. Шоп с уникално чувство за хумор, каквото останалите българи нямаме", каза звукорежисьорът Джони Пенков.
Той не може да посочи свой любим филм на Рангел Вълчанов, защото по думите му всичко е свързано. Много харесва "Лачените обувки на незнайния воин" - най-българския филм по думите му, изпълнен с много любов и искреност, защото е за детството, а тогава човек не лъже.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Купувачи на имоти се стичат към Испания с търсене на убежище от войната и сътресенията
Затварянето на Ормузкия проток показа растящата роля на Близкия изток за енергетиката
Акция на седмицата: „Трейс Груп Холд“ АД
ЕК облекчава правилата за ESG отчетност за мениджърите на активи
Как социологията на изкуствения интелект ще влияе на последиците от навлизането на технологията
Китай не трябва да "катурне" долара, за да спечели валутната война
Как гените ни влияят върху метаболизма и усвояването на храните и добавките (ВИДЕО)
Рецепта за домашен дюнер
Творците срещу AI: Разразява се битка за правата върху гласа и образа (ВИДЕО)
Йотова и Демерджиев поднесоха венци за празника на МВР
Стресът на работното място излиза твърде скъпо на компаниите
Шести ден без следа от 11-годишната Наталия
Янев преди Дери Сити: Не помня издънката на ЦСКА срещу Сейнт Патрикс
Цецо Найденов бесен след издънката на ЦСКА 1948
Карло Анчелоти: Няма да правим специален план срещу Холанд
Горещо преди Англия – Мексико: Безпрецедентна охрана на Мондиал 2026
Как Левски откри Сержиньо: Пътят от пета дивизия до върха
Мексико обяви война на Англия преди големия сблъсък на Световното
Хората, които винаги виждат най-доброто в някого, пропускат тези 4 червени флага
Поверия за Летен Атанасовден
Задължителни ястия за Летен Атанасовден
Ритуал за здраве на Летен Атанасовден
Друсани картофи с масло
Крехко печено свинско с ароматна глазура
Виц на деня - 05 юли
Бойко Борисов честити професионалния празник на МВР
Скъпа реколта при добри добиви: Зърнопроизводителите жънат повече, но печелят по-малко
Зрелищна катастрофа във Варна
Испания отново е първа по плажове със „Син флаг“
Един от мъжете, включил се в издирването на Наталия и Асен: Търсим дронове и доброволци
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“