Най-старият български литературен музей, къщата на патриарха на националната ни литература Иван Вазов в София, и този месец ще стане домакин на литературното събитие, организирано от издателство „Жанет 45“ - „Срещи в сряда“.
Всяка предпоследна или последна сряда от месеца, в залата на документалната експозиция на музея или в кафе-клуба, ще се провежда четене на автор/ или автори от издателска къща “Жанет-45”. Идеята е да се създаде постоянна, жива и привлекателна литературна сцена в центъра на българската столица, живо и непрекъснато литературно битие, да се “отгледа” образована и пристрастна публика.
Името на поредицата СРЕЩИ В СРЯДА не е произволно хрумване, а съдържа в себе си смисъла на гореспоменатата вече среща между Музея и Издателството, между канона на класиката и предизвикателството на настоящето, случващо се сега и тук в българската литература.
Срядата, като ден, разполовяващ деловата седмица, също включва в себе си знака на център, на средищно място, на среща между двете половини на цялото.
Съботните дни през пролетта и лятото предлагат също възможност за поетични матинета, срещи с автори, рецитали, тематични утра, на които да се продават книги.
Целта на инициативата е да изгради постепенно традицията на едно.
Неслучайната среща на две институции – музеят, консервативното място, стожерът на традицията и издателството с динамичните му програми и естетически търсения, знаковостта му в модерния литературен живот – поражда надежда, че инициатива ще бъде не само насъщно необходима, но и успешна.
Първо, защото създава възможност за нормални в периодичността си и по съществото си срещи на авторите с публиката, второ, защото се фокусира върху националния литературен живот, акцентира върху многообразието му и така повторно го легитимира, и трето, защото посредничи между книгата и нейния читател.
Тази сряда – 28 март - рециtалът ще е на Теодора Димова.
Името на белетристката Теодора Димова читателите и критиците запомниха преди няколко години с прекрасния й роман „Емине”, издаден от „ИК Жанет 45”.
Широка е и аудиторията на почитателите на драматурга в нейно лице, а пиесите й са нееднократно награждавани. Но, както казват театралите, „видяното отминава, писаното остава“.
Надделявайки всеобщата издателска сдържаност по отношение на публикуването на пиеси, оставено преди всичко на малкото специализирани списания, „ИК Жанет 45” предоставя на вашето внимание четири пиеси на Теодора Димова. И така – четири в едно: „Кучката”, „Змийско мляко”, „Любовници” и „Невидимите пътища на прошката”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Вятърен парк "Свети Никола" и AES Гълъбово са осигурили 10% от потреблението на ток през октомри
Турците пътуват с часове за по-евтино сирене от Гърция
Покупката на жилище се отлага: Американците се сдобиват с първия си дом едва на 40 г.
Подкрепата на Полша за украинците се пропуква в опасен момент
Кризата с автомобилните кредити може да удари по-широкия финансов сектор в САЩ
К. Ангелов: Целта на особения управител в "Лукойл" е да гарантира стабилност на доставките
Есенно време през новата седмица: Дъждове, слънце и дълго циганско лято
Десетки шофьори са хванати да карат пияни или дрогирани
Три зодии получават каквото искат на 10 ноември
Тайните бункери на Москва: Сталин командвал от 65 метра под земята (+СНИМКИ)
Загуба от ЦСКА? За Левски не е станало нищо страшно
Мнението на Gol.bg за Вечното дерби: Целта оправдава средствата
ЦСКА за Вечното дерби с Левски: Скандално съдийство
Голяма драма: Славия обърна Монтана с два гола след 87-ата минута
ВИДЕО: Левски - ЦСКА
Манчестър Сити – Ливърпул
Седмична таро прогноза за 10 – 16 ноември
Трапезата на Свети Мина
Какво да хапвате за здраво сърце, бъбреци и кожа?
Стек хапки с чесново масло и зелен фасул
Поверия за Свети Мина
Срещи след развод – как да преоткрием любовта
Американската търговска камара в България: Изисква активна работа от правителство по казуса Лукойл
Условията за пенсиониране се затягат
Васил Велев: От 1996 година ние не сме имали по-лош бюджет от този
Димитър Главчев: Няма как да коментирам бюджет, който дори не е внесен в МС
Доброволци във Варна преобразиха една обикновена автобусна спирка в истински оазис за отдих
Защо българите прдължават да се обръщат към ясновидки?
MeerKAT засече радиосигнал от междузвездната комета 3I/ATLAS
Неочаквано откритие: Момиче намери на плажа следи от гигант на 200 млн. години
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя