Едва преди няколко месеца – през октомври 2020 г. –Netflix пусна минисериала "Дамски гамбит", който за броени седмици пожъна невиждан успех по света и се превърна в абсолютен хит и най-гледаното шоу на стрийминг платформата в над 60 страни, включително и България.
Родните фенове на магнетичната Бет Хармън вече могат да се потопят в оригинала на нейната история, който американският писател Уолтър Тeвис пише преди 38 години. Книгата "Дамски гамбит" излиза за първи път на български на 19 март. Преводът е на Борислав Стефанов, а оформлението на корицата с кадър от сериала е на Наталия Чайкина.
Всъщност сюжетът на сериала почти изцяло се придържа към книгата. На 8-годишна възраст Бет Хармън губи майка си в автомобилна катастрофа и попада в дома за сираци "Метуен", където според практиката през 60-те години всички деца са длъжни да взимат успокоителни. Тя бързо се пристрастява към малкото зелено хапче.
Един ден в мазето на детския приют Бет случайно попада на чистача господин Шайбел, който играе шах сам. Малката Елизабет моментално е запленена, почти хипнотизирана от играта. Уменията й на дъската се развиват светкавично. Древната игра се оказва страстта на живота й. На 12 години тя бива осиновена от семейство, което обаче се разпада бързо, и момичето отново остава само с майка си. Шахматната кариера на младата госпожица Хармън се развива шеметно, както и зависимостта й към успокоителните и алкохола. В борбата си за оцеляване и щастие, в търсенето на място под слънцето, Бет се бори най-вече с вътрешните си демони.
Книгата е едновременно потискащо и вдъхновяващо пътешествие, което се поема на един дъх. Ангажиращ и много динамичен, този завладяващ роман за шах, пристрастяване и нотка феминизъм е толкова силно удовлетворяващ, колкото и мат в четири хода.
Шахът има своето място в романа, но то в никакъв случай не е централно. Всеки, който някога се е чувствал изгубен, отхвърлен или подценен, докато подхранва ожесточена, мълчалива надежда за спасение, ще хареса тази книга. Въпреки това шахматни сцени не липсват, подобно на сценария на минисериала.

Русия е получила повече пари от скъпия петрол и спря да продава злато
Време е съюзниците да изградят различен вид НАТО
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
Хороскоп за зодиите за 4 май: Баланс между решителни действия и хармония в отношенията
"Тихите" фактори, които увреждат нервната система всеки ден
За учителите на българите: Какъв е произходът на Кирил и Методий
Йотова: Европейската политическа общност дава нова енергия на Източното партньорство
Нефритената тайна на Гълъбник: Кои са първите владетели на Европа
Спортът по телевизията днес, 4 май
Мачовете по телевизията днес, 4 май
Буталата взеха първа плейофна серия след 18 години
Наказаха Льоклер и Верстапен след Маями
Сериозни проблеми за Мърфи в Шефийлд, китайският младок се откъсна
Тотнъм изплува с важна победа над Астън Вила
Дневен хороскоп за 4 май, понеделник
DARA тръгна за Виена с два куфара и пет човека екип
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
ИПИ: България е в най-лошата си фискална позиция от началото на хилядолетието
Проф. Герджиков: Крайно време е страната да се успокои, гарант за това е Румен Радев
Румънци напират да работят в морските ни хотели това лято
Как се хранят децата на столетниците?
Охрид чака българите: Винаги сте добре дошли
Какво ще е времето утре?
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?