Всички искат да бият, но малцина, да не кажа никой, искат да управляват, заяви Георги Първанов, президент 2002-2012 г. в интервю за „24 часа“.
Според Първанов няма нищо по-естествено от това, когато си създал една нелоша програма за управление, да излезеш и да кажеш: "Аз съм готов да я реализирам."
По думите му бремето на премиерската длъжност е твърде тежко за лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Той вече трябва да е добре осъзнал, че не може и не бива да бъде следващият премиер на България. И със сигурност ще търси изход, алиби, за да избяга от тази отговорност, смята Георги Първанов.
Той заяви, че има депутатски листи на левицата, които са формирани на субективен признак и това ще доведе до по-слаба мотивация на партийния състав. Продължава се с други средства линията от майския конгрес миналата година, смята той. Според него БСП няма друга алтернатива освен да спечели изборите. Всичко друго е голям риск не само за БСП и бъдещето на левицата, но и за бъдещето на България, каза Първанов.
По думите му Пламен Орешарски, посочен за премиер от Сергей Станишев, е силен професионалист. Той е добро решение, но ме смущава, че засега е еднолична номинация. Не е продукт на решение на един по-широк партиен орган, каза Първанов, според когото трябва да се поработи повече за широката професионална и гражданска подкрепа за кандидатурата на Орешарски.
На въпрос при загуба на изборите, Станишев трябва ли да подаде оставка, той заяви, че ще коментира това, което засяга събитията след 12 май, когато му дойде времето. Не мога да си представя, че ГЕРБ ще ни бие и ще получи правото на втори мандат. Това би било катастрофа за нас, коментира Първанов, който обаче не изключи да има подмяна на изборния вот от страна на ГЕРБ.
Дори и ГЕРБ да има предимство в следващия парламент, няма да успеят да сглобят коалиция. Коалиционната им култура не е на високо ниво. Те са силни в покупко-продажбата, каза още той.
По думите му формално право за съставяне на правителство БСП може да получи, но няма да е силно от морално-политическа гледна точка. Защото, когато си загубил изборите, доверието е по-различно, отколкото когато си победил. Така че ако някой в нашите редици си прави сметката, че ние можем да се закачим за властта от втора позиция - прогнозата му е грешна. По-скоро при липсата на достатъчно убедителен резултат на БСП и на победа, която да ни осигури правото да направим силно правителство, очаквам политическа криза, при това перманентна, заяви Георги Първанов.
По скандала с подслушванията той коментира, че оставането на Цветанов в кампанията помага на опозицията - всяко негово появяване вреди на ГЕРБ, отблъсква избиратели. По думите му не е изненада, че Борисов и Цветанов „се пазят взаимно“. След този най-тежък гаф на прехода какво още трябва да сътвори Цветанов, за да бъде отстранен?! А се питаме защо толкова е компрометирана политиката в очите на хората, коментира Първанов. Според него скандалът се разрази по време на предизборната кампания, защото досега хората ги е било страх. След падането на правителството са окуражени и допускам, че тепърва ще излизат нови факти за злоупотреби, каза той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ердоган и Путин има на какво да научат Запада
IPhone Air - маркетингов хит, но провал в продажбите
Потребителите усещат затруднения на бензиностанциите, докато Русия стимулира бума на рафинирането на петрол
Кадър на деня за 15 ноември
Докато търговията с технологични акции се пропуква, инвеститорите на дребно усещат натиск
Търпеливостта на Федералния резерв признава каква е реалността
Роби Уилямс губи зрението си заради инжекции за отслабване
Три зодии ще се радват на късмет в седмицата от 17 до 23 ноември
Путин и Лукашенко ще се срещнат два пъти до края на 2025 г.
Бащата на Сияна подкрепи протеста в София: Човек, способен да убие куче, може да убие и човек
Спортът по телевизията днес, 16 ноември
Мачовете по телевизията днес,16 ноември
Цветомир Найденов се подигра на национал на България
Християн Петров: Опитваме се да потушим напрежението, но е много трудно
Филип Кръстев: Всички ставаме за смях
Георги Русев: България не играе със страх
Дневен хороскоп за 16 ноември, неделя
10 подправки, които да отглеждате във вода
Есенни съвети за по-добро здраве: три ключови фактора
Масаж с рициново масло помага при перименопауза
Любовен хороскоп за 17 – 23 ноември
Сериалът „Мамник“ тръгва скоро по Bulgaria ON AIR и БНТ
След пандемията: Стана лукс да имаш автомобил
България записа поредна загуба по пътя към Мондиал 2026
"От Нюрнберг до Варна": представят исторически албум за Народния съд в морската столица
Има ли смисъл от италианското почистване?
Планинските спасители набират стажанти
38 пияни или дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Телескопът James Webb изготви първия „метеорологичен доклад“ за екзопланета
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето
Вселената става по-студена и „безжизнена“
Екипажът на „Шънчжоу-20“ се върна на Земята