Ще поскъпне ли парното, след като бъде ограничено изкупуването на електричеството, произвеждано от топлофикациите? Евгения Харитонова, член на ДКЕВР, не се ангажира с прогноза, но обясни, че по-ниската цена на топлофикационните услуги в страната сега се поддържа от по-високите цени, на които НЕК изкупува електричеството от комбинираното производство.
В момента токът от комбинирано производство се изкупува от обществения доставчик (НЕК) на преференциални цени, които, по думите на Харитонова, в много случаи са по-високи от тези на "американските" централи в Маришкия басейн.
Промените в Закона за енергетиката, приети на второ четене в парламентарната комисия по енергетика, обаче предвиждат да се изкупува електричеството само от високоефективното производство на топлофикациите, а от комбинираното производство да се реализира на свободния пазар.
Сред топлофикациите, които не са високоефективни, тоест чиято енергия не би трябвало да бъде изкупувана от НЕК, са топлофикациите в Русе, Перник и Сливен.
Топлофикация - София е заявила инвестиционно намерение и до края на тази година нейното електричество ще бъде изкупувано като високоефективно, но ако до 2016 година не изпълни инвестицията си, и тя ще попадне в списъка с неефективните топлофикации. Харитонова обаче припомни, че това дружество е много важно за енергийната система, защото ако спре дейността си, потребителите в София ще започнат да се отопляват с електричество.
Според Харитонова не е много ясно как може да бъде осъществена идеята за покриване на дефицитите в НЕК с държавен заем и как би се отразило това върху цената на електричеството.
"НЕК е задължена на Българския енергиен холдинг и тези пари трябва да отидат в холдинга", каза тя. От своя страна, БЕХ има задължения към държавата, производителите, "Булгаргаз" и други. "Те са вътрешни задлъжнялости", допълни още тя.
ДКЕВР не е канена на преговорите между НЕК и ТЕЦ "AES Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", уточни още Харитонова. Тя допълни, че подписаните в края на миналата седмица меморандуми за разбирателство са с пожелателен характер. Преговорите се провеждат между търговски компании, отбеляза тя.
Все още нито един лицензиант не е подал ценово предложение за новия регулаторен период. Крайният срок за това е 31 март.
Изборът на търговец - ключов при либерализиран пазар на енергия
Едно от най-важните неща за битовите потребители при либерализирания пазар на енергия е изборът на добър търговец, защото ако търговецът прецени, че "не му е интересно да доставя, може да прекрати договора", коментира още Харитонова.
При прекратяване на договора потребителите ще трябва да ползват услугите на доставчик от последна инстанция, чиито цени са значително по-високи, докато тече процедурата по смяна на търговеца.
Харитонова добави, че на свободния пазар ще могат да участват и чужди търговци на енергия, но само ако имат лиценз за търговия на българския пазар. Тя обаче уточни, че на този етап няма голям интерес от страна на търговците към пазара с ниско напрежение, тоест за битовите потребители.
Дори и на либерализиран пазар ще има нужда от енергиен регулатор - той ще наблюдава мрежовите услуги и ще контролира спазват ли се лицензите на дружествата.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Силното представяне на SpaceX и сделката с Иран оцветиха в зелено щатските индекси
Кадър на деня за 15 юни
Анализатор: В идните години големите компании по-дълго ще остават непублични
В България има работещи 320 вятърни турбини
Защо коментарите на Тръмп за Г-2 тревожат съюзниците на САЩ?
До края на годината цената на златото ще се движи в границите на 4920 долара за тройунция
Рецепта за сорбе с манго и маскарпоне
Три класически закуски, които тайно съсипват деня ни
Можем да пестим гориво с някои техники на шофиране
Ноцебо ефектът: Как страхът от листовката на лекарствата може наистина да ни разболее
Големият съперник на Везенков в Гърция ще има нов треньор
Автогол спаси Белгия срещу Египет в атрактивен двубой
Секси адвокатка от Босна е новата муза на световното + СНИМКИ
Българин е: Ето кой поема Лудогорец
Левски удари на камък с лятната селекция: Веласкес отхвърля нападатели
ЦСКА среща сериозни пречки на трансферния пазар: Звездни цели отказват на "червените"
Хубави промени за 6 зодии до края на юни
Дневен хороскоп за 16 юни, вторник
„Ламингтън“ (Lamington) – австралийски пухкав сладкиш
Само на 35 години почина Едже Ъртем, която играе Ъшъл в „Шербет от боровинки“
Maserati отбеляза 100 години от емблемата Тризъбец
Какво символизира щурец в дома?
Старо месо неясно откъде и негодно сухо мляко от Украйна на масата на българина
Гърция продължава да бъде сред най-предпочитаните туристически дестинации за европейците
Съдиите заработват добре на световното
Все повече деца се пристрастяват към телефоните от ранна детска възраст
България търси повече туристи от Германия, Австрия и Швейцария с по-добри хотели и повече полети
Зеленски: Предложих среща на Путин, той отказа
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост
Китайски изследователи разкриха слабостите на американската лунна програма
Пробив в науката: Възстановяване на митохондриите обръща признаците на стареене