Имамът Ахмед Муса изпращал по 20-30 човека да пребиват християни в махалата. Физическото насилие се прилагало върху тези, които отказвали да приемат исляма, въпреки агитацията на имама и хората му.
Това твърди в показанията си пред съдия Кристина Пунтева таен свидетел №3 на провеждащото се днес заседание по делото срещу 14 обвиняеми за проповядване на религиозна омраза и призоваване към война в Окръжния съд на Пазарджик.
С побой били наказвани и мюсюлмани, които се осмелявали да определят Муса и хората му като терористи.
Баща на двама синове бил пребит, след като помолил имама да остави момчетата му на мира, защото не искал да стават терористи, казал още свидетелят, цитиран от "24 часа". Според него както преди, така и сега, през страната ни продължават да минават джихадисти на път от Германия към Сирия.
Свидетелят твърди още, че в проповедите си Ахмед Муса призовавал да се започне война в България, подобно на тази в Сирия. Освен това в джамията "Абу Бекир" в Пазарджик не се четял Коранът, а книги, в които се проповядвало за Свещена война.
В същото време някои от обвиняемите се усъмниха в съществуването на тайните свидетели. Според тях това не са реални лица, а постановка на прокуратурата. Съмненията им са породени от факта, че тайните свидетели не са отговорили на нито един от зададените им от подсъдимите и техните адвокати десетки въпроси.
В средата на октомври друг таен свидетел каза, че в проповедите си Ахмед Муса Ахмед призовавал мюсюлманите да се присъединят към ИДИЛ с всички средства. Казвал, че това е задължение на всеки мюсюлманин. Показанията били прочетени отново от съдия Кристина Пунтева пред прокурорите, защитата и самите обвиняеми в съдебната зала.
Основа за проповедите на подсъдимия пазарджишки имам бил салафизма и заявявал, че вярващите трябвало да зачитат и се подчиняват единствено на шериата. Поради това мюсюлманите не били длъжни да зачитат държавните институции и да спазват законите.
По думите на свидетеля Ахмед Муса не изпитвал никаква толерантност към останалите религии и открито заявявал, че християните трябва да горят в Ада.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Stellantis, Wayve Technologies и Uber се обединяват за масово навлизане на роботизирани таксита
Иран и САЩ започнаха преговори за постоянно мирно споразумение, Тръмп заплаши с нови удари
Петролът продължава да минава през Ормузкия проток въпреки твърденията на Иран, че е затворен
Войната в Иран подкопава пролетния сезон на продажбите в САЩ
Мазе в Париж показва бъдещето на войната с дронове
Промяната на бойното поле в Украйна не решава хуманитарната криза в страната
Мартина Стефанова: Ние активно унищожаваме цялото си културно наследство
Централна прогноза
Спор за Бюджет 2026: Възможен ли е 3% дефицит?
НА ЖИВО: Испания – Саудитска Арабия 1:0
Лео Меси тръгва на лов за велик рекорд
Унгарец ще тормози Иван Иванов при мъжете на Уимбълдън
Нидерландия трепери за де Йонг и ван Дайк
Левски спаси София от европейските столици на безтитлието
Напуска ли? Ас на Левски взе ключово решение за бъдещето си в Левски
Дневен хороскоп за 22 юни, понеделник
Ястия за здраве и берекет на Еньовден
Седмичен хороскоп за 22 - 28 юни: Хубав период за Рибите
3 ритуала, които сбъдват желания на Еньовден
Таро карти за юли за всяка зодия
Италианска рецепта за паста с чесън, моцарела и салчичон
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Иван Иванов завърши втори на турнира в Ливърпул
Мъж почина на плаж край Варна
Откриха мъртва жената, изчезнала в Пирин
Джей Ди Ванс определи преговорите в Швейцария като повратна точка
Ахмед Хасанов е новият главен мюфтия
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път