Президентът Румен Радев подписа указа за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор, след като ВСС го избра отново за наследник на Сотир Цацаров.
Радев отсече, че няма как да се вслуша в призивите на противниците на Гешев и да наруши Конституцията.
Той припомни, че в началото на месеца върна предложението на ВСС за Гешев с мотива, че начинът на провеждане на този избор трябва да създава доверие в обществото, а не да поражда съмнения.
Според Радев повторното гласуване във ВСС не успя да ги разсее.
В сновния ни закон обаче е записано, че президентът не може да откаже назначаването или освобождаването на главен прокурор при повторно направен избор от ВСС.
"Върховенството на закона е фундаментът на демокрацията, България ще просперира, когато започнем да спазваме законите и заради това няма да допусна точно президентът да наруши Конституцията", посочи Румен Радев.
Той обясин, че по време на срещата си с Гешев днес ясно е изразил пред новия главен прокурор очакванията си за справедливост, в основната на която е независимата и ефективна прокуратура, отнасяща се еднакво към всички нарушили закона без значение на социалното им положение, политическата им принадлежност или участието им във властта.
Радев е уверен, че българите очакват развръзка за корупцията по високите етажи на властта и като пример за това посочи скандала "Апартамейнтгейт", БАБХ, безобразното качество на ремонти и инфраструктурни проекти, грабежа на КТБ.
"Изясняването на всички виновни лица и възмездието са истинският тест за новия главен прокурор, не селективно посочване, а всички виновни и от това зависи дали главният прокурор ще сбъдне очакванията на българите за законност и справедливост", коментира той.
Според Радев в българския конституционен модел отчетността на главния прокурор приключва с неговото избиране и заради това обществото ни е особено чувствително по този въпроси.
Въпросът обаче е в цялостния модел на българската прокуратура, в нейното устройство и функции, в мястото й в съдебната система и връзките с други институции, а това е трудна тема, непокътната от 30 години и особено актуална днес, смята Радев.
"Затова започвам широк обществен дебат за промени в Конституцията и ще поканя академичната общност, парламентарно представените партии, институции, професионални сдружения и граждански организации", съобщи държавният глава.
Според него от ефективността на реформите в съдебната система зависи дали ще постигнем справедливост, пречупване на корупцията, качествено държавно управление и просперираща обществена среда.
"Неведнъж съм заявявал, че бъдещето ни като нация зависи от нашата зрялост и общи усилия. България ще стане нормална европейска държава, когато обществото осъзнае своята сила и отговорност, когато се засили гражданското участие и контрол върху управлението и институциите", обобщи президентът.

Страхът от икономическите отражения от конфликта в Близкия изток помрачи Wall Street
Кадър на деня за 3 юни
Фед: Инфлацията продължава да се ускорява в голяма част от САЩ
Nissan преговаря с китайската Chery за споделяне на британски монтажен завод
Защо ЕС закъснява с реакцията си в Сърбия?
Енергийната връзка с Китай се превръща в примка за Русия
Хороскоп за всички зодии за 4 юни 2026: Едни трябва да използват момента, други - да бъдат търпеливи
Рецепта за хлебчета на тиган със зехтин и розмарин
Рецепта за сьомга в еър фрайър с топла картофена салата
Истината за кафето: Защо невинаги ни помага срещу умората
3 зодии навлизат в силен период до 12 юни заради Юпитер и Венера
Късна емисия
Тотално подмладена Италия удари Люксембург в дебюта на Балдини
Вижте кога теглят жребия за Първа лига
Скрит фаворит за титлата? Коболи с първи полуфинал в турнири от Шлема
ОФИЦИАЛНО: Бразилец за 1 500 000 евро в Левски! + ВИДЕО
Нов сензационен трансфер! ЦСКА взима звезда на ЦСКА 1948
Започна се! Левски уреди първи нов за 1,5 млн. евро, иска още една звезда от същия отбор
Поверия за ангелската дата 6/6
Таро карта за 4 юни, четвъртък
Орехов щрудел по австрийска рецепта
3 зодии с късмет с парите до края на юни 2026
Весела Бабинова се омъжи за Владимир Зомбори
Дневен хороскоп за 4 юни, четвъртък
Хванаха мъж с 1 кило кокаин до училище в София
Предупреждават за интензивни валежи и гръмотевични бури в 13 области утре
Тръмп идва в Турция за среща на върха в НАТО
Още един бивш национал се включва в Мача на надеждата
УЕФА с огромно признание към Лудогорец
Демерджиев: Невзоров не е единственият заподозрян по аферата „Баба Алино“
НАСА потвърди: Огнена топка от метеор е преминала над Нова Англия
Използват „Боинг 737“ за симулация на лунна гравитация
Живи организми са открити в 5300-годишната мумия на Йоци
Muon Space представи сателитна платформа от клас Starship за орбитални центрове за данни
НАСА търси обяснение на мистериозен сигнал от Слънцето, продължил 19 дни
На Церера са открити следи от древен солен резервоар: Възможен ли е животът там?