Стотици протестиращи влязоха в сблъсъци с милицията в центъра на украинската столица, където днес се събраха близо 200 хиляди антиправителствени демонстранти, за да изразят гнева си от приетите закони срещу протестите, предаде Асошиейтед прес.
Група радикални активисти започнаха да атакуват милицията с тояги, опитвайки се да си проправят път до сградата на парламента, обградена от плътен кордон на служители на реда и автобуси.
Използвани бяха зашеметяващи гранати и над множеството се понесе дим, посочва АП. Опозиционният лидер Виталий Кличко се опита да осуети нападенията на демонстрантите срещу милицията.
До сблъсъците се стигна малко след като близо 200 хиляди души се стекоха за пореден път на площад "Независимост" в Киев на протест срещу правителството.
При температури доста под нулата, протестиращите сгъстиха редиците си на площада и около площада, окупиран от близо два месеца от проевропейската опозиция след отказа на президента Виктор Янукович да подпише споразумение за асоцииране с Европейския съюз и сближаването му с Русия.
Демонстрантите отвърнаха на призивите на опозиционните лидери, пренебрегвайки съдебната забрана за всякакви демонстрации в центъра на Киев до 8 март и новите закони, обнародвани в петък от Янукович, засилващи санкциите срещу демонстранти.
Десетки протестиращи бяха нахлупили на главите си тенджери, гевгири или кашони, а други бяха с карнавални маски, осмивайки новия закон, санкциониращ граждани, които демонстрират с маска или каска на главата.
Лидерите на опозицията разкритикуваха един след друг от трибуната новите закони.
Ръководителят на партията УДАР Виталий Кличко обяви за незаконни новоприетите мерки. Той призова силите на реда да се присъединят "към лагера на народа".
Ръководителят на партия Отечество Арсений Яценюк заяви от трибуната, че Върховната рада (парламентът) на Украйна е изгубила своята легитимност и поради това е необходимо да се създаде Народна рада с представители на опозицията. АФП отбелязва, че множеството е освиркало партийните ръководители, обвинявайки опозицията, че няма план за действие и й липсва истински лидер, пише БТА.

Над 28 хил. кв. м нови тротоари са изградени в София от началото на годината
ОПЕК+ е постигнала приципна договореност за малко увеличение на квотите
От метеорити до смарт часовници - технологичните милиардери пренаписват правилата в лукса
Мирчев: Общ десен кандидат за президент между „Демократична България“ и ГЕРБ няма как да има
Китайският промишлен износ засилва натиска върху производителите в Източна Европа
Живот след Орбан: Корпоративният свят в Унгария се готви за голямо пренареждане в новата ера
Кристофор Павлов: Бизнесът и домакинствата ще се изправят пред допълнителни разходи
Станка Желева: Радев разруши имиджа и функцията на президентската институция
Слънце в Ашлеша: Рождените дати, за които любовта ще бъде изпитание
От преподаването в Чикаго до галерията в Созопол: Лина Григорова сбъдна детската си мечта
Свраките уредиха чешки вратар, ще го правят титуляр
Ливърпул отваря вратата за Киеза, четири италиански клуба дебнат
Артета обяви: Арсенал е силно амбициозен на пазара
Гвардиол: Мареска е идеален!
От "Стамфорд Бридж" вдигнаха офертата за бек
Барселона постави ултиматум на Феран Торес
С какво родените през август са толкова забележителни?
Телешко със зеленчуци и пюре от грах
Лунна диета за август 2026
Минимален гардероб, максимален брой комбинации
Любовен хороскоп за 3 - 9 август
Трансформации за всяка зодия през август
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Млад шофьор без книжка загина в катастрофа
Откриха тялото на известен алпинист
Корнелия Нинова: Правителството се провали тотално
Кантарджиев: Борим се с Гърция и Кипър за първото място по употреба на антибиотици
Цените на горивата продължават да вървят нагоре