Руският президент Владимир Путин е начело на годишната класация на агенция Франс прес на личностите, които са повлияли най-силно на 2014 г., предаде Франс прес.
С украинския конфликт и анексирането на Крим отношенията на Изтока със Запада преминават през най-тежката криза от четвърт век насам. Путин, който досега беше труден съюзник на западните страни, днес е централна фигура в конфронтацията Изток-Запад, която във всеки един момент може да прерасне в нова Студена война, отбелязва агенцията.
2014 г. беше белязана от увеличаване на насилието по света. Доказателство за това е фигура номер две, която попада в класацията, а именно лидерът на терористичната групировка Ислямска държава Абу Бакр ал Багдади, който е иракчанин, роден през 1971 г. Неговата групировка завзе големи части от територията на Ирак и на Сирия, а Ал Багдади обяви халифат там. Коалиция, сформирана от САЩ, започна удари по позиции на ИД.
На трето място в класацията на Франс прес са близо 300-та ученички от гимназията в нигерийския град Чибок, отвлечени от ислямистите от групировката Боко Харам през април. Съдбата им потресе целия свят и в социалните мрежи бяха организирани кампании за тяхното освобождаване. Към днешна дата в ръцете на Боко Харам са 219 ученички и няма изгледи за тяхното освобождаване.
На четвърто място се нарежда папа Франциск, въвел нов стил на управление на Римокатолическата църква, защитил пламенно християните от Близкия изток и приканил мюсюлманските лидери и интелектуалци да осъдят насилието на джихадистите.
Нобеловата лауреатка за мир, пакистанката Малала Юсафзай е на пето място. Преди броени дни 17-годишната Малала, която е най-младата лауреатка на Нобеловото отличие, получи приза си на церемония в Осло и обеща да продължи борбата си за създаване на повече училища за децата по света.
В класацията попадат още 18-годишният Джошуа Вон, един от лидерите на продемократично движение в Хонконг, Даян и Джон Фоули, родителите на американския журналист Джеймс Фоули, обезглавен от ИД в Сирия през август, Оскар Писториъс, звездата на параолимпийския спорт, обвинен и осъден по време на продължителен и следен от милиони хора по света процес за убийството на приятелката си в нощта на празника Свети Валентин през 2013 г., Томас Пикети, автор на книгата "Капиталът на 21 век", от която се продадоха стотици милиони екземпляри и бившият учител по английски език, 50-годишният Джак Ма, шеф на китайския интернет гигант Алибаба, който днес е най-богатият китаец.
БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Четири лесни стъпки за овладяването на Гренландия, които САЩ изглежда са започнали
Производството на Stellantis в Италия спада през 2025 г. до нива от средата на миналия век
Устремът на SOFIX продължава над нивото от 1250 пункта
Двойното обращение на левове и евро приключва на 31 януари и няма да бъде удължено
Групата МФГ е придобила комплекса "Зорница Фемили Естейт“
Броят на свободните работни места в САЩ е спаднал до най-ниското ниво от над година
Централна емисия
Боби Михайлов е в тежко състояние
Липса на инсулин и технически пречки в аптеките, НЗОК обеща решение до два дни
Масови проверки за спекула в Бургас: Инспектират малки търговски обекти (ВИДЕО)
"Лудогорец" си връща голмайстора Руан Круз
Четири дни след измамата: Задържаха мъж, платил с фалшиво евро в Шумен (ВИДЕО)
Легенда на ЦСКА го закъса: Спас Джевизов приет в болница
Байерн иска да си върне Томас Мюлер
Гръм от Италия: Де Бройне се маха от Наполи
Чистката започна, ЦСКА би шута на двама към Ботев
Левски е зле отпред
Лесна питка за Бабинден
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Само месец остава до най-личния концерт на Николина Чакърдъкова
Смяна на професията след 40: Съвети, които ще са ви от полза
Лесен 3-дневен детокс след празниците
Кога се пада задушница през 2026
17-годишен ученик направи приложение за еврото: Eurobuddy
Експерти съветват къде и как да инвестираме през 2026
Откриха 100 метра бракониерски мрежи край Варна
За утре във Варна има обявен жълт код за силен вятър
Разпънаха 100-метрово българско знаме на брега на язовир във Варненско
Пенсионер в Балчик припадна чакайки еврото
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.
Илън Мъск: 2026-та ще бъде годината на изкуствения интелект