"Турски поток" е единственият маршрут за бъдещи доставки на 63 милиарда кубични метра руски газ, преминаващи сега транзитно през Украйна. Това заяви шефът на Газпром Алексей Милер в отговор на въпрос на журналисти за проекта за газопровод "Южен поток".
"Проектът е закрит. Газопроводът "Турски поток" е единственият маршрут за бъдещи доставки на 63 милиарда кубични метра руски газ, преминаващи сега транзитно през Украйна. "Други варианти няма", подчерта той, цитиран от ТАСС.
По думите му европейските партньори на Газпром са информирани за това и сега задачата им е да се създадат необходимите газопреносни структури от границите на Турция и Гърция.
"Те имат максимум няколко години. Това е много строг график. За да се вместят в тези срокове, работата по строителството на новите магистрални газопроводи в страните от ЕС трябва да започне още днес. В противен случай тези обеми газ могат да се озоват на други пазари", предупреди ръководителят на Газпром.
Милер допълни, че Газпром изгражда стратегията си въз основа на плана за създаване на Енергиен съюз в ЕС.
Руският президент Владимир Путин обяви, че проектът за газопровод „Южен поток“ няма да бъде реализиран, при посещението си в Турция на 1 декември 2014 г. Като причина за това той посочи липсата на разрешение от страна на България. Вместо "Южен поток" беше обявено, че ще бъде построен "Турски поток", който ще минава през територията на Турция. По-късно премиерът Бойко Борисов излезе с идеята България да стане общ разпределителен център на газ за държавите членки на ЕС в региона, като в страната ни бъде създаден създаден газов хъб, който да снабдява Централна и Западна Европа, както и страни от европейската енергийна общност.
Транзитните рискове за доставките на руски газ през Украйна тази зима се запазват, заяви също така днес ръководителят на Газпром Алексей Милер, цитиран от ТАСС. Според Милер поради финансови затруднения Украйна не е могла да купи през ноември и декември необходимите обеми руски газ и значително е намалила газовите запаси в подземните хранилища, пише БТА.

Мелони загуби референдума за съдебната реформа в Италия преди изборите през 2027 г.
Европейските борси се възстановиха след коментара на Тръмп и надеждите за деескалация
Стефан Манов: Социалистите във Франция се връщат в голямата игра на местните избори
Гюров: Правителството работи по цялостен пакет от мерки срещу покачването на цените
Как войната в Иран засилва търсенето на електромобили
Имотният пазар в Дубай показва първи признаци на забавяне
Катастрофа между три камиона затвори Прохода на Републиката
Централна емисия
Централна емисия
Тагарев: САЩ целят смяна на режима, но Иран не е Венецуела
Мая Манолова: Държавата закъсня срещу скока на цените, 20-те евро са предварително "изядени"
Медведев и Оже-Алиасим аут от Маями
Звезден бартер: Светослав Вуцов в ЦСКА, Джеймс Ето'о – в Левски
В Разград не спят! Лудогорец отмъкна крило от Левски
Бразилия остана без ас на Арсенал
Барса иска титуляр на Юве
Георги Градев се подигра с Георги Иванов-Гонзо
Елегантност и модерни силуети от Lanvin за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 24 март, вторник
3-дневен детокс, с който да се освободите от задържаната вода
Чайове за пролетта – при умора, за добър сън и метаболизъм
Отвъд диагнозата: животът на един социопат
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
Кои са колите с най-нисък реален разход на гориво
Помните ли сградата опакована с кашони?
Фрегатата „Верни“ се включва в многонационалното военноморско учение „Морски щит 2026“
Нововъведение: Тол системата вече предоставя данни за трафика и времето
Енергото продължава дейностите за опазване на птиците в Североизточна България
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“
Най-самотните места във Вселената може да са идеални за извънземен живот
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове