Първият по рода си паметник на кирилицата беше открит в монголската столица Улан Батор в рамките на държавното посещение на президента Росен Плевнелиев в Монголия. Монументът с букви от славянската азбука бе издигнат в двора на 118-то училище в монголската столица и бе открит в присъствието на монголския министър на културата, посланика на Монголия в София, преподаватели и възпитаници на училището, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
„Тук най-ясно си даваме сметка за величието на делото на светите равноапостоли Кирил и Методий и на техните ученици - единадесет века след създаването си кирилицата продължава да се използва от над 300 милиона души от Далечния изток през Монголия до сърцето на Европа“, каза държавният глава в словото си на тържествената церемония.
Президентът напомни, че кирилското „АБ“ спаси и обогати много езикови, звукови и културни системи по целия свят. „Нашата азбука днес носи светлина и познание за повече от 50 народа, сред които освен българите и монголците, са руският, белоруският, украинският, сръбският и много други. Ние, българите, се гордеем, защото считаме за наш ценен принос запазването на делото на светите братя Кирил и Методий и разпространяването на кирилицата по света“, подчерта Росен Плевнелиев.
По думите на държавния глава благодарение на делото на светите братя българският и монголският народ са близки въпреки хилядолетната историческа и географска дистанция.
„Споделяме не само азбуката си, но и общ културен и цивилизационен код. Нашата кирилица има бъдеще в света, тя означава много повече от писменост – тя е нашият културен и духовен избор. Кирилицата – това сме ние заедно и доказателство за това е този паметник, поставен в двора на училище. Азбуката ще бъде този здрав мост, който винаги ще ни свързва и ще ни показва пътя“, каза още президентът Росен Плевнелиев.
От името на Инициативния комитет за изграждането на Паметника на кирилицата в Улан Батор археологът проф. Николай Овчаров определи 11 май като паметна дата и дари на 118-то училище в монголската столица икона на светите братя Кирил и Методий.
Именно в България през 9 век започва преводът на богослужебните книги, откъдето те се разпространяват в целия славянски свят, припомни проф. Овчаров. С паметника на кирилицата именно в една неславянска държава ознаменуваме това велико дело, допълни професорът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
Франция ще предоставя заеми на малки фирми, засегнати от високите цени на горивата
Военната машина на САЩ разчита на волфрам, но запасите може да се изчерпят
Финансови министри от ЕС призоваха за данък върху свръхпечалбите на енергийните компании
Корабите на кои европейски държави са най-засегнати от кризата в Ормузкия проток?
Тодор Батков: Боби Михайлов не заслужаваше това обругаване, измъчи се накрая
Лазаровден събра стотици в "Етъра" - обичаят оживя сред песни и цветя
Христо Стоичков за Боби Михайлов: Тежеше ми, че не си говорихме
Обедна емисия
Обучения на родители и експерти събарят бариерите пред ромската общност
Година след пожара, ремонтът на гимназията в Трявна все още е блокиран
Стоичков и Балъков поднесоха венец пред ковчега на Боби, героите от САЩ 94 се сбогуваха с него
Стоичков с много емоционална изповед за Боби Михайлов, разкри какво му тежеше
4000 надъхват Милан на базата "Миланело"
128 дни по-късно! Влахович отново титуляр за Юве
Целта на ЦСКА е 9 победи от 9 мача
ЦСКА може да е шампион, но догодина
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Хванаха за ден 33-ма шофьори с алкохол или наркотици
Европейската комисия: България е с най-евтини цени на горивата
Камата на погребението за Боби: Тежеше ми много през годините, но успяхме да върнем прегръдката
Какво ще бъде времето в неделя?
Стотици изпратиха Кирил Ампов в последния му път
Пет жертви след руски удар по пазар в украински град
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато