Двеста бежанци пристигнаха във Франция от Германия днес. Това е първата група, с която започва изпълнението на обещанието на френския президент Франсоа Оланд страната да помогне за разселването на мигрантите в Европа, предаде ДПА.
Бежанците пристигнаха в село Шампан-сюр-Сен, югоизточно от Париж, с автобус от Мюнхен. Повечето са от Срия, Еритрея и Ирак. Тя бяха посрещнати от представители на Червения кръст.Още 800 души трябва да пристигнат утре и в петък. В началото на седмицата Оланд каза, че Франция ще приеме 24 000 бежанци, за да облекчи наплива от пристигащи в Германия - много от тях пътували през Унгария.
От Червения кръст заявиха, че полагат усилия новопристигащите да получават езикова, здравна и юридическа помощ, както и подкрепа за настаняване. Най-малко два месеца ще отнеме обработването на документите по легализирането и устройването на бежанците.
Испания ще приеме бежанците, предвидени в квотата на Европейската комисия за страната, заяви днес вицепремиерът Сорая Саенс де Сантамария, цитирана от ТАСС.
"Ще работим за това не просто да приемем тези хора, но и да ги интегрираме в нашата страна в средно- и дългосрочен план", подчерта тя.
Управляващата Народна партия се договори с опозицията в бюджета за следващата година да бъдат предвидени допълнителни 200 милиона евро в помощ за бежанците.
Според квотите, предложени по-рано през деня от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, Испания трябва да приеме общо 19 219 бежанци, показва справка на Ройтерс. През май ЕК поиска от страната да настани 4288 души, а днес - още 14 931.
Полша обмисля увеличаване на броя на мигрантите, които би била готова да приеме, но иска да контролира на кого и кога ще бъде разрешено да дойде в страната, каза днес премиерът Ева Копач, цитирана от Ройтерс.
"Ние обявихме първоначално, че можем да приемем 2000 мигранти. Сега обмисляме да увеличим този брой. Искаме обаче да контролираме процеса на подбора им, както и това по колко хора и кога ще пристигат. Преговорите продължават", посочи Копач.
"В наш интерес е да действаме съвместно и ефикасно в ЕС. Председателят на Европейската комисия Юнкер ни напомни, че някога ние също сме били бежанци. Призивите за солидарност към Полша не са изнудване", подчерта тя.
По-рано днес Юнкер предложи задължителни бежански квоти за страните членки на ЕС. Те предвиждат Полша да приеме близо 12 хиляди от общо 160 хиляди бежанци, които се намират в момента в Италия, Гърция и Унгария, показва справка на Ройтерс. /БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия
Зеленски: През седмицата Русия е атакувала Украйна с 1400 дрона и 1500 управляеми авиобомби
Кадър на деня за 27 юни
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?
Тръмп стартира рекламна кампания за сделката с Иран, която малцина американци харесват
Porsche планира отново да произвежда Cayenne в Лайпциг
Най-късметлийският ден за всяка зодия през юли 2026
Скариди с бяло вино и чесън - лесна и ароматна рецепта
Жълт код за опасно горещо време в 14 области на България
"Децата за мир на планетата": Посланието на тазгодишната Асамблея на мира
ЧСИ предлагат: Да се въведе доброволно извънсъдебно събиране на вземания
Димитър Манолов: Единственото, на което държавните служители имат право, е безплатно погребение
Ботев Пловдив удари участник в Лигата на Конференциите
Как ще играе на Уимбълдън? Зверев киха от алергия към... трева
Треньорът на Ботев: Не беше важно да победим Левски
Германия ще се вдигне и ще бие шута на Парагвай
Веласкес посочи слабите места в Левски и защо е с "вързани ръце"
Левски се спаси от загуба в последната секунда
Таро карта за 28 юни, неделя
Дневен хороскоп за 28 юни, неделя
Тайната на спокойния понеделник започва в неделя: ритуал за щастлива седмица
Задължителни ястия за Петровден
Седмична нумерологична прогноза за 29 юни – 5 юли
5 рецепти за празнична питка за Петровден
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път