Китай ще глобява всички, които разпространяват фалшиви новини в западния автономен район Синцзян, за да се поддържа стабилността, съобщиха китайски медии, цитирани от Ройтерс.
Китай казва, че е изложен на сериозна заплаха от сепаратистки ислямистки екстремисти в Синцзян, който граничи с Афганистан и Пакистан и е населяван от предимно мюсюлманското уйгурско малцинство.
Стотици души загинаха при прояви на насилие там през последните години, но правозащитни организации казват, че проблемът се корени в правителствените политики, които потискат религиозните и икономическите свободи на хората.
Правителството отрича да е прилагало насилие в Синцзян и настоява, че законовите и културните права на уйгурите са напълно защитени.
Новите правила, одобрени от местния парламент в Синцзян, допускат глоби до 500 000 юана (72 700 долара) за оператори на интернет страници, които създават, съставят, разпространяват, публикуват или копират информация, смятана за вредна или невярна, пише БТА.
По дефиниция такова съдържание включва всичко "вредно за националната сигурност", "деструктивно за религиозната хармония", което "насърчава етническа омраза и разделение" или "цели да свали социалистическата система", съобщи вчера органът на комунистическата партия.
Интернет страници, които нарушават правилата, могат да бъдат закрити, а лица могат да бъдат глобени с до 50 000 юана.
Регулациите, които ще влязат в сила в събота, целят да "предотвратят и накажат разпространението на фалшиви новини в интернет", които могат да "навредят на социалната стабилност", посочва вестникът.
След бунтовете в административния център Урумчи през 2009 г. правителството прекъсна достъпа до интернет в града и го възстанови напълно чак 10 месеца по-късно.

ИПИ: Рязкото повишение на дълга е гаранция за вдигане на данъците
Акция на седмицата: „Доверие обединен холдинг" АД
AI треската води до криза с доставките на чипове за памет
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Кадър на деня за 6 декември
Облигациите не защитават от AI балон
Бурно море и лошо време: Танкерът край Ахтопол остава блокиран
Медицина на дълголетието: Генетика, епигенетика и как да забавим стареенето
Ръст на цените на плодове и зеленчуци - домати и краставици поскъпнаха с над 17%
Юзеир нокаутира Карим Мабрук в първия рунд на SENSHI 29, Едуард Алексанян с впечатляващ дебют при най-тежките
Милан ли го чака? Рамос скъса с мексиканския Монтерей
ЦСКА може да извлече ползи от боя от Черно море
Лука Дончич стана баща за втори път, отново на момиче
И Радо Янков отпадна на осминафиналите в Милин
Тръмп и Селби в класика на финала в Йорк
Наполи - Ювентус
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 декември
20 цитата на Габор Мате, с които да опознаем себе си
8 златни правила за плосък корем
Защо продължаваме да избираме сходен тип партньори в любовта
Таро карта за 7 декември, неделя
Нумерологична прогноза за 7 декември
Олимпик Варна с рекордна победа в третото ниво на българския футбол този сезон
Черно море с благородна кауза за мача с Арда
Затварят основни улици заради мача Спартак - Левски днес във Варна
Хороскоп за 8 декември 2025
Скъпотия! Храните у нас продължават да поскъпват стремглаво преди еврото
7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Учени разгадаха мистерията на радиационните пояси на Уран