Пострадалите от аварията на АЕЦ в Чернобил и участниците в ликвидирането на последиците от трагедията настояват властите в Украйна да им осигурят адекватна социална защита. Това заяви пред ТАСС днес, когато се навършват 31 години от чернобилската катастрофа, Владимир Войтов - председател на украинското обществено сдружение на инвалиди "Съюз Чернобил в Украйна" (СЧУ).
"В течение на две години приканвахме държавното ръководство да вникне в нашите проблеми, но така и не бяхме чути", каза Войтов.
Повечето инвалиди и т. нар. ликвидатори, обеззаразявали района, страдат от тежки заболявания, "но не могат да дочакат конкретни стъпки за засилване на социалната защита", а новоприетите законодателни мерки "имат само ритуален характер", посочи той.
В тази връзка пострадалите от чернобилската трагедия отправят молба за среща с държавния глава на Украйна Петро Порошенко.
Аварията в Чернобилската АЕЦ през нощта срещу 26 април 1986 г. се превърна в най-тежката катастрофа в историята на атомната енергетика. Радиоактивното замърсяване обхвана над 200 000 квадратни километра, най-вече в Украйна, Беларус и Русия.
Самоотверженият труд на "ликвидаторите" от целия Съветски съюз даде възможност още през ноември 1986 г. обектът да бъде покрит с първия бетонен саркофаг, който задържа най-малко 95 на сто от горивото в разрушения реактор, а освен това - близо 70 000 тона радиоактивни метали, бетон, стъклообразна маса и десетки тонове радиоактивен прах.
По данни на украинското социално министерство държавата осигурява социална подкрепа за почти 1 938 000 пострадали от катастрофата, сред които 207 600 участници в ликвидирането на последиците.
От 2015 г. в Украйна е в сила закон, орязал привилегиите на около 1 милион чернобилци - и "ликвидатори", и евакуирани от зоната около АЕЦ. Те вече нямат право на лечение в санаториуми и курорти, нито на безплатно пътуване в градския и крайградския транспорт.
Русия си взе възможно най-сурови поуки от катастрофата в Чернобилската АЕЦ. Това осигури на руската държавна корпорация "Росатом" възможността да стане износител на най-безопасни технологии в атомната енергетика, увери днес ресорният вицепремиер на федерацията Дмитрий Рогозин, цитиран от ТАСС.
/БТА/

Инвестиционният план на Инфантино може да му коства поста във ФИФА
Силни отчети и ръст при Nvidia насочиха Dow Jones към нов исторически връх
Кадър на деня за 5 август
Удари ли по авторитета на европейските институции кризата с мигранти в Сеута
Иран е постигнал споразумение с Оман за корабоплаването през Ормузкия проток
Износът на дизел от САЩ достигна рекорд, докато светът се бори за доставки
ГДБОП и Украйна задържаха международен наркотрафикант в наш морски курорт
Украйна: Русия разполага севернокорейски сили със 120 балистични ракети
ЦСКА 1948 не се даде на "Панатинайкос" в Атина в Лигата на конференциите
Времето днес, 6 август: Слаби превалявания и температури до 39 градуса
Араби надцакаха Левски за анголска голова машина
ЦСКА гостува днес на отслабения Макаби в Грузия
Макаби Тел Авив - ЦСКА
В Гърция са шокирани от равенството между Панатинайкос и ЦСКА 1948
ОФИЦИАЛНО: 38-годишен германец пое Нюкасъл
Спортът по телевизията днес, 6 август
Нумерологична прогноза за 6 август
Гръцко око за защита против уроки
Дневен хороскоп за 6 август, четвъртък
Лъвският портал е отворен и 5 зодии ще имат по-хубав живот
„Среднощната роза“ от Лусинда Райли
„Забравените божества“ оживяват в Националния археологически музей
Идиопатична белодробна фиброза- няма специфично лечение
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Усеща ли нещо бебето по време на раждането?
Ръководството на ФИФА потвърди доверието в Джани Инфантино
Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим
Кола се преобърна по таван на тротоар
Това са последните дни, в които цените ще се изписват в лева и в евро по закон
Хванаха за ден 29 шофьори с алкохол или наркотици
Три главни дирекции поемат дейностите на Регионалните здравни инспекции