Ирански журналист, отразяващ дипломатическата обиколка на иранския министър на външните работи Мохамад Джавад Зариф, е избягал в Швеция от делегацията на първия дипломат и е подал молба за разрешение за престой в скандинавската държава, съобщиха шведските власти, цитирани от Франс прес.
Шведската служба по миграцията потвърди, че е получила искане за "разрешение за престой на 21 август 2019 г." от Амир-Тохид Фазел - политически журналист в ултраконсервативната иранска информационна агенция Модж, без да дава повече подробности.
Фазел публикувал списък с високопоставени ирански служители, за които се смята, че имат двойно гражданство, като второто е на държави, които иранското правителство смята за враждебни. Иран не признава двойно гражданство и не предоставя на такива лица консулска защита, предоставяна на чужденци. Това става повод иранското правителство официално да съобщи, че ще подаде оплакване, заяви журналистът по обществената шведска телевизия SVT.
"На 20 август, докато бяхме в Швеция, мой колега от Техеран се свърза с мен по интернет и ми каза, че четирима полицаи в цивилни дрехи са дошли в информационната агенция със заповед за ареста ми", разказа журналистът по SVT.
На следващия ден Фазел успява да напусне делегацията, докато е в Швеция, въпреки че било много трудно заради 48-те телохранители, които отговаряли за сигурността на министъра и държали под око журналистите.
На 17 август министър Зариф започна световна дипломатическа обиколка от Кувейт, преди да пристигне в Европа и да посети Финландия, Швеция и Норвегия, а след това и Франция, където се срещна с президента Еманюел Макрон в рамките на официална визита в кулоарите на срещата на високо равнище на Г-7.
Иран е на 170-то място (от общо 180 държави) в световната класация за 2019 г. за свобода на пресата, подготвяна от "Репортери без граници", припомня БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
С колко дрона и ракети разполага Иран
Четири от индексите на БФБ затвориха на зелено
„На границата“ стартира тази вечер по Bulgaria ON AIR
ЕС създава митническа служба в Лил, докато пратките от Китай нарастват
Азия започва да прилага нестандартни мерки за кризата с горивата
Skoda ще преустанови продажбите в Китай от средата на 2026 г.
Поскъпването на газа обрича малките търговци на затваряне
Скандалът в АПИ: Милиарди разходвани за една година вместо за четири
Шофьори са скептични към помощта от 20 евро: "Това не е адекватно"
Централна прогноза
efbet представи реновирания си сайт с нов интерфейс, съдържание, функционалности и технологични предимства
Най-сексапилната футболистка с шокиращо разкритие + СНИМКИ
Нов резил: Англия разби България с 4:1
Чиликов бесен след загубата от ЦСКА
Коко Гоф се изповяда и направи големи разкрития
ЦСКА бие с 1:0 лидера, нанесе му първа загуба
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Близо 100 аборта на момичета под 15 години са направени у нас за 2025 г.
Експерт: Данъчните ставки в България би трябвало да се хармонизират със страните в ЕС
Какво време ни очаква утре?
Пробация за 42-годишен брокер от Варна присвоил служебни 7264 лева
Пускат движението от Екопарка до Златни пясъци до 15 май
Гюров увери: Към момента няма опасност от недостиг на горива
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс