Той е на 78 години, с цели 5 години по-възрастен от управляващия американски президент, но все пак младите хора посрещат така кандидата Бърни Сандърс, сякаш е нашумяла рок звезда.
Демократите в рядко населения земеделски щат Айова започват да избират своя „Антидоналд Тръмп“ днес, а сенаторът от Вермонт, със своята последователна социалдемократическа програма, води в редица проучвания сред кандидатите на партията.
„Трябва да победим най-опасния президент в съвременната история на Америка", обяви Метусалемът* на левицата.
Изборите в Айова са вълнуващи, защото четирима кандидати имат близки резултати в проучванията. Бърни Сандърс надмина бившия вицепрезидент Джо Байдън (20,2 процента) с 23,8 процента, следван от Пийт Бутиджидж с 15,8 процента и сенатора от Масачузетс Елизабет Уорън (14,6 процента).
По-специално Сандърс и Уорън, за разлика от Тръмп, възприемат подход, базиран на стойността. Сандърс е особено загрижен за международната тенденция към онова, което той нарича „авторитарни, олигархични и клептократични системи“. Уорън се прави на борец срещу корупцията. Най-важната ѝ грижа в областта на вътрешната и външната политика е социалната справедливост.
Изненадващ брой сходства има в областта на търговската политика и общия скептицизъм по отношение на глобализацията и интеграцията на Китай в световната икономика. Всички кандидати на демократите критикуват търговските войни, предизвикани от Тръмп, но преди всичко Уорън и Сандърс, в традицията на демократите, са всичко друго, но не и доказали се защитници на свободната търговия.
Уорън иска да повиши екологичните и социалните стандарти в евентуалните търговски споразумения до такава степен, че в крайна сметка да се доближи много до протекционизма на Тръмп. „Като президент ще прилагам подобрения за нашите фермери и работници“, е нейната мантра. А подобно на Тръмп, Сандърс се занимава предимно със защитата на американските работни места. Той смята, че либералната търговска политика на президентите на демократите Бил Клинтън и по-късно Барак Обама към Народната република и други страни в Азия е била грешка.
Целия анализ четете в Investor.bg!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Инвеститорите пренебрегнаха пазара на облигации и индексите в САЩ затвориха с ръстове
Nio привлича най-голямо внимание сред китайските марки от началото на годината
Унгария ще спре напълно АЕЦ "Пакш" през следващата седмица заради ниските нива на Дунав
Разходите на БНБ за надзор на банките са близо 21 млн. евро за миналата година
Китай одобри разширяване на ядрените си мощности за 25 млрд. долара
Тръмп губи доверие в преговорите с Иран и войната в Близкия изток може да се проточи
4 зодии привличат изобилие и късмет на 1 август
УЕФА спря продажбата на билети за ЦСКА - "Макаби"
Как да се предпазим от Западнонилската треска в Европа
Късна емисия
Рецепта за гювеч с пилешко и зеленчуци на фурна
Късна емисия
Проблем за Макаби преди ЦСКА! УЕФА може да резне израелците
Любо Пенев със силни думи
Юве набира скорост! 2:0 над Ница
Грешка и автогол оформиха 1:1 между Славия и Локомотив София
Левски пусна билетите за първия мач с Кайрат – вижте цените и подробностите
Мегаскандал: Доналд Тръмп разкри говорил ли е с Инфантино за сделката на ФИФА
Месечен хороскоп за август 2026
Таро карта за 1 август, събота - Магьосникът
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Дневен хороскоп за 1 август, събота
Пухкав и ароматен кекс с глазура за Илинден на 2 август
Шоколадов мус с йогурт - вкусен десерт с 3 съставки
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Кои са най-опасните коли на пътя? Вижте какво показва ново проучване
ФК Аксаково приема Черноломец за контрола в събота
Приключи жътвата на ечемика в Добричко
Показват „Реликвите на Калиакра“ във Варна
Новите правила за изкуствения интелект в ЕС влизат в сила от 2 август
И семейство Клуни бяха евакуирани от дома им във Франция заради горските пожари