В Съвета за сигурност на ООН вчера се проведе поредният кръг от преговори на високо равнище относно бъдещия статут на Косово.
Срещата се проведе по настоятелно искане на Сърбия, което беше подкрепено от страна на Москва.
Както се очакваше, членовете на Съвета не можаха да постигнат съгласие по въпроса, но това, което прави впечатление, е, че по време на гласуването само 5 от 15-те членове на висшия орган на Световната организация са подкрепили желанието на косовските албанци за независимост.
Така най-неочаквано противниците на независимостта в Съвета за сигурност се оказаха мнозинство.
Това даде повод на руския посланик към ООН Виталий Чуркин да отправи още веднъж критика към западните сили. Според него е станало ясно, че „тяхната политика не се ползва с поддръжката на всички в СС".
Въпреки това позициите на основните страни по конфликта останаха непроменени.
Мнението на специалния пратеник на Генералния секретар Бан Ки Мун в Косово, Йоахим Рюкер, е, че възможностите на мисията на ООН в областта - UNMIK, са ограничени, докато не бъде взето решение за бъдещия статут на областта.
Президентът на Сърбия Борис Тадич заяви, че въпреки „огромните усилия“ на неговата страна за постигане на компромис, 4-месечните преговори, под ръководството на „тройката“, САЩ, Русия, ЕС, „не са довели до резултат“.
В допълнение той се изказа настойчиво против „едностранните действия“, подчертавайки, че „трябва да направим всичко, за да разрешим конфликтите и неразбирателствата в нашата част на Европа по мирен начин и единствено чрез консенсус“.
„Сърбия няма да прибегне до насилие и война“, категоричен бе Тадич.
Представителят на косовските албанци, Хашим Тачи, който не участва в срещата, тъй-като Косово все още няма статут на независима държава и не е член на ООН, заяви пред журналисти, че „Косово е изградило демократични и мултиетнически институции и е готово за взимането на окончателно решение“.
По думите на Тачи, Косово ще бъде гарант за мира и стабилността на целия регион.
Интересно е, че голяма част от страните в същия този регион е на съвсем противоположна позиция.
Гърция, Кипър и Румъния вече огласиха, че няма да признаят независимостта на областта от Сърбия.
В интервю за БНР посланикът на България в САЩ Елена Поптодорова е заявила, че нашата страна няма да е сред първите страни, които ще признаят независимо Косово.
Това означава, че засега българската позиция по въпроса е изчаквателна, но, ако везните в ЕС се наклонят в полза на независимостта, България най-вероятно ще признае независимостта на провинцията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.