IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

„Канцлерът на мира“ на Германия спори със съперници за Украйна

Шолц обаче балансира с пътуването си до Киев

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Във война с Русия в продължение на повече от 1000 дни, Украйна сега е въвлечена в друго състезание, което бушува на 1000 мили на запад - надпреварата за следващия канцлер на Германия.

Олаф Шолц, действащият социалдемократ, и съперникът му Фридрих Мерц, лидер на опозиционната Християндемократическа партия (ХДС), поставиха войната в центъра на своите кампании преди предсрочните избори през февруари.

Миналият уикенд Шолц обвини Мерц, че „играе на руска рулетка със сигурността на Германия“, като поставя ултиматуми на Москва, докато Мерц каза, че е в „ДНК“ на социалдемократите да мобилизират страховете от война, пише Financial Times.

След това имаше дребния проблем с съперничещите пътувания на двамата мъже до Киев. Шолц пътува до украинската столица в понеделник, за първи път от две години и половина. Мерц заминава за там в началото на следващата седмица.
Някои в ХДС твърдят, че Шолц е отишъл само защото е разбрал, че Мерц отива и е искал да го изпревари, предположение, което помощник на Шолц отхвърли като „жалко и смущаващо“.

Въпреки че кампанията все още е в ранен етап, бойните линии в Украйна вече са начертани. Шолц, който ръководи правителство на малцинството, откакто разби трипартийната си коалиция миналия месец, се представя като уравновесен държавник, ангажиран да подкрепя Украйна „колкото е необходимо“, като същевременно предотвратява ядрена ескалация и проправя пътя за мир.
„Колкото повече (Владимир) Путин подхранва войната, толкова повече трябва да запазим хладнокръвие“, каза канцлерът в събота на конференция на социалдемократическата партия в Берлин.

Шолц продължи да предупреждава за „горещите глави“ – той имаше предвид Мерц и кандидата на Зелените за канцлер Робърт Хабек – които според него ще въвлекат Германия във война с Русия.

Мерц и ХДС, междувременно, представят Шолц като слаб лидер, чиято половинчата подкрепа за Украйна само удължи страданието на съюзника на Германия и облагодетелства Русия.

Консервативният кандидат-канцлер каза през октомври, че Германия трябва да заплаши да въоръжи силите на Киев с крилати ракети с голям обсег на действие Taurus, освен ако Москва не спре да бомбардира цивилната инфраструктура в Украйна.

Въпросът за Телеца се превърна в ясна разделителна линия между Шолц и неговите съперници. Киев многократно призова канцлера да му изпрати произведените в Германия оръжия, които са по-мощни от американските и британските ракети, които в момента използва за удари по руски цели. ХДС и Зелените подкрепят Украйна по въпроса.

Но Шолц отказа да отстъпи, заявявайки, че подобен ход би ескалирал конфликта и би довел до изпращане на германски войски в Украйна, за да помогнат при управлението на ракетната система.

Тази седмица той обвини канцлера, че „се е оправил сам“, когато се обади на Путин миналия месец, първото му обаждане до руския президент от близо две години. След призива Путин засили атаките си срещу украинската гражданска инфраструктура, посочи Мерц.
„Тези едностранни ходове [на Шолц] доведоха до влошаване на стратегическата ситуация“ в Украйна, каза Мерц на конференция по сигурността в Берлин в сряда.

Шолц също така, каза Мерц, се е „колебал“ твърде дълго относно предоставянето на Украйна на определени категории тежки оръжия, първоначално предупреждавайки, че те ще доведат до „недопустима ескалация“ на войната, но след това промени решението си и все пак ги достави.

„В нашата подкрепа за Украйна ние не действаме по достатъчно стратегически, решителен или координиран начин“, каза той.
Необичайно е въпроси на външната политика да надвисват над предизборната кампания в Германия. Но германците очевидно се интересуват от най-големия конфликт на европейска земя след Втората световна война.

Проучване на Forsa този месец каза, че 49 процента от избирателите смятат, че това е най-важният проблем, пред който е изправена Германия, с изключение на колапса на правителството, преди изборите в САЩ, конфликта в Близкия изток и дори болната икономика на страната.

Междувременно предпазливият подход на Шолц към въоръжаването на Киев с Телеци изглежда е подкрепен от избирателите. Проучване на RTL/ntv показа, че 63 процента от германците са против подобен ход спрямо 56 процента през април.
„Шолц определено удря по нервите“, каза Юлия Ройшенбах, политолог от Берлинския свободен университет. „В Германия има много скептицизъм относно предоставянето на оръжия с голям обсег на Украйна, особено сред гласоподавателите на ГСДП.“
Това отчасти обяснява популярността на крайнодясната Алтернатива за Германия (AfD) и твърдолевия Алианс Сахра Вагенкнехт (BSW), като и двете се противопоставят на германската военна помощ за Украйна и искат повече дипломация за прекратяване на войната.

Шолц се опитва да ухажва антивоенния електорат, като изглажда предизборната си личност като „канцлер на мира“, понякога ядосвайки съюзниците си в процеса. Украинският президент Володимир Зеленски разкритикува разговора си с Путин, като каза, че той е дал на руския лидер това, което иска - край на изолацията на Русия.

Шолц обаче балансира с пътуването си до Киев, което включваше 2,5 часа разговори със Зеленски и обещание за 650 милиона евро военна помощ преди края на годината.

Нилс Шмид, външнополитическият говорител на ГСДП, каза, че разговорите Шолц-Зеленски са решаваща стъпка в подготовката на почвата за завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. Новоизбраният президент на САЩ обеща да прекрати войната за „24 часа“, предизвиквайки опасения сред европейските съюзници, че ще принуди Киев да приеме изход, който е в полза на Москва.

„Шолц има план и иска европейците да бъдат централна сцена, а украинците да участват“, каза Шмид. „Той не иска просто да остави само на Тръмп и Путин да сключат сделка.“

Някои коментатори смятат, че Шолц е отишъл твърде далеч, особено когато описва опозицията като войнолюбци.
Безотговорно е да се води кампания, основана на страх“, каза Карло Масала, политолог от университета на Бундесвера в Мюнхен. „Единствените други партии, които играят със страховете на хората от възможна военна ескалация, са AfD и BSW.“
Остава неясно дали позицията на Шолц относно войната ще помогне, или ще попречи на шансовете му за преизбиране. Но като лице на една недолюбвана коалиция, която се разпадна в хаос само след три години управление, той няма с какво да се похвали, каза Масала.

„Едно от малкото неща, които Шолц всъщност може да продаде на гласоподавателите, е репутацията му на уравновесен канцлер, който гарантира, че Украйна все още съществува и че в същото време не се озовахме в Третата световна война.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата