Експертна група, определена от гръцкото правителство, е препоръчала да бъде въведено ограничение на използването на социални медии от деца под 15-годишна възраст, съобщава “Катимерини“, като се позовава на сигурни сведения. До края на месеца групата трябва да внесе предложенията си, насочени към борба с насилието и закононарушенията, извършени от непълнолетни, но за първи път и със защитата им от опасности като пристрастяването към цифровите технологии.
Ако бъде прието предложението за ограничаване на достъпа на децата до социалните мрежи, Гърция ще последва скорошния пример на Австралия, която в края на ноември прие закон, който забранява употребата им от лица под 16 години. Такава мярка е в сила и във Франция.
Според информация на “Катимерини“ проект на гръцкото Министерство на цифровото управление, който е поставен за обсъждане в Брюксел, предвижда определянето в Европа на възраст за “дигитално пълнолетие“, която да бъде 15 години. Смята се, че чрез обща европейска инициатива ще бъде по-лесно да бъдат убедени големите платформи да предприемат мерки. Темата беше поставена миналия петък пред Съвета на министрите на комуникациите на ЕС от гръцкия министър на цифровото управление Димитрис Папастергиу.
Според гръцкото предложение големите платформи ще бъдат задължени да намалят излагането на пристрастяващо съдържание, което предизвиква продължителна употреба, да приложат механизми за контрол на времето на употреба, да адаптират алгоритмите си, за да предпазват непълнолетните от неподходящо и вредно съдържание и да приложат механизъм за верифициране на възрастта. Употребата на социални медии от деца под 15 години няма да бъде възможна без изричното съгласие на поне едно лице, което упражнява родителски права.
Същевременно се предвижда забрана за събиране на данни за профила на потребителя в случая с непълнолетните, защото това позволява потребителите да бъдат “бомбардирани“ непрекъснато със съдържание, което ги интересува. В плановете на гръцкото правителство се предвижда и създаването на ново предложение, наречено “Детски портфейл“ (Kids Wallet), което цели създаването на безопасна и образователна среда за децата и ще бъде свързано с профилите на родителите, които ще имат възможност за контрол на дейността на децата си в дигитална среда.
В интервю за радио RealFm 97,8, цитирано от портала enikos.gr, министърът на цифровото управление Димитрис Папастергиу обясни, че приложението ще позволи свързване на данните за номера на телефона с гражданския регистър и автоматично ще ограничи достъпа до всички социални медии за децата под 15 години. “Детският портфейл“ освен това ще позволи контрол и на други дейности като например ключовите думи на търсенията на децата в интернет. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
От Евровизия до олимпийски игри - Русия връща съветската традиция за паралелен свят
Съдът може да промени начина, по който Тръмп използва любимото си оръжие за натиск
Можем ли да вярваме на инвестиционните съвети на ChatGPT?
Повишават ли цената на тока вятърните турбини и соларните панели?
Украйна ще има нужда от финансова подкрепа още в началото на 2026 г.
Компаниите в САЩ вече не се колебаят да съкращават служители
Хороскоп за 3 ноември - съвети за всяка зодия
Билкови чайове, доказано понижаващи холестерола
Пиян шофьор помете шест коли в центъра на София
Изборите в РСМ: ВМРО-ДПМНЕ печели 19 общини, включително Скопие
Спортът по телевизията днес, 3 ноември
Мачовете по телевизията днес, 3 ноември
Още един треньор изхвърча от английския Чемпиъншип
Надеждата се върна при Чуковете след обрат
Корто музо! Милан надви 1:0 Рома, Менян спаси дузпа
Национал на Нидерландия направи дете в Бразилия и избяга
Дневен хороскоп за 3 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 3 – 9 ноември
Седмична нумерологична прогноза за 3 – 9 ноември
Любовен хороскоп за ноември
Възстановяване на самочувствието след раздяла – какво помага?
3 упражнения, с които да намалите мазнините около талията при перименопауза
Двама пострадаха в тежка катастрофа в Сливен
Тъжна вест! Внезапно почина шефът на БАБХ
Черно море и Лудогорец не успяха да си вкарат на "Тича"
Силно земетресение уплаши хората в Турция
Палестинци излязоха на протест във Варна
Близки, приятели и общественици изпратиха Иван Тенев
„Космически океан“ край черна дупка: Откриха най-големия воден резервоар във Вселената
Магнитни бури през ноември 2025 г.: Кои са най-опасните дати
2024 г. вероятно е била най-горещата в последните 125 хил. години
Пробив в създаването на диаманти с помощта на електрони
В Китай се готвят да изстрелят ракетата Long March 2F с пилотирана мисия Shenzhou 21
SpaceX разработва „опростен“ подход към лунната мисия Starship