Всеки нов президент започва нова глава в американската история. И когато Доналд Тръмп встъпи в длъжност в мразовития понеделник, той ще се надява да постави началото на нова ера за тази страна.
Церемонията в ротондата на Капитолия на САЩ, преместена на закрито за първи път от десетилетия поради големия студ, също ще отбележи момента, в който той започва да бъде оценяван по действия, а не по обещания си.
Тръм обеща сеизмични промени, както и действия в първия ден. На шумен митинг във Вашингтон в неделя Тръмп каза, че ще подпише множество изпълнителни заповеди в рамките на мигове след встъпването си в длъжност, обхващащи въпроси, вариращи от имиграцията и депортирането до околната среда и правата на транссексуалните.
„Ще се забавлявате много, докато гледате телевизия утре“, каза той на тълпата.
Но дори президентството му да започне със сериозен удар, все още има въпроси за това как ще изглежда второто действие на Тръмп
Ще почувстваме ли как тектоничните плочи на властта се изместват под краката ни, когато той отново влезе в Белия дом? Може ли да изпълни обещаните от него мащабни реформи? Ще бъде ли толкова апокалиптично, колкото предполагат опонентите му?
Ако слушате някои от неговите недоброжелатели, ще ви бъде простено да мислите, че небето ще потъмнее и птиците ще избягат от Вашингтон веднага щом той положи клетва.
Мнозина се притесняват, че той ще се опита да управлява като автократ и ще подкопае американската демокрация. Неговият предшественик Джо Байдън целенасочено използва последното си обръщение в Овалния кабинет, за да предупреди за опасна олигархия от неотговорни милиардери, формиращи се около Тръмп, която заплашва основните права и свободи на американците.
Но никой не може да отрече, че 78-годишният Тръмп има ясен мандат след решителната си изборна победа през ноември. Той спечели народния вот и електоралната колегия. Той спечели всчки суинг щатове. Програмата му има зелена светлина от избирателите.
Този път Тръмп е решен, че дневният му ред ще бъде изпълнен. Той има много по-опитен и дълбоко лоялен екип зад себе си, за да гарантира, че това ще се случи. Той също така планира - вероятно с помощта на "Департамента за правителствена ефективност" на Илон Мъск - бързо да уволни огромен брой държавни служители и длъжностни лица.
Тръмп все още вярва, че "дълбоката държава" в правителството на САЩ съществува и тя ще се опита да осуети дневния му ред. Така че можем да очакваме много по-драстично изчистване на федералните служители, отколкото обикновено идва със смяна на администрацията и много по-политизирана правителствена машина зад него.
Много от неговите планове, като големите данъчни облекчения за големите корпорации и много богатите, ще се нуждаят от законодателство, прието от Конгреса. Но това няма да е проблем, тъй като той контролира Републиканската партия и нейното мнозинство в двете камари. Сенаторите и представителите едва ли ще му се противопоставят в значителен брой. А на фона на всичко това Тръмп разполага и с Мъск, който може да използва своята социална медийна платформа и огромно богатство, за да върне всеки бунтовник обратно в реда.
Има ли нещо, което би могло да попречи на Тръмп да арестува и депортира милиони мигранти без документи или да използва съдебната система за насочване към политически опоненти, които той вижда като свои врагове? Без съмнение има логистични и финансови пречки, особено когато става дума за масови депортации, но само демократичната опозиция едва ли ще бъде достатъчна, за да спре това. В края на краищата партията все още се люлее от гръмкото си изборно поражение, пишат от BBC.
След поражението си на изборите през 2020 г. Тръмп беше изгонен от платформите на социалните медии след бунта в Капитолия и неоснователните му твърдения за фалшифициране на вота. Тези компании вече се отнасят към него по различен начин.
На видно място във VIP секцията ще бъде колекция от най-богатите хора в света
Илон Мъск, Джеф Безос и Марк Зукърбърг ще са част от публиката. Там ще са и изпълнителните директори на Google, Apple и TikTok. Това е живото въплъщение на свръхбогатия „технологично-индустриален комплекс“, за който Байдън предупреди в прощалното си обръщение.
Тези мъже вече са преминали към топли отношения с Тръмп. Мета на Зукърбърг се отказва от проверката на фактите във Facebook и Instagram, Безос попречи на Washington Post (който той притежава) да подкрепи Камала Харис. И всички те са дарили милиони за встъпителния фонд на Тръмп.
Независимо дали е в Конгреса или в корпоративния свят, Тръмп встъпва в длъжност този път с топло посрещане от американските мощни брокери.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия отчита рязко увеличение на бюджетния дефицит през юли
Китайският автомобилен пазар се свива за десети пореден месец през юли
Избраха кой ще премести трамвайното трасе на бул. "Скобелев" в София
ЕС се опитва да се справи с все по-големия недостиг на вода
Парламентът на Унгария е избрал бившия председател на Върховния съд Андраш Бака за президент
Какви са рисковете за националната сигурност от малките дронове?
Плаж без море: Река Лева край Враца привлича стотици в летните жеги
От детска мечта до битка с огъня: Историята на един български огнеборец
Нова формула за минималната заплата може да замени сегашния механизъм (ВИДЕО)
Държавата с нов план за археологическите обекти по примера на Италия и Гърция
Радев свика институциите след убийството в Пловдив, готвят мерки срещу детската престъпност
Заради гнева на ЦСКА: БФС зачеркна съдията Колев
Ще играе ли наистина Джамал Мусиала в Галатасарай?
Луис Енрике: Не съм гений и не искам да бъда
Барса потвърди кошмара и надъха Барджи след тежката контузия
Моуриньо стреля по Гуардиола: Само слабаците си почиват
ПСЖ жегна Ливърпул за Баркола
Дневен хороскоп за 12 август, сряда
Трапезата за Голяма Богородица
Венера е във Везни: 5 зодии с повече щастие и късмет до 10 септември 2026
Бързо почистване преди пристигането на гости
Ортопедът д-р Росен Георгиев: Когато загубим мускулен тонус, често се появява дискова херния
Димитър Бербатов: От страх да не успея, съм успял
Как децата говорят за стреса показва потенциален риск за психичното здраве
Планетарната диета влияе благоприятно върху мозъчното здраве и задържа младостта
Псилоцибинът води до ремисия при 40% от пациентите с резистентна депресия
Чаша 100% плодов сок или смути гони депресията
Дехидратация в детска възраст – една от най-големите опасности в летните месеци
Завърши 27-ия международен турнир по тенис на маса за ветерани във Варна
МОН ще следи детското развитие по единен подход
Провадия остава без градски транспорт
Какво време ни очаква в сряда?
Полицията погва състезателите по улиците на Варна (ВИДЕО)