Доналд Тръмп обещаваше, че ще сложи край на "корумпираните елити", които грабят хората. Но ще го прави, заобиколен от най-богатия и привилегирован "елит" в света, пише Deutsche Welle.
Тръмп се завърна в Белия дом и обеща да сложи край на властта на „корумпирания и радикален елит“, който ограбвал хората. Роденият в Ню Йорк милиардер се обърна отново към своите гласоподаватели - голяма част от тях са от работническата класа, за да им обясни как той и кабинетът му са техният глас, лице и оръжие срещу „злата“ висша класа, която е управлявала САЩ досега.
Тръмп срещу елитите
Както наблюдатели неведнъж са отбелязвали, в такива моменти Тръмп и хората като него звучат почти като руските болшевики от началото на 20 век. Те описват авторитетите в редица сфери като корумпирани хора – става дума за учени, журналисти, актьори, музиканти и разбира се, политици - и как те идвали, за да ги спрат. Или както казва неговият приятел - председателят на Националната оръжейна асоциация на САЩ - Уейн Лапиер: „Трите най-опасни гласа в Америка са академичните елити, политическите елити и медийните елити.“
Всички знаем до какво са довели пламенните слова на Ленин, но ситуацията при Тръмп освен опасна, започва да става и все по-нелепа. Администрацията на самообявилия се враг на елитите Доналд Тръмп включва 16 милиардери, сред които е и най-богатият човек на света - Илон Мъск. Това не само е най-богатият кабинет в историята, но и е в пъти по-заможен от предишния рекордьор - първото правителство на Тръмп.
На трибуната в ротондата на Капитолия, където Тръмп се закле, министрите едва се събраха, защото бяха заобиколени от още милиардери - ръководителите на най-големите технологични компании, сред които тези на МЕТА, Амазон, Епъл и Гугъл, които бяха разположени на най-видимите места в залата. Ясно бе демонстрирано, че те ще направят всичко възможно да влияят на решенията на властите във Вашингтон занапред. В същото време Тръмп обеща по-ниски данъци за богатите, което само ще разтвори допълнително икономическата ножица в американското общество.
Олигархия, която застрашава демокрацията
Падането на ограниченията върху социалните мрежи всъщност сваля икономическия товар от плещите на неговите нови приятели от Силициевата долина, а политиките, защитаващи правото за носене на оръжия, ще доналеят милиарди в джобовете на индустрията, на която Републиканската партия отдавна служи. И двете - дезинформацията и оръжията - представляват риск за здравето на обикновените хора. Докато „елитите“ си имат охрана, бронирани коли, както и съветници, които да им казват кое е лъжа и кое - истина.
Тръмп не е първият лидер в САЩ, камо ли в света, който се опитва да се представи като защитник на обикновения човек въпреки привилегированата среда, от която произлиза. Но рядко това се е случвало с агресията и увереността, с която той го прави. И никога „съюзниците“ в борбата срещу тези елити не са били най-богатите хора на света. Неслучайно и досегашният президент Джо Байдън предупреди, че „днес в Америка се оформя олигархия на изключителното богатство, власт и влияние, която наистина застрашава цялата ни демокрация, основните ни права и свободи“.
Неочакван ефект
Тръмп обаче накрая може да падне жертва на същите тези „антиелитарни милиардери“, с които се е обградил. Защото някои от обещанията му ще влязат в директна колизия с техните интереси. Ако действително милиони нелегални имигранти бъдат депортирани, кризата на работния пазар в САЩ ще засегне пряко големия бизнес. В същото време въвеждането на допълнителни мита срещу Китай ще засегне бизнеса на част от приближените му. И тогава на Тръмп може да се наложи наистина да се изправи срещу елитите. Както никога досега.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
За 6 месеца войната в Иран промени енергийните потоци, но пазарите не се притесняват истински
Кадър на деня за 27 август
Американските борси се оцветиха в зелено покрай подема на акциите на Nvidia
Димитър Радев: Наличната информация подкрепя ново повишение на лихвите от ЕЦБ
Държавата ще подкрепи тежкотоварния трафик с 55 млн. евро
София предлага рекорден бюджет от 1,5 млрд. евро за 2026 г.
Животът най-после се подобрява за 4 зодии след 2 месеца изпитания от Вселената
Църковен празник на 28 август: Какви са традициите и забраните
Времето днес, 28 август: Слабо захлаждане и дъждове с гръмотевици
ЦСКА се завръща у дома: Ясно е кога "Българска армия" отваря врати!
Арсенал и Хулиан Алварес: Артета отказа коментар за трансфера
ЦСКА може да срещне 3 от съперниците на Левски в Европа
Левски и ЦСКА: Какво направиха съперниците им в Европа
Първа лига: Славия и ЦСКА 1948 откриват седмия кръг
ВИДЕО: АЕК Атина – Левски
Нумерологична прогноза за 28 август
Неща, които ви карат да изглеждате слаби пред другите
Салата със сьомга, авокадо и краставица
Таро карта за 28 август, петък – Петица чаши
Дневен хороскоп за 28 август, петък
Задължителни ястия за Секновение на 29 август
Болест на Фрайберг – асептична некроза на глава на метатарзална кост при подрастващи
Стимулирането на блуждаещия нерв превръща ученето в трайно
Черницата подкрепя чревното здраве
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Болничната асоциация поиска спешна среща със здравното министерство заради недостига на кръв
Радев отива на крака да види пораженията от бедствието в Струмяни
Спартак (Варна) празнува 108-ия си рожден ден
Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет