Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ за налагане на строги мита върху вноса от Мексико, Канада и Китай, с което изпълни свое обещание от предизборната кампания, но увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители, предаде Асошиейтед прес, като се позова на Белия дом.
Тръмп обявява икономическо извънредно положение, за да наложи мита от 10% върху целия внос от Китай и 25% върху вноса от Мексико и от Канада - най-големите търговски партньори на Америка, като се прави изключение за канадския петрол, за който митото е 10%. Новите мита влизат в сила от вторник.
Белият дом посочва, че указът предвижда механизъм за увеличаване на ставките, ако страните предприемат - както заплашиха - ответни мерки срещу САЩ.
Тръмп твърди, че митата имат за цел да принудят страните да положат повече усилия за ограничаване на трафика на фентанил, който залива САЩ. Те обаче са в съзвучие и с приемането на протекционистки мерки за насърчаване на местното производство и като потенциален източник на приходи за федералното правителство, отбелязва АП, цитирана от БТА.
Белият дом заяви, че митата се налагат в отговор на това, че трите държави позволяват незаконни наркотици да влизат в САЩ, посочва ДПА.
"Президентът Тръмп предприема смели действия, с които да държи Мексико, Канада и Китай отговорни за обещанията им да спрат незаконната имиграция и да прекратят притока на отровния фентанил и други наркотици в нашата страна. Бяха наложени мита от 25% върху стоки от Мексико и Канада, и от 10% върху китайските продукти, докато кризата бъде смекчена", се казва в изявление на Белия дом. Митото за енергийните ресурси от Канада ще е по-ниско - 10%, се уточнява в него.
Канада отговори с мито от 25% върху американски стоки за над 100 милиарда долара
Канадският премиер Джъстин Трюдо заяви, че в отговор на американските мита Канада ще наложи мито от 25% върху американски стоки на стойност 155 милиарда канадски долара (106,5 млрд. щатски долара), предаде Ройтерс.
За стоки за 30 млрд. канадски долара митото влиза в сила във вторник, а за 125 млрд. канадски долара - след 21 дни, заяви на пресконференция Трюдо.
По-рано Тръмп подписа указ за налагане на 25% мита върху всички стоки от Канада и Мексико, смятано от вторник, с изключение на канадските енергийни продукти, които ще бъдат обложени с мито от 10%.
Трюдо предупреди, че митата ще навредят на САЩ, които са дългогодишен съюзник на Отава. Той насърчи канадците да купуват канадски продукти и да почиват у дома, а не в САЩ. Министър-председателят заяви също, че се обмислят някои нетарифни мерки, включително такива, свързани с критични минерали, снабдяване с енергия и други партньорства.
Мексико също обяви ответни мита за САЩ
Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум обяви, че е наредила на министъра на икономиката да приложи митнически тарифи и други мерки за защита на интересите на страната, след като САЩ наложиха 25-процентно мито върху всички стоки, идващи от Мексико, предаде Ройтерс.
В пространна публикация в мрежата "Екс" Шейнбаум подчерта, че нейното правителство не търси конфронтация със северния си съсед, а сътрудничество и диалог. Лявата президентка, която неведнъж се е опитвала да снижи напрежението в отношенията с американския президент Доналд Тръмп, обърна внимание на постигнатото от правителството след встъпването й в длъжност през октомври миналата година. Тя подчерта, че оттогава са били иззети 20 милиона дози от смъртоносния синтетичен опиоид фентанил и са задържани над 10 000 души, свързани с трафика на наркотици.
Тръмп заяви, че суровите мита срещу Мексико се налагат поради това, че мексиканските власти не са успели да спрат влизането на фентанил в САЩ, нито безконтролната миграция.
Съобщавайки за президентския указ за въвеждане на митата, Белият дом заяви също, че мексиканските наркокартели "са основните трафиканти на фентанил, метамфетамин и други наркотици по света" и "са в съюз с правителството на Мексико", отбелязва Франс прес.
Президентката Шейнбаум осъди това твърдение. "Категорично отхвърляме клеветите на Белия дом, обвиняващи мексиканското правителство в съюзи с престъпни организации", написа тя в "Екс".
Китай ще оспорва наложените от САЩ мита пред СТО
Китай ще оспори обявените от САЩ мита пред Световната търговска организация (СТО), съобщи днес китайското министерство на търговията, цитирано от Ройтерс.
Налагането на митата от страна на САЩ е тежко нарушение на правилата на СТО, подчерта в изявление министерството, приканвайки Вашингтон към "откровен диалог и засилване на сътрудничеството".
Тази стъпка поражда опасност от нова търговска война, която според икономисти може да забави глобалния растеж и да подхранят отново инфлацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Пламен Абровски: Парите за земеделие от бюджета ще са достатъчни
Администрацията на Тръмп е поискала от OpenAI да забави пускането на AI модели
Фискалният съвет: Бюджет 2026 задълбочава дефицита и отлага реформите
Ц. Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура
Swatch търси обезщетение за 170 млн. долара от Samsung за нарушение на търговска марка
"Индустриален капитал холдинг" ще разпредели по малко над 5 евроцента дивидент на акция
В "Опорни хора" на 27 юни от 19:30 часа: Има ли политически чадър над случая "Баба Алино"?
В "Денят ON AIR" на 26 юни от 19:15 часа: Как корупцията убива по пътищата
МВР хвана над 200 пияни или дрогирани шофьори само за седмица
Рецепта от тефтера на баба: Чушки в доматен сос
Валяк падна от платформа в Кресненското дефиле и удари кола, пътят е затворен (+ВИДЕО)
Gol.bg приготви: Ето какво предстои за Левски
Превърна ли се ВАР в лотария?
Обявиха програмата за първите три кръга в Първа лига: Ето кога играят Левски, ЦСКА и останалите
Президентът обяви национален празник в Еквадор!
Скандал! Играчите на Уругвай скочиха на треньора Биелса
Ясно е кога Кличко идва в София
Дневен хороскоп за 27 юни, събота
Модата обича Наоми Осака
Умни решения за повече пространство в малък хол
Курбан от петел или пиле в гърне за Петровден
Стилни нюд маникюри за лятото (+Снимки)
5 рецепти за празнична питка за Петровден
Бус гори до Мол Варна
БНБ: Икономическият растеж се забавя, инфлацията ускорява до 5,9% в края на 2026 г.
40 000 нарушения за превишена скорост за 2 месеца във Варненско
ПП призова за по-решителни мерки срещу наркоразпространението сред младите хора
Областна администрация-Варна: Морската вода в района на Офицерския плаж е безопасна
Радев: Това е бюджетът на реалността
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък
За първи път откриха древна човешка ДНК по стените на пещера
Кой е астрономът Шарл Месие, създател на каталог на мъглявините
Светът е по-близо до ядрена катастрофа от всякога, предупреждава виден физик