Способностите на Украйна за далечни разстояния, нанасящи дълбоки удари в руска територия, не само прекъсват операциите на Москва на бойното поле – те също така разкриват уязвимите места на Русия в инфраструктурата на енергийния сектор и изпращат ясно послание към Запада. Такива прецизни атаки демонстрират как иновациите и стратегическото планиране са позволили на Украйна да се противопостави на шансовете срещу противник с по-добри ресурси, пише в статия за The National Interest Дейвид Кириченко, журналист на свободна практика и асоцииран научен сътрудник в обществото на Хенри Джаксън.
Въпреки това, освен непосредственото си военно въздействие, те предоставят на администрацията на Тръмп потенциален лост за натиск върху Русия за преговори .
Нарастващата способност на Украйна да поразява цели дълбоко в Русия отразява нейното успешно нахлуване в Курск през август 2024 г., което доказва, че може да поддържа продължителна битка. Тези продължаващи усилия ще играят решаваща роля в бъдещите преговори чрез увеличаване на натиска върху Путин и укрепване на стратегическата позиция на Киев.
През последните 3 години Украйна доказа способността си да нанася удари дълбоко в Русия, като президентът Зеленски подчерта в новогодишното си обръщение , че страната вече произвежда над един милион дронове годишно и е рестартирала местното производство на ракети.
Украинските официални лица виждат тази способност за поразяване на руски цели като ключова за укрепване на позицията на Киев в бъдещи преговори и възпиране на по-нататъшна агресия. Както Зеленски заяви, украинските програми за дронове и ракети са „ нашите аргументи за справедлив мир". За да подсили това, Украйна трябва да увеличи ударите с голям обсег и да разшири вътрешното производство на ракети, за да поддържа натиска върху Русия.
Осъзнавайки силата на своите дългосрочни операции, Украйна систематично разширява списъка си с цели, нанасяйки удари дълбоко във военната инфраструктура на Русия. Тъй като голяма част от сухопътната война става изтощителна, тези удари с дронове и ракети с голям обсег осигуряват ефективно средство за прекъсване на руската логистика и влошаване на нейните военни усилия.
През последните месеци Украйна засили атаките си на далечни разстояния срещу руски летища, складове за доставки и критична инфраструктура, включително петролни рафинерии. Освен че нарушават логистиката на бойното поле, тези удари имат за цел да отслабят военната машина на Русия в нейния източник – нейния енергиен сектор .
От септември 2023 г. Украйна удари 100 руски петролни рафинерии и депа, като някои цели бяха ударени многократно. Това са „действащи кинетични санкции“, пише Мария Авдеева , украински експерт по сигурността, систематично осакатяващи военната икономика на Русия и принуждавайки Кремъл да насочи ресурси към своята отбрана.
От 2024 г. Украйна разшири списъка си със стратегически цели, като нанесе удари по центрове за транспортиране на петрол, фабрики за експлозиви и барут и складове за боеприпаси. Тези удари са изчислени да парализират инфраструктурата на руската верига за доставки и да влошат нейните военни способности. Командир на украински дронове обясни: "Нашата основна цел е да ударим логистични центрове в тила, складове за боеприпаси и да намалим натиска на нашия враг на фронта".
Украйна вече разполага с дронове, способни да достигат 2000 км (1240 мили), което й позволява да удря по-дълбоки цели в Русия. Въпреки че всяка атака дава различни нива на успех, те последователно оказват натиск върху руската противовъздушна отбрана, принуждавайки Москва да отклонява ресурси и излага критични уязвимости.
Петролната инфраструктура на Русия под обсада
Развиващата се украинска стратегия за дронове направи 2024 г. особено болезнена година за руската военна производствена инфраструктура. над осемдесет удара с украински дронове са насочени към руски петролни рафинерии и депа, нанасяйки сериозни удари на руската логистика. Дори преди мирните преговори да се оформят, Европа показва признаци на голяма слабост и изкушението от евтин руски газ. Според Financial Times служители на ЕС обмислят възобновяване на покупките на руски тръбопроводен газ като част от потенциално споразумение – въпреки силната опозиция от страна на ключовите съюзници на Украйна и някои източноевропейски държави.
Страни като Унгария и Германия твърдят, че повторното отваряне на тръбопроводите може да стабилизира енергийния пазар на Европа и да послужи като стимул за мир. Украйна обаче остава невъзмутима, разширявайки своите „кинетични санкции“ срещу руската петролна инфраструктура, систематично насочвайки се към рафинерии и складове за гориво, за да разстрои военната икономика на Кремъл.
Руските коментатори се чувстват безнадеждни поради провала на руската противовъздушна отбрана и почти всяка нощ унищожаването на ключови рафинерии. Скорошните атаки включват:
1) Рязанската рафинерия, третата по големина в Русия, беше нокаутирана само за две нощи на удари с украински дронове.
2) Рафинерията Кстово в Нижни Новгород, четвъртата по големина, която, заедно с Рязан, представлява над единадесет процента от общата инфраструктура на руския рафиниращ капацитет.
3) Рафинерия , собственост на Лукойл във Волгоградска област, една от десетте най-големи в Русия, беше ударена на 31 януари.
Тези съоръжения произвеждат основен дизел, реактивно гориво и бензин: жизнената сила на руските военни усилия. Всеки успешен удар принуждава Русия да пренасочи ресурсите към ремонти, а не към настъпателни операции, което усложнява логистичното й напрежение.
Ударите на Украйна като инструмент за влияние
Отвъд бойното поле тези атаки носят значителни икономически и политически последици. Тимофий Милованов, президент на Киевското училище по икономика, написа на X , „Развитата способност на Украйна да нанася удари дълбоко в Русия с дронове по цели като складове за гориво, оръжейни фабрики и далечни военни бази. Това връща войната в Русия и ограничава способността й да печели приходи от износ на петрол.
Във война на изтощение изчерпването на ресурсите на противника – било то гориво, експлозиви или дори ремонтни материали – е от решаващо значение. За Украйна ударите на далечни разстояния осигуряват сравнително евтино средство за нанасяне на щети при запазване на живата сила.
Вътрешното производство на ракети в Украйна , включително проекти като Трембита, показва забележителен напредък в намаляването на зависимостта от западните оръжия. Въпреки това мащабирането на производството остава предизвикателство, което изисква инвестиции, чуждестранни партньорства и сигурни производствени обекти, за да се избегнат руските удари. Освен това страни като Швеция засилиха подкрепата си за Украйна, като наскоро обявиха пакет от помощ от 1,2 милиарда долара, като 90 милиона долара бяха специално разпределени за производството на ракети с голям обсег и безпилотни летателни апарати.
Украйна се нуждае от поне още една година , за да увеличи производството до нива, които могат сериозно да застрашат Русия. Политическата несигурност в САЩ и потенциалните преговори за прекратяване на огъня могат да повлияят на тези усилия.
Промяна на баланса в мирните преговори
Дългосрочната кампания на Украйна предизвика наложените от Запада ограничения върху способността й да нанася удари по руска територия. Офанзивата на Курск през август 2024 г. помогна за промяна на международните възприятия, осигурявайки повишаване на морала у дома и в чужбина. Социологическо проучване в САЩ в края на 2024 г. показа, че за първи път от една година мнозинството от американците вярват, че Украйна печели войната, което е критичен фактор за поддържане на подкрепата на Запада.
Междувременно някои руски опозиционери, включително вдовицата на Алексей Навални, разкритикуваха ударите на Украйна в Русия. Агресията на Русия обаче продължава до голяма степен, защото нейното население остава изолирано от реалностите на войната. Тези удари също разкриват илюзията за руска сила, изпращайки послание на Запада, че няма какво да се страхува от отслабена Русия.
Как Тръмп може да използва ударите на Украйна, за да спечели влияние
Ако Тръмп е сериозен в намерението си да принуди Русия да преговаря, той ще се нуждае от по-голямо влияние . Въпреки че администрацията му предлага да се използват намаления на цените на петрола, за да се окаже натиск върху Кремъл, подкрепата на способността на Украйна за нанасяне на далечни удари върху руските рафинерии може да бъде още по-ефективна стратегия. Чрез увеличаване на натиска върху икономиката и армията на Русия, решителната западна подкрепа може допълнително да измести баланса в полза на Украйна, гарантирайки, че Киев преговаря от позиция на сила.
Вътрешното производство на ракети също ще позволи на Украйна да заобиколи ограниченията върху доставяните от Запада оръжия. В случай на прекратяване на огъня или замразен конфликт, ракетите с голям обсег ще служат като мощно възпиращо средство срещу подновената руска агресия, съществен компонент от Плана за победа на Украйна.
Напредъкът на Украйна в способностите на далечни разстояния ще засили способността й да води асиметрична война. С постоянната подкрепа на Запада, военните иновации на Киев могат да продължат да оформят бойното поле, да оказват натиск върху икономиката на Русия и да гарантират, че всички бъдещи преговори се провеждат при по-благоприятни условия с Украйна. Способността да се нанася удар дълбоко в руската територия ще помогне да се отслаби Русия там, където я боли най-много, като се насочи към нейните приходи от петрол и покаже как Кремъл наистина е гол.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.