IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Две години след ужасяващите земетресения в Турция ситуацията остава мрачна

А хората се питат: Ако това се случи в Истанбул, кой ще ни помогне?

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

6 февруари 2023 г. ще бъде запомнен като един от най-трагичните дни в историята на Турция през следващите десетилетия. В онази сутрин страната се събуди с опустошителните новини за земетресение, по-късно описано като „бедствието на века“, което удари 11 от югоизточните провинции на страната. По официални данни са загинали над 50 000 жители, а над 100 000 са ранени. Животът на още стотици хиляди беше преобърнат. Две години по-късно, а ситуацията на място е мрачна. Обещанията за възстановяване и доставка на домове в рамките на една година не са изпълнени и хиляди разселени жители продължават да съществуват в неизвестност, все още живеейки в палатки и контейнери при трудни условия.

Неизпълнени обещания

Малко след земетресението президентът Реджеп Тайип Ердоган обеща 319 000 нови жилища до февруари 2024 г. с общо 680 000 до 2025 г. Това се случи само месеци преди общите избори и тези обещания събраха подкрепа от най-засегнатите да гласуват за управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) и действащия президент.

Многобройните доклади за неспособността на правителството да предотврати степента на щетите бяха забравени, въпреки че същото правителство прие 19 закона за амнистия за зониране от 1948 г. насам, които дадоха помилвания (срещу заплащане) на строителни предприемачи, които не отговарят на стандартите за безопасност. Много регистрирани след земетресението зони за събиране на палатки и хуманитарна помощ изчезнаха със строителния бум. През годините ПСР отхвърли 58 предложения от опозиционни политици, изискващи независим комитет за надзор, който да наблюдава безопасността на сградите. Предупрежденията на експертите от Камарата на инженерите-геолози прозвучаха напразно.

Година след земетресението Министерството на околната среда и урбанизацията заяви, че 46 000 жилища са финализирани. През януари 2025 г. същото министерство каза, че след земетресението са били финализирани 169 171 жилища. Това е 30% от обещаното, отбеляза Съюзът на камарите на турските инженери и архитекти (TMMOB) в доклада си за причините и последствията от земетресението. Междувременно, според управлението при бедствия и извънредни ситуации към Министерството на вътрешните работи, в момента има 395 контейнерни града в 11 провинции, които са дом на 650 000 граждани, чиито имоти са били унищожени или обозначени като опасни след земетресението. Остават оплакванията от липсата на достъп до стоки от първа необходимост, като електричество, отопление и вода.

Неотслужено правосъдие

Въпреки безбройните искания за справедливост, много семейства продължават да търсят изчезналите си близки без резултат, докато отговорните не са поели никаква отговорност.

Във втория си доклад за оценка, публикуван през февруари 2025 г., TMMOB пише:

„Онези, които позволиха изграждането на рискови структури, проправиха пътя за липса на инспекция и си затвориха очите за всички негативни развития след строителството, за да увеличат рентабилността на капитала, останаха ненаказани и дори не са разследвани.“

По данни на Министерството на правосъдието за разследване са внесени 2031 преписки. От тях по 1397 случая са изготвени обвинителни актове по внесени преписки. Само по 75 случая са издадени присъди, в резултат на които 130 души са осъдени на различни срокове затвор. Повечето от тях са „технически персонал, като изпълнители, архитекти и инженери с различни отговорности в строителството“, съобщава Turkey Recap.

Сред обвинените няма държавни служители, отбелязват от Global Voices. А в случаите, когато имената на длъжностни лица са изправени пред съда, те или са освободени, или срещу тях не са предприети допълнителни мерки.

Говорейки на възпоменателна церемония в провинция Малатия, Вели Агбаба, депутат, представляващ провинцията от основната опозиционна Републиканска народна партия (CHP), каза:

„Едно от най-важните неща, на които земетресението всъщност ни научи или ни показа в лицата, е, че за съжаление отговорните не бяха наказани. В Малатия и в много други градове, където се случи земетресението, нито един местен администратор, политик или бюрократ не беше наказан или съден.

Спомен

В деня на годишнината турските социални медийни платформи изобилстваха от напомняния да не забравяме и да продължим да търсим отговорност от отговорните под хаштагове #6Şubat [6 февруари], #SesimiDuyanVarmı [Може ли някой да ме чуе], #Unutmayacağız [Няма да забравим].

„Никой не беше подведен под отговорност за продажбата на палатки, предназначени за оцелелите от Червения полумесец. Но 87 от онези, които протестираха срещу това, бяха изправени пред съдебни дела“, написа популярният графичен дизайнер Махир Аккоюн, който се нарича Махигра, в поредица от публикации в Instagram.

Аккоюн имаше предвид разследване на журналист, което разкри, че подкрепяната от държавата организация за подпомагане е продавала палатки, вместо да ги раздава безплатно след земетресението. Журналисти, които бяха на място, споделиха снимки на разрушенията и болката.

Задава се земетресение в Истанбул

След земетресението много жители на Истанбул, най-големият град и икономически център на Турция, стегнаха куфарите си и се преместиха другаде из Турция, знаейки, че градът се намира на разлом, за който се прогнозира, че ще предизвика земетресение с магнитуд 6 до 7 до 2030 г.

През 1999 г. земетресение с магнитуд 7,5 уби 18 000 души и остави 250 000 без дом в Истанбул. Според изследването, публикувано от Германския изследователски център за геонауки на GFZ, полуостров Армутлу, южно от Истанбул, „е активна граница на тектонската плоча, за която е известно, че генерира разрушителни земетресения, причиняващи голям брой жертви“.

Д-р Наджи Гьорюр, професор по геология, предупреждава за надвиснало земетресение, удрящо мегаполиса, и липса на готовност да посрещнат нуждите на официалните 16 милиона жители на града (числата вероятно са по-високи неофициално, като прогнозите определят населението на града на 20 милиона.)

„Годините на неконтролирано градско развитие превърнаха много от празните парцели в Истанбул в многоетажни апартаменти и търговски центрове, оставяйки на жителите малко зони, където да се събират при извънредни ситуации. Изследване, проведено от Turkey Recap, установи, че липсата на определени безопасни зони, заедно със застаряващия жилищен фонд и слабото прилагане на строителния кодекс, добавят допълнителен слой уязвимост към най-рисковите квартали на Истанбул“, пише Turkey Recap в своя доклад за оценка на риска за Истанбул от февруари 2025 г.

Неотдавнашно изявление на Мурат Курум, министър на околната среда, урбанизацията и изменението на климата, че Истанбул не е достатъчно силен, за да „издържи на ново земетресение“, предизвика тревога. Курум е бил министър между 2018–2023 г. Той беше критикуван за лошо управление по време на мандата си, включително за минната индустрия в страната, липса на екологични политики за защита на зелените площи и предоставени амнистии на сгради, които не изпълняват изискванията. След опустошителното земетресение през 2023 г. Курум побърза да защити управляващото правителство, като заяви, че държавата не е оставила своите граждани в засегнатите от земетресението райони сами, въпреки че отговорите от земята разказват различна история.

На първата годишнина министърът може също да се е  изпуснал, разкривайки истинския брой на жертвите на земетресението на 6 февруари. Говорейки по телевизията, Курум каза, че общо 130 000 души са загинали при това земетресение. Цитатът беше подхванат от местни медии и опозиционни партии, критикуващи държавата за прикриване на действителния брой на загиналите. По-късно Курум каза, че числото е общият брой на смъртните случаи, претърпели страната при всички земетресения досега, без земетресението на 6 февруари. Но журналистът Мурат Агирел каза, че последното не е вярно. В екранна снимка на всички регистрирани смъртни случаи при миналите земетресения, Агирел написа:

„Според тези данни, с изключение на земетресението от 6 февруари, броят на загубените животи при земетресенията е 77 852 души.“

През 2024 г. Курум се кандидатира като кандидат на управляващата Партия на справедливостта и развитието за кметското място на Истанбул, но беше победен от Екрем Имамоглу, който спечели втори мандат като кмет на града.

С всичко това под ръка много жители на Истанбул си задават същия въпрос. Когато удари опустошителното земетресение на 6 февруари 2023 г., жители от цялата страна, включително от Истанбул, се втурнаха да помогнат – от организиране на кампании за набиране на средства до изпращане на помощ, храна и дрехи до доброволно участие като спасители. Ако надвиснало земетресение с прогнозирания магнитуд удари Истанбул, кой ще се притече на помощ?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата