IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Проф. Близнашки: Най-после в Европа разбраха колко трудна е ситуацията в България

В Украйна се води гореща война, в България хибридна, допълни той

Навършват се 34 години от приемането на действащата Конституция, прrета на 12 юли 1991 г. На прага на неуспешен четвърти вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" и заявка за пети такъв през септември. 

"Това са крайните средства на политическата борба и когато през седмица-две се внасят, нещата губят смисъл. Съотношението на силите в НС е такова, че опозицията не може да събори правителство. На дневен ред са неща, които не търпят отлагане", заяви бившият премиер и преподавател по конституционно право, проф. Георги Близнашки в студиото на Bulgaria ON AIR.

Той коментира приемането на България в Еврозоната като ефективен край на прехода, с оглед и на поредната крачка след Шенген по суша. 

"Най-после в Европа разбраха колко трудна е ситуацията в България. В Украйна се води гореща война, в България хибридна по същество война. Не трябва да се отнасят пренебрежително, да отлагат, да търсят дребнави поводи за забавяне на пълноценното членство. Трябва да сме благодари на Костадин Костадинов и неговото антиевропейско движение - това им даде възможност да преценят реалностите в страна като България и че е по-добре нещата да се ускорят", каза проф. Близнашки.

Борбата с корупцията

Бившият премиер изрази мнение, че тези политически среди, които влязоха в политиката преди 4-5 години със заявката, че ще водят битка с корупцията, са се оказали най-уязвими.

"Подгизнали сме от корупция. Няма добри или лоши, такива които ще бъдат изключени от действието на закона, тези времена минаха отдавна. Щом си се хванал на хорото, трябва да си готов да понасяш всички последици", предупреди преподавателят по конституционно право.

Той допълни, че в борбата с корупцията е добре да се тръгне отнякъде, отколкото всички да си затварят очите и да я приемат за нещо нормално. 

По думите му въвеждането в законодателството на избор с квалифицирано мнозинство създава голяма спънка. 

"Няма такива хора, които да предизвикат общо одобрение от всички страни, за да въвеждаме подобни изисквания. Когато се решават персонални въпроси, трябва ди ма спокойствие. Както е при избора на папа", даде пример проф. Близнашки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
България
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата