Президентът на САЩ Доналд Тръмп беше осъден във Великобритания да плати над 625 000 британски лири съдебни разходи след отхвърляне на негов иск за съдебно преследване срещу бивш британски шпионин, предаде Франс прес. Решението е на Висшия лондонски съд.
Бившият шпионин представи доклад относно предполагаеми връзки на Тръмп с Русия, който през 2017 г. породи истинска политическа буря. Пет години по-късно, 2022 г. Тръмп сезира британското правосъдие във връзка с доклада, който според него нарушавал законите за защита на личните данни. В доклада, според Тръмп, имало непроверени и неверни информации, сред които и споменаването на съществуване на видео със сексуален характер.
Искът на Тръмп беше срещу частната разузнавателна компания „Орбис бизнес интелиджънс“, създадена от бившия агент на британското външно разузнаване МИ 6 Кристофър Стийл, изготвил доклада, който предизвика политическа буря преди няколко години. Тръмп поиска обезщетение за нанасяне на морални вреди. Искът му беше насочен по-специално срещу две бележки в доклада, които описаха предполагаеми оргии с проститутки, в които Тръмп бил участвал в Санкт Петербург и в Москва.
Миналата година обаче британското правосъдие отхвърли иска на Тръмп за съдебно преследване срещу бившия шпионин Стийл, твърдейки, че няма убедителни причини в подкрепа на стартиране на подобно дело. Сега Тръмп ще трябва да заплати съдебните разходи, направени в хода на проучването на иска му от страна на британското правосъдие.
Някои от разкритията в доклада на бившия шпионин подхраниха разследване на американския специален прокурор Робърт Мълър. Той проучваше предполагаемите връзки на Тръмп с Русия. След двугодишно разследване той обяви, че съществуват доказателства за руска намеса в предизборната кампания в САЩ, но че няма съглашателство между Русия и предизборния екип на Доналд Тръмп.
Докладът на Кристофър Стийл е бил поръчан от компанията „Фюжън Джи Пи Ес“. Тя извършва разследвания и проучвания за юридически кантори, за корпорации, както и за политически кандидати. Първо компанията е била наета от републикански новинарски сайт да разследва Тръмп по време на първичните избори на Републиканската партия за президентския вот през 2016 г., а после след като Тръмп спечели първичния републикански вот, юридическа фирма, представляваща предизборната кампания на Хилари Клинтън и Националния комитет на Демократическата партия, е започнала да финансира проучването на „Фюжън Джи Пи Ес“ относно Тръмп, съобщава американската медия Ен Пи Ар./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Силното представяне на SpaceX и сделката с Иран оцветиха в зелено щатските индекси
Кадър на деня за 15 юни
Анализатор: В идните години големите компании по-дълго ще остават непублични
В България има работещи 320 вятърни турбини
Защо коментарите на Тръмп за Г-2 тревожат съюзниците на САЩ?
До края на годината цената на златото ще се движи в границите на 4920 долара за тройунция
Можем да пестим гориво с някои техники на шофиране
Ноцебо ефектът: Как страхът от листовката на лекарствата може наистина да ни разболее
Украинка загина на място, пометена на "зебра" между Свети Влас и Слънчев бряг
Рецепта за лесна Павлова с малини и праскови
Секси адвокатка от Босна е новата муза на световното + СНИМКИ
Българин е: Ето кой поема Лудогорец
Левски удари на камък с лятната селекция: Веласкес отхвърля нападатели
ЦСКА среща сериозни пречки на трансферния пазар: Звездни цели отказват на "червените"
Любо Пенев взе защитник от „Лаута“ в „Надежда“
ЦСКА прилапва двукратен шампион в Серия "А" с Интер!
Дневен хороскоп за 16 юни, вторник
„Ламингтън“ (Lamington) – австралийски пухкав сладкиш
Само на 35 години почина Едже Ъртем, която играе Ъшъл в „Шербет от боровинки“
Maserati отбеляза 100 години от емблемата Тризъбец
Какво символизира щурец в дома?
Postbank отбеляза 35 години в България с грандиозно събитие, което събра световен тенис, бизнес елит и хиляди гости
Старо месо неясно откъде и негодно сухо мляко от Украйна на масата на българина
Гърция продължава да бъде сред най-предпочитаните туристически дестинации за европейците
Съдиите заработват добре на световното
Все повече деца се пристрастяват към телефоните от ранна детска възраст
България търси повече туристи от Германия, Австрия и Швейцария с по-добри хотели и повече полети
Зеленски: Предложих среща на Путин, той отказа
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост
Китайски изследователи разкриха слабостите на американската лунна програма
Пробив в науката: Възстановяване на митохондриите обръща признаците на стареене