Хиляди войници. Десетки танкове. Петдесет хеликоптера. Астронавт. И куче. Всички те ще парадират през Вашингтон следващия месец за „голямо, красиво“ честване, което отбелязва 250 години от създаването на американската армия и съвпада със 79-ия рожден ден на президента Тръмп.
Подробности за събитието на 14 юни - най-големият парад в американската столица от края на първата война в Персийския залив през 1991 г. - бяха обявени от официални лица тази седмица, въпреки опасенията относно разходите и предупрежденията, че 68-тонни военни превозни средства могат да повредят пътищата на града.
Тръмп иска такъв парад, откакто се присъедини към френския президент Макрон, за да гледат шествие по Шанз-Елизе за Деня на Бастилията през 2017 г.
Парадът във Вашингтон следващия месец, с участието на около 6500 войници и общо 84 танка M1 Abrams, бойни машини Bradley и Stryker, ще продължи по Constitution Avenue до паметника на Вашингтон, преди парашутисти от Златните рицари на армията да връчат на Тръмп сгънато знаме.
Денят ще завърши с изпълнения на кънтри музика и фойерверки.
Празненствата ще включват и възстановки от всеки конфликт след Войната за независимост, до и включително „глобалната война срещу терора“, с войници в костюми от епохата, маршируващи редом с другари в стандартна униформа. Към тях ще се присъединят коне и две мулета, теглещи каруца, с едно куче - австралийски хилер на име „Док Холидей“, отзад.
„Док Холидей“ познава армейския живот още от малък.
Док е зачислен като кученце в Конно-кавалерийския отряд на 1-ва кавалерийска дивизия във Форт Кавазос, Тексас, преди две години. Подразделението се използва предимно за обществени събития.
Целият ден фестивал ще започне в 9:30 ч. сутринта с тричасово фитнес състезание на Националния мол. На войниците са предложени готови ястия за закуска и обяд, топла храна за вечеря и допълнителни 69 долара на ден. Стив Уорън, говорител на армията, заяви, че тази седмица празненствата са национални, световни и „дори междузвездни“, благодарение на включването на Ан Макклейн, армейски полковник, която по-късно служи като борден инженер на Международната космическа станция.
Денят е класифициран като „национално специално събитие за сигурност“ - обозначение, запазено за събития като президентски встъпвания в длъжност и Олимпийските игри. Очаква се това да струва на армията между 25 и 45 милиона долара, което Тръмп определи като „фъстъци в сравнение със стойността му“.
Плановете се оказаха деликатен балансиращ акт за местните политици, най-вече за Мюриел Баузър, кметът на областта от Демократическата партия. Баузър възрази срещу плановете на Тръмп за военен парад през първия му мандат и заяви миналия месец:
„Военните танкове по нашите улици не биха били добре за тях. Ако се използват военни танкове, те трябва да бъдат придружени от много милиони долари за ремонт на пътищата.“
Кметът обаче, който представлява район, в който 90% са гласували за Камала Харис на президентските избори миналата година, като цяло възприема по-умерен тон към Тръмп във втория му мандат, докато служителите се опитват да запушат дупка от 1,1 милиарда долара в бюджета на района.
Армията също предприе някои стъпки, за да облекчи опасенията от щети по пътищата. Метални листове ще бъдат поставени на основни точки по маршрута, а нови гумени подложки ще бъдат закрепени към танковете. Армията също така е готова да плати сметката за всякакви щети, а ревизиран маршрут избягва пресичането на моста Арлингтън Мемориал. Кристина Хендерсън, член на съвета на Вашингтон, заяви, че промяната на маршрута е положителна стъпка. „Аз най-много се тревожех за този мост“, добави тя.
Остава въпросът кой ще плати по-широката сметка за почистване и извънреден труд на полицията, което би могло да окаже допълнителен натиск върху бюджета на града, тъй като той се готви за резки съкращения.
Длъжностните лица също се подготвят за протести: заявление за разрешение показва, че организаторите очакват до 20 000 души да присъстват на „Националния протест срещу Тръмп", а в града са планирани и допълнителни митинги в същия ден.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
HOLIDAY PARK Враца отвори врати
Нагел от ЕЦБ: Повишение на лихвите през април вече е вариант
Как AI ни приближава до ерата на „дигиталния лекар“ и персонализираната медицина
Петролът продължава да поскъпва, тласкайки Dow с 200 пункта надолу*
Предизборният дебат "Икономика и финанси" – днес от 19:15 в "Денят ON AIR"
Pony AI и Uber пускат роботаксита в Хърватия като част от разширяването си в Европа
МОК забрани на транссексуални жени участие в Олимпийските игри
Отпускат 5000 евро премия за Лора Христова от родния ѝ Троян
Иран атакува пристанище Хайфа с дронове и порази стратегически обекти
Легенда прогнозира до къде ще стигне Германия на Световното
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
Любимец на "Сектор Г" каза тежката си дума за бъдещето на ЦСКА
Звезда на ЦСКА е сред най-скъпите в Кипър
Кръвно свързан с ЦСКА смаза от критики отбора
Зографски отпадна в квалификацията в Словения
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Кметът на Варна представи пред министъра на образованието проекта за нова база на МГ „Д-р Петър Берон“
Увеличават заплатите на шофьорите на автобуси във Варна
Вижте как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април (ВИДЕО)
Укрепват аварийно светофар в центъра на Варна
Варненски джигит влиза в затвора за хулиганство на пътя
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн