Дъщерята на венецуелската опозиционерка Мария Корина Мачадо прие Нобеловата награда за мир от името на майка си, часове след като беше съобщено, че ще пропусне церемонията, предаде Асошиейтед прес.
Мачадо се укрива и не е виждана публично от 9 януари, когато беше задържана за кратко на протест в Каракас. Йорген Ватне Фриднес, председател на Норвежкия Нобелов комитет, заяви на церемонията по награждаването, че „Мария Корина Мачадо е направила всичко по силите си, за да може да присъства на церемонията тук днес – пътуване в ситуация на изключителна опасност“.
„Въпреки че тя няма да успее да пристигне за тази церемония и днешните събития, ние сме изключително щастливи да потвърдим, че тя е в безопасност и че ще бъде с нас тук, в Осло“, заяви той под аплодисменти.
Директорът на Норвежкия Нобелов институт и представител на Мачадо заявиха по-рано днес, че тя няма да може да присъства на церемонията. Вместо това го направи дъщеря ѝ Ана Корина Соса.
Мария Корина Мачадо заяви в аудиозапис на телефонен разговор, публикуван на уебсайта на Нобеловата награда, че много хора са „рискували живота си“, за да може да пристигне в Осло.
„Знам, че стотици венецуелци от различни части на света са успели да достигнат до вашия град и в момента са в Осло – семейството, моят екип, толкова много колеги“, добави Мачадо.
„И тъй като това е награда за всички венецуелци, вярвам, че ще бъде получена от тях. Веднага щом пристигна, ще мога да прегърна цялото си семейство и децата си, които не съм виждала от две години, и толкова много венецуелци, норвежци, които познавам, че споделят нашата борба“, заяви тя.
Латиноамерикански сановници присъстваха днес в знак на солидарност с Мачадо, включително аржентинският президент Хавиер Милей, президентът на Еквадор Даниел Нобоа, президентът на Панама Хосе Раул Мулино и парагвайският президент Сантяго Пеня, пише БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Забрани, поверия и обичаи за празника на 18 май
Времето в понеделник: Облачно с превалявания и температури до 23 градуса
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Нумерологична прогноза за 18 май
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации