Десетки хиляди граждани излязоха по централните улици на столицата на Дания Копенхаген, за да протестират срещу опита на президента на САЩ Доналд Тръмп да завземе Гренландия.
Гражданите носят знамена на Дания и Гренландия. Сред множеството има и плакати с надписи на английски: "Не означава, НЕ! Янки вън от Гренландия. Гренландия на гренландците".
Развявайки знамената на Дания и Гренландия, автономна датска територия, протестиращите образуваха море от червено и бяло пред кметството на Копенхаген, скандирайки "Kalaallit Nunaat!" – името на огромния арктически остров на гренландски. Протестиращите се очаква да се отправят и към американското посолство в Копенхаген.
Сред протестиращите има делегация от американския Конгрес. 11-те конгресмени от Републиканската и Демократическата партия, ще имат разговори с датския премиер Мете Фредериксен и нейния гренландски колега Йенс-Фредерик Нилсен. Посещението им дойде два дни след среща във Вашингтон, на която Копенхаген заяви, че Дания и САЩ са във "фундаментално несъгласие" относно бъдещето на Гренландия, която е автономна територия на Дания. Американската делегация се очаква да се срещне и с датски депутати. Групата пристигна в офисите на датската работодателска асоциация Dansk Industri около обяд за среща с бизнес лидери.
"Показваме двупартийна солидарност с хората от тази страна и с Гренландия. Те са наши приятели и съюзници от десетилетия. Искаме те да знаят, че много ценим това. И изявленията на президента не отразяват чувствата на американския народ", каза сенаторът от Демократическата партия Дик Дърбин.
Освен Дърбин, американската делегация се състои от сенаторите-демократи Крис Куунс, Питър Уелч и Джин Шахин, както и от републиканците Том Тилис и Лиза Мърковски. Демократите от Камарата на представителите в делегацията са Стени Хойер, Грегори Мийкс, Мадлин Дийн, Сара Джейкъбс и Сара Макбрайд.
Доналд Тръмп многократно повтаря, че САЩ се нуждаят от стратегически разположената Гренландия и критикува Дания, че не прави достатъчно, за да гарантира нейната сигурност. Американският президент продължава да поддържа тази теза, въпреки че Гренландия – като част от Дания – е под защитата на НАТО.
Бившият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова да не се подценяват претенциите на САЩ към Гренландия. "Трябва да приемем сериозно декларацията на Съединените щати, че искат да поемат контрол над Гренландия“, каза Столтенберг в интервю за "Дер Шпигел“. Той отказа да коментира спекулациите за възможните мотиви на президента на САЩ Доналд Тръмп за желанието му да анексира острова. "Признавам това, което казват Тръмп и други представители на САЩ. Те говорят за интересите за сигурност на Съединените щати, а понякога говорят за минерални ресурси“, каза още той. "Мога само да посоча това и не искам да спекулирам какви други потенциални причини биха могли да бъдат,“ подчерта той.
Тръмп твърди, че Гренландия трябва да принадлежи на САЩ, за да се предотврати по-нататъшното влияние на Русия и Китай в региона. Отбранителният алианс НАТО и ЕС сега трябва да отговорят ясно на заплахите на президента на САЩ. "Приветствам ясните, съвместни изявления – от скандинавските страни, от Германия, от други европейски държави – че Гренландия принадлежи на Дания и че те стоят зад Дания“, каза Столтенберг. Той призова да не се спекулира с възможните последици. "Най-важното сега е да се предотвратят по-нататъшни действия,“ каза още бившият генерален секретар на Северноатлантическия пакт.
Относно дългосрочното оцеляване на НАТО и неговите предизвикателства, Столтенберг каза следното: "Нищо не е окончателно. Нещата могат да се променят.“ Следователно е важно да се разработят мерки, които да гарантират продължаващото съществуване на трансатлантическото сближаване, "независимо дали Съединените щати остават ангажиран съюзник на НАТО или не,“ подчерта Йенс Столтенберг.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Фискалният съвет настоява за „радикално преработване“ на Бюджет 2026
Може ли градът да празнува, а хората все пак да спят
Оценката за акциите на Nvidia се върна на нивата отпреди AI бума
Goldman Sachs: Компаниите трудно ще повторят серията от изненадващо силни отчети
Украйна има нов поглед към преговори за мир, докато пали рафинерии една след друга
БНБ: Необслужваните заеми в България растат за второ поредно тримесечие
Пожар избухна в сухи треви и храсти край Стара Загора
Трите критични възрасти в живота, според астрологията
18 месеца затвор за рецидивист, карал дрогиран по оживен булевард в София
Дядото на починалото бебе в Карлово: "В Спешното им казали, че е само запушен нос"
Реал Мадрид продава Фран Гарсия на Бетис
Иван Иванов е на четвъртфинал в Нотингам след нова убедителна победа
Влахович шокира Ювентус с неочакван обрат след раздялата
Ясно е дали Анчелоти остава начело на Бразилия
Официално: Златко Далич напусна националния отбор на Хърватия
Олимпиакос направи големия удар и добави звезда към Везенков
Boudoir – колекцията на Armani Privé Haute Couture за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Дневен хороскоп за 9 юли, четвъртък
3-те възрасти, в които животът на повечето хора става труден, според астрологията
7 типа „идеални“ мъже, които правят връзките нещастни
Изберете луна и вижте какво ще ви донесе новолунието на 14 юли
Мястото в Родопите, което остави дори децата ми без думи
Снимат филми за украинците във Варна по проект, финансира от Полша
446 са заболелите от морбили у нас, 3 от тях са във Варна
Радев и Зеленски обсъдиха сътрудничеството в енергетиката и доставките на енергийни ресурси
Разследват смъртта на двумесечно бебе
Огромно количество цигари откриха митничари от Варна
Транспортираха две деца за лечение в Германия със "Спартан“-а
Сензационно: Учени установиха, че пчелите изпитват емоции, подобни на човешките
Непокътната гробница на 2500 години: В Италия откриха погребение на принц-воин
Една и съща химическа мистерия свързва два свята в края на Слънчевата система
Проектът CAPSTONE на НАСА приключи: Платформата продължава да работи в окололунна орбита
След слънчева буря: Индийски стартъп изгуби първия си сателит
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване