Американският президент Доналд Тръмп уволни главният прокурор Пам Бонди след бурен мандат в Министерството на правосъдието. Тод Бланш ще изпълнява длъжността главен прокурор, докато не бъде избран постоянен кандидат.
Бонди е вторият секретар на кабинета, уволнен за по-малко от месец, след продължителни спорове относно начина, по който е работила с досиетата на Джефри Епстийн.
Според високопоставен източник от администрацията, Тръмп е информирал главния прокурор снощи, малко преди речта си за Иран, че скоро ще напусне Министерството на правосъдието.
След срещата Бонди напусна Вашингтон и се върнала в дома си във Флорида. Тя все пак остана в Белия дом до края на речта на Тръмп.
Бонди отговори, като помоли президента да ѝ даде повече време на поста, но Тръмп твърдо заяви, че времето ѝ начело на агенцията е приключило.
"Тя беше нещастна и се опита да го разубеди“, каза източникът.
Президентът обаче ѝ казал, че е уволнена и че скоро ще бъде направено съобщение. Съобщението трябваше да бъде направено в петък, но сега е "неизбежно“ заради цялото медийно внимание, според източника.
Новината за внезапното уволнение идва отчасти защото президентът смята, че Бонди е предупредила Ерик Суолуел за усилията на ФБР да разкрие разследващи документи, свързани с връзката му с предполагаем китайски шпионин.
ФБР е подготвяло набор от документи за връзката на Суолуел с Кристин Фанг.
"Тя се намесва в тези въпроси. Белият дом не е бил доволен от намесата ѝ поради личното ѝ приятелство със Суолуел“, добави източникът.
Не е ясно защо Бонди би се намесила, но се смята, че Бонди и Суолуел имат приятелски отношения.
Суолуел открито я критикува, откакто тя зае позицията на главен прокурор, след като не успя да повдигне обвинения за множество смъртни заплахи срещу него и семейството му.
Официално Белият дом заявява, че президентът оценява работата, която Бонди върши в Министерството на правосъдието, и че тя е добър човек. Служителите на Министерството на правосъдието обаче се готвят президентът да я уволни всеки момент.
В сряда Бонди пътува с Тръмп до Върховния съд, за да наблюдава заседанието по делото за гражданство по рождение и присъства на речта му в праймтайм за войната в Иран.
Но докато кабинетът на президента се събра, за да се съсредоточи върху Иран, слуховете за замяната на Бонди се разпространиха във Вашингтон.
Мандатът на Бонди беше помрачен от начина, по който тя се е занимавала с досиетата на Джефри Епстийн, тъй като администрацията беше обвинена в липса на прозрачност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Липсата на яснота около войната с Иран отново помрачи търговията на Wall Street
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Червено вино, бира или водка - какво наистина вреди на тялото
Късна емисия
Зодиите, които се женят по-късно, но са по-щастливи
Сандра Каминска Йерце
Бой по навик! Левски размаза ЦСКА с 3:0
Фабрицио Романо с голяма новина за Барса
Луис Енрике с важно мнение за ПСЖ
Бивш на Ливърпул къса с футбола
България тресна с 2:0 Босна и Херцеговина
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия