В Киев и в други украински градове днес за втори пореден ден продължават протестите срещу уволнението на Михайло Федоров като министър на отбраната, предаде Укринформ.
В столицата демонстранти дори доведоха домашните си любимци на протестите. Някои активисти закрепиха на животните си табелки с различни лозунги, сред които #ISupportFedorov и други.
Те скандираха лозунги като "Сирски трябва да подаде оставка", "Федоров е министърът на отбраната на Украйна" и други.
Хората държаха транспаранти с надписи: "Върнете Федоров", "Силната държава се нуждае от силни хора" и други. Някои от протестиращите държаха и жълто-сини балони.
От 9:00 ч. сутринта в центъра на Харков тече митинг в подкрепа на бившия министър на отбраната Михайло Федоров. Към момента са се събрали около сто участници, които държат транспаранти с лозунги.
Сред посланията, отправени към властите, са: "Може би трябва да прогоним съветския манталитет, а не иновациите", "Слушайте хората", "Викам "Срам!", но викът ми не стига до трона", "Министрите се сменят по-често от войниците", "Върнете Федоров", "Чудовищата на почивка, героите в окопите", "Нека се борим с враговете на Украйна, а не с патриотите ѝ" и други.
Повечето от протестиращите са млади хора. Минаващите коли надуват клаксоните си в знак на подкрепа към множеството.
"Искаме промяна; искаме на власт хора, които се борят за победа, а не такива, които се облагодетелстват от всичко, което се случва", каза Ирина, жителка на Харков.
Дария, която работи в айти сектора, разказва, че е родена в Крим, преди време се е преместила в Харков, за да учи, а през 2022 г. и родителите ѝ са се преместили от полуострова в града.
"Не мога да стоя безучастно, когато се случва нещо подобно", каза тя.
Сергий, участник в митинга, обясни защо е излязъл да протестира: "Федоров е добър мениджър и е постигнал много за половин година, затова днес съм тук."
Жителите на Тернопол днес отново се събраха близо до сградата на областния съвет и областната държавна администрация, за да протестират срещу уволнението на Михайло Федоров като министър на отбраната.
Хората дойдоха на митинга със синьо-жълти знамена и плакати с надписи като "9:00 ч. е време за спомен, 9:01 ч. е време за бъдещето", "Разменете пленниците, а не Федоров", "Иновациите спасяват войниците" и други.
Тетяна, жителка на Тернопол, дойде на протеста със своя 7-месечен син.
"Имам половин час свободно време, затова дойдох тук, за да изразя несъгласието си с оставката на Федоров. Той направи толкова много и все още може да направи още повече, за да доближи Украйна до победата. Днес стоя тук заради нашите деца и тяхното бъдеще в родината ни", каза Тетяна.
Дария, дизайнерка, се е преместила в Тернопол от Харков. Тя участва в протестите за втори пореден ден.
"Смятам, че уволнението на Федоров е много погрешно решение. В министерството трябва да има хора, които мислят в категориите на цифровизацията и анализа на данни", каза тя.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кадър на деня за 17 юли
Може ли AI да бъде конкурентно предимство за България
Apple измести Nvidia като компанията с най-голяма стойност в света
ЕК се мобилизира за защита на автомобилната промишленост в Европа
България преживява бум на инсталирани системи за съхранение на електроенергия
Франция и Германия разширяват партньорството в отбраната, докато Европа търси военна автономия
Вирусите се разпространяват по нов начин в човешкото тяло
"Левски" тръгна в първенството с 2:1 над Дунав" (Русе) на "Герена"
Виждате този елемент всеки ден в колата, но не подозирате за функцията му
Късна емисия
Ас на Германия се утешава със секси мацка на Бахамите + СНИМКИ
Левски започна с победа над Дунав, счупи гредите на "Герена"
Левски – Дунав Русе 2:1
Димитър Бербатов се качва на театралната сцена, тръгва на национално турне с "Разкодиране"
Жалко! Първата ни ракета падна от полуфиналистка на „Ролан Гарос“
Шоу за старт на Първа лига! Шеметен обрат на "Коритото" между Спартак Варна и ЦСКА 1948
Нумерологична прогноза за 18 юли, събота
Таро карта за 18 юли, събота – Десетка чаши
Млечна баница със сирене за Илинден
Дневен хороскоп за 18 юли, събота
Тест: Изберете цитат на Харуки Мураками и вижте какво да промените до края на 2026
3 лесни рецепти за лятна вечеря
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
Увеличават се случаите на чревни инфекции във Варна
Шофьор помете две деца и отказа проба за алкохол
За 7 дни": КАТ написа 31 456 фиша и 3009 акта
Спартак Варна и ЦСКА 1948 откриха сезона в Първа лига с зрелищен мач с 4 гола
Исторически момент: За първи път в България Airbus Beluga ST кацна на летище Бургас (СНИМКИ)
България отбелязва 189-ата годишнина от рождението на Левски. Вижте къде са тържествата