Паметна среща се осъществи на 31 октомври, след като тримата пенсионери на Студената война Хелмут Кол, на 79 г., Джордж Буш, на 85 г. и Михаил Горбачов, на 78 г. се срещнаха в Берлин с Ангела Меркел по случай 20 г. от отварянето на Берлинската стена.
Бившият германски канцлер (1982-1998), бившият американски президент (1989-1993) и бившият съветски президент (1985-1991) споделиха спомени с току-що преизбраната германска канцлерка за есента на 1989 г., пише БГНЕС.
Това стана на кръгла маса, която предшестваше честванията на 9 ноември.
Събитието е организирано в Фридрихщатпаласт в бившия източен Берлин, наричан по времето на ГДР "Хонекеровите Фоли Бержер" (по името на бившия източногермански ръководител Ерих Хонекер и едно от най-известните парижки кабарета).
Вечерта тримата бивши ръководители ще са гости на пресгрупата Шпрингер, която издава всекидневника с най-голям тираж в страната "Билд" и консервативния "Велт".
Аксел Шпрингер, който бе настанил своята пресгрупа близо до Стената и чийто кабинет гледаше към Източен Берлин, бе посветил изданията си за каузата на обединението и на борбата срещу комунизма, отбелязва АФП.
На самата годишнина – 9 ноември – Михаил Горбачов и бившият полски антикомунистически водач Лех Валенса ще преминат заедно с Ангела Меркел и свидетели на онова време през бившия пропускателен пункт на Борнхолмерщрасе, първия отворен вечерта на 9 ноември 1989 г.
Празникът на свободата ще се открие с концерт на открито пред Бранденбургската врата от оркестъра на Берлинската опера под диригентството на израело-аржентинеца Даниел Баренбойм.
Вечерта хиляди полиестерни домина високи 2,5 м ще се сринат символично по протежение на двукилометров маршрут в центъра на столицата.
Организаторите се надяват на масово присъствие на спектакъла.
Сред политиците, които Ангела Меркел ще посрещне, са британския премиер Гордън Браун и руския и френския президенти Дмитрий Медведев и Никола Саркози.
Американският президент Барак Обама обаче ще отсъства, но ще бъде представен от държавния секретар Хилари Клинтън.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 започна седмицата почти без промяна, Intel тласна чиповете надолу
Администрацията на Тръмп е отнела над 175 хил. визи от началото на мандата му
Кадър на деня за 10 август
Руският Върховен съд забрани на антивоенната партия "Яблоко" да участва на парламентарните избори
Ръководителите на UniCredit и Commerzbank са провели първия си разговор за германската банка
Тръмп поиска от Иран да плати компенсация за убити хора във войни, атаки и протести
Има ли "правилен" час за риба? Ето какво показват данните
Рецепта за кекс с узо
Късна емисия
Обявиха извънредно положение в Колумбия, ЕС е в готовност за помощ
Нинова за убийството в Пловдив: Ако бях съдия - най-високата присъда
Спортът по телевизията днес, 11 август
Мачовете по телевизията днес, 11 август
Ботев Пловдив победи Спартак Варна у дома
2000 човека дойдоха на фалшивата сватба на Роналдо + СНИМКИ
ВИДЕО: Черно море – Лудогорец
Ливърпул обяви трансфера на Роналд Араухо
Таро карта за 11 август, вторник - Петица жезли
Дневен хороскоп за 11 август, вторник
Сладкиш с кайсии за Голяма Богородица
Без декори и ефекти: LP направи концерт, който публиката няма да забрави
Красив и различен - deep french маникюр (+Снимки)
TRENDER POSH – дамски смарт часовник, създаден за различните моменти от деня
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
България е с най-висока честота на вроден сифилис в ЕС!
Връзката на щитовидните заболявания със сърдечно-съдовата система
Варна въвежда услуга за денонощно здравно наблюдение на хора в риск
Електромобилите станаха по-евтини от хибридите
Куриоз: Изритана топка по време на мач причини верижна катастрофа (ВИДЕО)
Наблюдаваме частично пълно слънчево затъмнение от България
НСИ показва как се променя официалната статистика с изложба в Морската градина на Варна
Мъж без книжка, опита да избяга от полицаи във Варна
Ясни са победителите в 50-ия юбилеен международен бридж фестивал „Варна“