55% от хората, които не живеят в собствено жилище, възнамеряват да закупят такова, като близо половината от тях посочват жилищния кредит като основно средство за финансирането му. Данните са от национално представително онлайн проучване у нас, направено от Gemius България по поръчка на Пощенска банка. На второ място се нарежда възможността за финансиране на покупката със собствени средства, посочена от 25% от анкетираните, 2% от тях биха ползвали заем от приятел/роднина, а останалите 25% – комбинация от жилищен и потребителски кредит или чрез собствени средства и жилищен/потребителски кредит.
Експертите на Пощенска банка отчитат съществен ръст в запитванията за жилищно кредитиране от началото на годината. Над 50% е увеличението на исканията за нови жилищни кредити, получени в институцията, спрямо същия период на миналата година. Най-активно продължава да е търсенето на жилища в големите градове – София, Пловдив, Варна и Бургас, които формират около 75% от новите заявления за ипотечен кредит в Банката. Средният размер на кредита също бележи ръст, като за първите 5 месеца на 2019 г. достига до 56 500 евро, спрямо 51 200 евро за същия период миналата година.
46% от хората, участвали в проучването, които вече са изтеглили жилищен кредит, споделят, че инвестицията в недвижим имот осигурява сигурност и спокойствие за бъдещето. Останалите причини, които те посочват за вземането на кредит, са нуждата от жилище в конкретно населено място (44%), желанието за самостоятелност (37%), увеличение на членовете на семейството (30%), възможност да осигурят дом за децата си (30%).
Изследването показва още, че най-често жилищен кредит ползват хора с висше образование, на възраст между 30 и 40 години, семейни и със среден доход от 900 до 2 000 лева на месец.
Въпреки ясната тенденция към дигитализация и все по-честото използване на онлайн услуги, проучването сочи, че потребителите (88%) все още предпочитат банковия офис като най-често използваното място за кандидатстване за кредит, а личната консултация с банков експерт – като основен източник на информация. С цел предоставяне на цялостна експертна консултация и финансови решения, които да са все по-лесно достъпни за клиентите, Пощенска банка разполага с 30 специализирани центъра за жилищно кредитиране, като само за 2018 г. финансовата институция откри 5 нови – 3 в София и по един във Варна и Плевен.
„Стремежът ни е да сме максимално полезни на нашите клиенти при покупката на нов дом. Знаем, че те имат нужда от надеждна консултация за избора на подходящ продукт, от допълнителна информация и съдействие в процеса на кандидатстване и усвояването на кредита, както и от гъвкави финансови решения, които отговарят максимално на техните потребности. Клиентите ни търсят повече сигурност при взимане на решение за дългосрочна инвестиция като жилищния кредит. В отговор на техните очаквания стартирахме предлагането на нов жилищен кредит с 1 и 3 години фиксирана лихва. Така можем да гарантираме на своите клиенти, че вноската им няма да се повиши в първоначалния период на кредита. Това е особено важно за тях, защото най-големите разходи, свързани с новия дом, са именно в началото на срока на кредита“, коментират от Пощенска банка.
Към жилищния кредит има и допълнителни предимства като възможности за отстъпки, парични бонуси чрез иновативната сметка за заплата „Супер сметк@” и пакетни програми за комплексно банково обслужване, застрахователните пакети „Живот“ и др. Потребителите могат да заявят и уникалния за пазара „Спестовен жилищен кредит“, с който да получат повече от своите спестявания, без да губят възможността по всяко време да ги ползват за други свои нужди.
Допълнителна информация за жилищните продукти на Пощенска банка можете да научите на сайта на банката – www.postbank.bg, в специализираните центрове и офисите на банката, чрез консултация с мобилен банков експерт или онлайн видео консултация през Skype.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Студентските и еднофамилните жилища са най-предпочитани от инвеститорите в имоти в Европа
Един месец след началото на войната срещу Иран Тръмп е изправен пред труден избор
Манията по Chanel показва, че индустрията на луксозните стоки следва положителен импулс
Руското пристанище Уст Луга понесе нови щети при украински атаки с дронове
Гюров: Правителството въвежда мерки, за да спре поскъпването за потребителите
Хутите влязоха във войната в Иран с атаки срещу Израел, САЩ изпратиха пехотинци в региона
След коварната диагноза левкемия: История за втори шанс на живот
Внимавайте в гората: Мечките са активни след зимния си сън
Жената, намушкала четирима в София: Не харесвам германци
ЦИК открива нови места за гласуване извън ЕС за българите
Обедна прогноза
Тер Щеген чака дете от секси педагожка + СНИМКИ
Иван Иванов с втори триумф при мъжете
Гранд купува вратаря на ЦСКА, от засада дебне и клуб на боса на Гьозтепе на Мъри Стоилов
Веласкес с голямо признание за Лудогорец
Георги Иванов изригна заради атаката към националния отбор
Тежък удар за България преди финала с Индонезия
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Жената, наръгала четирима в София: Направих го в интерес на обществото
Разработва се мобилно приложение за проверка на въвеждането и правилното изчисляване на резултатите
Населението на България намалява, жилища се строят, но остават празни
БАБХ иззе тонове преопаковано месо с изтекъл срок на годност
Трайков: България има основания да очаква удължаване на дерогацията за "Лукойл"
"Алфа Рисърч": "Прогресивна България" събира 30,8% от вота, ГЕРБ - 21,2%, ПП-ДБ - 11,1%
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите