Птицевъдите и свиневъдите са на път да получат най-голямата държавна помощ, отпускана от националния бюджет за подотрасли от животновъдството. Това съобщиха от министерството на земеделието по повод намерението да бъдат отпуснати 60 млн. лв. за фермите, направили значителни инвестиции за покриването на европейските изисквания за хуманно отношение към животните.
Средствата са заложени в бюджета на земеделското министерство за тази година, но държавната помощ ще бъде отпусната след съответното разрешение (нотификация) от Европейската комисия, поясниха от ведомството.
През миналата седмица представители на двата бранша са защитавали в Брюксел необходимостта от прилагането на тази помощ, представяйки като аргументи направените от тях извънредни разходи по модернизацията на фермите.
Българската страна направи постъпки за компенсиране на тези животновъди още от края на миналата година, като първоначалните намерения бяха двата сектора да получат 50 млн. лв.
Представители на бизнеса се съмняват, че цялата държавна помощ ще бъде разпределена пропорционално на фирмите от бранша, като очакват основната част от средствата да се изплатят на големите компании, които се администрират по-лесно. Според тях и тези субсидии ще бъдат разпределени между шепа крупни производители, както директните плащания за обработваемите земи отиват в малък брой крупни арендатори.
В тази връзка животновъди настояват да се въведе по-строг подбор при разпределяне на помощите, така че новорегистрираните фирми, сателити на големите ферми, да не бъдат допуснати до субсидиране.
Според регистрите на ветеринарите птицефермите в страната са над 1 300, като специализираните ферми за отглеждане на бройлери са над 600 – твърде внушителна бройка за държава с размерите на България.
При свинефермите ситуацията е по-нормална, като стопанствата с индустриално производство за пазара, са около 90.
Въпреки неяснотите около изплащането на държавните помощи представителите на двата бранша очакват с нетърпение финансовата подкрепа от държавата. За разлика от миналата година, когато браншът не отчиташе намаление на производството, тази пролет реализираният износ е значително по-слаб, а като се добави и свитото потребление на вътрешния пазар, производителите чертаят мрачни прогнози за бъдещето си.
През миналата година от страната са били изнесени 55 хиляди тона птиче месо. В същото време е реализиран внос на 90 хил. тона, сочи статистиката.
Още за реакцията на останалите представители от аграрния сектор четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Тръмп се закани да унищожи цялата енергийна инфраструктура на Иран
Как AI променя професията на преводача?
Инфлацията в Германия се е ускорила рязко през март
Френският гуверньор: ЕЦБ трябва да стабилизира инфлационните очаквания
Експерт: Работодателите ще увеличават заплатите през няколко месеца и с малко
Симеон Петков: Кешът също може да е позиция на убежище, и то много добра
Йотова към НАП и КЗП: Всеки ден получаваме сигнали за скок на цените
КЕВР утвърди цена на природния газ за април 2026 г.
Злато за Ева Брезалиева и бронз за Стилияна Николова на бухалки в София
Разследват опит за убийство на полицай и баща му в пернишкото село Люлин
Пеевски: ДПС е партията на хората, който не го разбира, остава в миналото
Надежда Нейнски: Украйна заслужава справедлив мир и място в ЕС
Алкарас си подари яхта за 9 млн.
Ева Брезалиева стана шампионка на бухалки, бронз за Стилияна Николова
Арсенал здраво го закъса, титлата може да се изплъзне
Барса мисли за бъдещето, подготвя супер трансфер
Мико Кузманов мачка в Румъния
Ксения Коваленко
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Венера преминава в Телец на 30 март – възможни са конфликти в любовта
Болницата в Добрич излезе с официална версия за смъртта на детето
Търсят членове за Съвета на децата от Варна
33-годишен е новият шеф на Автогарата във Варна
Испания затвори въздушното си пространство за US бойни самолети
ЕК прие работна програма за финансиране на отбранителната промишленост
Подписахме важен документ с Украйна
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение