Тази година е поредната неблагоприятна за българските земеделски производители. При есенниците - пшеница, ечемик и рапица, се отбелязва 15 – 20% спад при производството. Това се дължи на по-малко засетите площи през влажната есен. Добивите също са редуцирани. Това заяви пред телевизия Bulgaria On Air Наталия Тодорова, изпълнителен директор на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).
Силвия Руссо от Асоциацията на земеделските производители обясни, че по принцип добивите в Южна България са по-ниски заради климатичните условия. Тя също припомни, че е имало проблеми със засяването на пшеницата през есента на м. г., а в момента по думите й площите със слънчоглед и царевица са в катастрофално положение.
"Голям процент от царевицата е силажирана, за да не изгори. Ако в Северна България се очаква добивите от слънчоглед да са по 300 кг/дка, в Южна се очакват около 150 кг/дка и това ще се отрази на цените", заяви тя.
"Стопанствата вероятно ще получат 30 – 40% от очакваните добиви. Рентата и разходите вървят само нагоре, затова ще се стопят всички възможни приходи на фермите. Много стопанства ще са на загуба", допълни Силвия Руссо.
Наталия Тодорова коментира, че новите правила в европейската Обща селскостопанска политика (ОСП) съвпадат с лоша в климатично отношение година.
За наложените от финансовото министерство нивомери на резервоарите за гориво в стопанствата, които трябва да бъдат монтирани до 31 октомври, тя каза, че отсрочката не е решение на проблема с разходите – около 15 – 20 хил. лв. на стопанство. Силвия Руссо също се обяви против тези разходи.
На въпрос за Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 и изключително големия интерес към мярката за инвестиции Наталия Тодорова каза, че фермерите са инвестиционно настроени и искат да оборудват стопанствата си с нови земеделски машини. Поради повишения интерес само 20% от подадените проекти ще бъдат одобрени, припомни тя.
"От няколко години настояваме в България да бъде създаден гаранционен фонд, подобно на САЩ. Този нов тип застраховане ще реши въпроса с природните катаклизми“, заяви Руссо. Според нея създаването на този инструмент ще повиши интереса на фермерите към застраховки.
Наталия Тодорова посочи като проблем, че сега една и съща компания оценява щетите и изплаща обезщетението. Оттук идвало и недоверието към застрахователната система.
Тя настоява да се покриват щети не само от климатични и природни бедствия, но да може да се покрива и рискът от спад в доходите на земеделските производители.
Тя прогнозира, че годината е трудна и ще има редукция в добивите на слънчогледа и царевицата.
Чуйте целия разговор във видеото на bgonair.bg
Четете още икономически новини в Investor.bg

Илия Кръстев: В бюджета липсва дългосрочна визия и няма реформи
"Екобулпак" спира събирането на боклука от цветните контейнери в 16 района на София
Терзиев предлага нова структура на Столична община със зам.-кмет по градско планиране и развитие
ФНИБ ще разпредели междинен дивидент за близо 8 млн. лева от неразпределената печалба
Сделки с акции на "Грийн Иновейшън" формираха над 46% от оборота на БФБ
Залозите върху Източна Европа се отплащат: Форинтът и злотата поскъпват тази година
Костадинов за Бюджет 2026: Води ни към криза, Борисов да подава оставка
Как зодиите приемат раздялата с любимия
Доброто е заразно: Благотворителен боулинг турнир в София на 15 и 16 ноември
Край на разделното събиране на боклук в 16 столични района
Зеленски: С Желязков обсъдихме сътрудничеството в отбраната - имаме решения
Канте и Коло Муани отново са национали на Франция
Арестуваха фен на Барса, запалил автобус на Брюж
Във Висшата лига на Англия промениха ключово правило
Арестуваният фен на Локо Пловдив проговори
Играчи на Борнемут въртят луда любов + СНИМКИ
Голяма трагедия разтърси американския футбол
Дневен хороскоп за 7 ноември, петък
Венера преминава в Скорпион на 7 ноември – ние ставаме най-важни
Вино за повод: Кои са най-добрите червени вина за подарък?
7 ясни знака, че тялото ви е изтощено
България има потенциал да се превърне в медицинска дестинация на световно ниво
Задължителни ястия за Архангеловден
Шофьор блъсна две пешеходки в София
Изграждат образователен център по морско обучение във Варна
ОУ „Н. Й Вапцаров“ дублира успеха си в „Бързи и сръчни“ – сезон Есен 2025
Работник загина след срутване в Лясковец
Йотова: Бюджет 2026 е опасен както за България, така и за Еврозоната
Хванаха за ден 25-ма шофьори с алкохол или наркотици
Нова боя за покриви отразява 97% от слънчевата светлина
Опровергана е една от основните теории за строежа на Вселената
Blue Origin обяви дата за втория полет на ракетата New Glenn
Очевидци твърдят, че зелено на цвят НЛО e прелетяло над Китай
На Земята започнаха силни магнитни бури
Две мощни светкавици удариха повърхността на Луната