Чешката компания CEZ е подала арбитражен иск срещу България на стойност "стотици милиони евро", съобщават от компанията. Основание за жалбата е „невъзможността за защита на инвестициите“. До това решение се е стигнало след "множество действия на българските власти", които са в ущърб на компаниите на CEZ в страната.
"Ситуацията в енергийния сектор е критична и особено що се отнася до ценовите решения на местния регулатор, които в дългосрочен план не отговарят на очакванията при момента на приватизацията", е записано още в изявлението.
"Готови сме да защититим нашите инвестиции по всякакъв начин и арбитражният съд е логичната стъпка", посочи Иво Хлавач, отговарящ за външните връзки на CEZ.
CEZ е в България от 2004 година, когато участва в приватизацията на електроенергийната система. Компанията е доставчик на електроенергия на около 2 млн. битови абонати в района на Западна България. Направените инвестиции в мрежата са в размер на 500 млн. евро.
CEZ е собственик и на ТЕЦ Варна, която обаче затвори врати в началото на 2015 година, тъй като не отговаря на екологичните изисквания на ЕС за работа. Чешката компания не успя да намери средства, за да направи нужните инвестиции в екологична инфраструктура.
Според компанията решенията на енергийния регулатор водят до намаляване на печалбата и дори загуба и слаба ликвидност.
В края на март от компанията поискаха увеличение на цената на електроенергията с 20%, но КЕВР не допусна това. Цената на електроенергията в Западна България остана без промяна от 1 юли, когато започва новият едногодишен регулаторен период в енергетиката.
Ройтерс припомня, че „цената на електроенергията е чувствителна политическа тема в най-бедния член на ЕС“. През 2013 година поскъпването на тока стана причината за падането на първото правителство на Бойко Борисов, допълва агенцията.
Другите две електроснабдителни компании у нас - EVN и „Енерго-ПРО“ също водят арбитражни дела срещу страната от лятото на 2013 г. Техните искове също са свързани с ценови решения на бившата вече Държавна комисия за енергийното и водно регулиране (ДКЕВР).
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Лавината от дронове от Украйна до Иран засилва интреса към лазерите за отбрана
Американският долар отново е на върха, но може би не за дълго
Bentley съкращава работни места заради по-слаби продажби в Китай и митата от САЩ
Настроенията сред германските инвеститори се сриват на фона на войната в Иран
Qualcomm обяви обратно изкупуване на акции за 20 млрд. долара
S&P 500 отбелязва ръст, докато Wall Street продължава да се възстановява*
Прокуратурата разследва лекарска немарливост след фатален случай в София
БАБХ и областните управители с общ план срещу опасни болести по животните
ГЕРБ-СДС: Влизаме в битката за София със самочувствие и десни решения
Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
Гонка е предизвикала трагедията в Разград, Николай е карал с над 80 км/ч
Тервел Замфиров с разкритие за бъдещето си
3 неща, които могат да ти се случат, ако захапеш Кокала!
Драма и напрежение със звезда в ЦСКА!
Скандал в Англия: Поредно съдийско решение в полза на Арсенал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Альона Голоснова
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Пера и блясък: Тоалети на Vanity Fair Oscar Party 2026 (+Снимки)
Йорданова потвърди: Явор Божанков няма да е в листите на ПП-ДБ
Средната пенсия се е увеличила с 44 евро
Набират доброволци до 29 години във Варна
Много чужденци са избрали Варна за почивката си през януари
Къде във Варна можете да подавате сигнали за нарушения във връзка с предстоящите избори?
И ПП-ДБ регистрираха листата си във Варна
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита
Китайски инженери представиха концепция за „полухуманоиден“ робот за лунна база