Фасилити мениджмънт* индустрията е седмата по големина в България с оборот от около 3 млрд. евро годишно. Това показват резултатите от проучване на Техническия университет във Виена за индустрията в целия Европейски съюз.
Изследването е направено на базата на данните на Евростат за останалите индустрии в общността, които на практика са клиенти на фасилити мениджмънта, обясни на пресконференция председателят на Българската фасилити мениджмънт асоциация Горан Миланов.
Преди сектора за управление на имоти се класират производството, търговията, промишлеността, транспортът и логистиката и секторът на информационните и комуникационните технологии (ИКТ).
На ниво ЕС фасилити мениджмънтът е четвъртата най-голяма индустрия с над 1,1 трлн. евро годишен оборот, показват още резултатите от изследването.
Горан Миланов коментира, че секторът в България продължава да расте и вече се приближава към нивата, отчитани във времето на строителния бум. Все повече компании, както и някои публични администрации, аутсорсват определени дейности за поддръжка на сградите към специализирани фирми, обясни той.
Огромен потенциал за развитие на фасилити мениджмънт има в публичния сектор, посочи Миланов.
Публичните сгради в България са с обща площ около 16 млн. кв. м, като разходите за тяхното управление са високи, а качеството на управление - ниско, защото администрацията неглижира процеса.
Аутсорсването на дейностите по поддръжката на публичните сгради крие голям потенциал за оптимизация на разходите. За момента обаче ако това се прави, то се прави чрез обществени поръчки с основен критерий най-ниска цена, което води и до ниско качество.
Друг вариант, прилаган и в Европа, е въвеждане на публично-частно партньорство за управлението на публични сгради, обясни Миланов.
През следващите месеци българската асоциация ще се опита да започне разговори с държавата по въпросите на управлението на публичните сгради, за да се стартира някакъв пилотен проект. Идеята е всички сгради с площ над 5 хил. кв. м да се управляват от професионални сертифицирани фасилити мениджъри.
Що се отнася до европейския стандарт за индустрията, Миланов очаква до есента преводът му, който вече е готов, да бъде легализиран. Така ще може да стартира сертификацията на специалистите от сектора и в България.
*Фасилити мениджмънтът обхваща всички дейности по поддръжката и управлението на непроизводствените активи на компаниите – почистване, безопасност, сградни инсталации, BMS системи, CAFM системи, телекомуникации, ОВК, енергийна ефективност, паркинг системи, пожарна безопасност и др.
Още подобни новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 25 октомври
Германските компании дават на Китай тайни, които може да им излязат скъпо
Използването на стейбълкойни за плащания е скочило 70% след американските регулации
Кой дари на Пентагона 130 млн. долара за заплати на военните?
Airbus: Европа трябва спешно да подсили военните си способности
Moody's сви кредитната перспектива на Франция на фона на политическата криза
Хороскоп за 26 октомври: Неочаквани моменти за Близнаците, Девите да се съобразяват
Димитровден ни носи дъжд и оранжев код за опасно време
Поверия и обичаи на Димитровден
Сираков даде жокери за следващия собственик на Левски
Млада звезда на Левски отсече: Показваме уважение!
Има ли Вуцов бъдеще в националния? Ето какво отговори селекционерът Сашо Димитров
Саръбоюков стана подгласник на „Изгряваща звезда“ на Европейската атлетика
ЦСКА ще поваля Берое за старт на победна серия
Спортът по телевизията днес, 26 октомври
Мъдър бюджет: 6 съвета как да спестим за празниците отрано
5 храни, които задължително да премахнете при раздразнен стомах
Нумерологична прогноза за 26 октомври
Протеинови барчета с шоколад и фъстъчено масло
Таро карта за 26 октомври, неделя
Обичаите на Димитровден
Времето във Варна: Очаква ни дъждовна неделя
Моторист загина в катастрофа
Мъж пострада тежко по време на лов
Седмичен хороскоп 27 - 2 ноември 2025
Камала Харис може да се кандидатира отново за президент на САЩ
Илиев: Имахме ситуации, в които трябваше да действаме с малко повече самочувствие
Определиха химичния състав на кометата Понс – Брукс
Учените съставиха най-големия в историята каталог на галактическите купове
Русия ще достави на Луната първите елементи за лунна станция до 2034 г.
„Най-евтиният в света“ хуманоиден робот струва само 1370 долара (видео)
Суперземя в съседство може да е най-доброто място за търсене на извънземен живот
Астрофизици са близо до разгадаването на тайната на неутриното