Европейската комисия планира значително покачване на минималния акциз за цигарите. Цигарите ще поскъпнат с близо 2,40 лв. за кутия заради промени в директивата на ЕС за акцизите върху тютюневите изделия.
Минималният акциз за кутия цигари ще стане малко над 6 лв. Това става ясно от становище на Сдружение “България без дим” и “Коалиция за живот без тютюнев дим” по проекта на бюджет за 2025 г., който вече е приет от парламента на първо четене.
Чернова версия на документа на Европейската комисия за промени в облагането на тютюна предвижда новата минимална акцизна ставка на цигарите да бъде 180 евро за 1000 къса или 3,60 евро за кутия. Това е двойно увеличение на минималния акциз за цигарите в страните от ЕС, който в момента е 90 евро за 1000 къса, но не по-малко от 60% от средната продажна цена на дребно.
Увеличението на налозите във всяка кутия цигари ще бъде с близо 2,40 лв., ако бъде прието предложението на Европейската комисия за по-висок минимален акциз, съобщава "Труд".
За страни като България Европейската комисия е предложила акцизите за цигарите да станат национално специфични чрез формула, която отчита ценовото ниво в отделните страни, посочват в становището се от неправителствените организации.
Данни на европейската статистическа служба показват, че цените на тютюневите изделия в страната ни са 56,6% от средното ниво за държавите от ЕС. При ново минимално равнище на акциза за страните от ЕС от 180 евро за 1000 къса, новият минимален акциз за България ще бъде 153,96 евро за 1000 къса, или 301,12 лв. за 1000 къса, изчисляват неправителствените организации.
Това прави минимален акциз от 6,02 лв. за кутия цигари. В момента според Закона за акцизите и данъчните складове минималният акциз за една кутия е 4,05 лв. Това би наложило минималният акциз да бъде увеличен с над 48%, за да бъде достигнато нивото на акциза за цигарите, определен в черновата на новата директива.
Увеличението на минималния акциз ще бъде с близо 2 лв. на кутия. Но върху акциза се плаща и 20% ДДС. Така реалното увеличение на налозите във всяка една кутия цигари ще бъде с близо 2,40 лв.
От неправителствените организации са разработили три варианта за достигане на новото по-високо минимално ниво на акциза според проекта на директива на Европейската комисия. Първият сценарий е за повишаване на минималния акциз за цигарите до нивата, посочени в черновата на европейската директива, на три равни стъпки.
Вторият сценария е за рязко вдигане на минималния акциз до нивото, предложено от Европейската комисия, с една голяма стъпка, след което акцизната ставка се индексира според инфлацията през годините. Индексирането на акцизите с инфлацията е ново изискване, посочено в директивата.
Третият сценарий е за придържане към сегашния календар за ежегодно вдигане на акцизите за тютюневите изделия.
При първия сценарий цената на кутия цигари от икономичния сегмент от пазара ще бъде 8,27 лв. през 2027 г. При втория сценарий цената на същата кутия цигари ще бъде 8,32 лв., а при третия сценарий цената ще бъде 6,23 лв.
Като се придвижи по-бързо към нивото на акциза за цигарите, което така или иначе скоро ще е задължително, България може да увеличи данъчните приходи от тютюневи изделия през следващите години, посочват от неправителствените организации.
И призовават за по-бързо покачване на акцизите. Неправителствените организации посочват, че има предложения минималният акциз за цигарите в страните от ЕС да бъде повишен повече и да стане 220 евро за 1000 къса. В такъв случай цената на икономичния клас цигари в страната ни ще бъде около 10 лв. за кутия.
След повишение на акциза за цигарите от началото на годината ще има още едно увеличение от 1 май.
През настоящата година ще има две увеличения на акцизите за тютюневите изделия. От началото на годината влезе в сила по-висок акциз за цигарите по графика за увеличение на налога, който беше приет от парламента още през 2023 г.
С бюджета за 2025 г. от Министерство на финансите предлагат да има още едно повишение на акциза за цигарите от 1 май. В момента акцизът за цигарите е 134,50 лв. за 1000 къса плюс 20,5 на сто от продажната цена, но не по-малко от 202,50 лв. на 1000 къса. Предложението е от 1 май акцизът да стане 131 лв. за 1000 къса плюс 22 на сто от продажната цена, но не по-малко 210 лв. на 1000 къса.
Увеличението на минималната ставка на акциза е 7,50 лв. за 1000 къса, което прави 15 ст. на кутия. Но върху акциза се плаща и 20 на сто ДДС, така че реално увеличението на налозите във всяка кутия цигари ще бъде с близо 20 ст.
От 1 май ще бъдат увеличени акцизите за нагреваеми тютюневи изделия и за електронни цигари.
Ясни правила за течностите за електронни цигари ще бъдат въведени с промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които са част от проекта на бюджет за 2025 г. Новите текстове предвиждат, че електронни цигари, съдържащи никотин, включват едновременно следните основни съставки:
алкалоид никотин или негови соли; глицерол или пропилен гликол, или смес от глицерол и пропилен гликол; разрешени за употреба ароматизиращи вещества и овкусители от видовете, използвани за влагане в храни и напитки, както и от видовете, използвани за влагане в течности за електронни цигари.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Ще постигнат ли компромис в търговската война САЩ и Китай?
Заплахите на Доналд Тръмп към Иран насърчиха европейската фондова търговия
Купувачите на жилища у нас сключват сделки след повече огледи, договарянето на цените расте
Г. Попов: „Справедливи цени“ не е икономическо, а философско понятие
Пакистан е разположил 8 хил. войници, изтребители и ПВО в Саудитска Арабия
Върховният съд окончателно отне дерогацията за серен диоксид на ТЕЦ "Марица Изток 2"
Централна емисия
Централна емисия
От шега до дисциплина: Марио Владимиров и мисията му да вдъхновява чрез спорт (ВИДЕО)
Веласкес превърна Левски в машина за победи! Шампионът намери безценния си треньор
Огромна промяна в голям български клуб!
Сираков с ключов ход за лидер на Левски
Ромарио не се спира, заби сърфистка + СНИМКИ
Ясно е дали важен играч напуска Реал Мадрид
ВИДЕО: Барселона – Бетис
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
Над 1000 деца и родители посетиха Day Off: Family Time
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Транспортираха с хеликоптер 14-годишна родилка в тежко състояние
Условна за варненец, откраднал колелото на свой приятел
Фехтовачите на Черно море грабнаха седем медала в София
Предлагат DARA за "почетен жител" на с. Аврен
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване
Откриха нов вид праисторическа коала в Западна Австралия