Разходите в IT сектора в Европа, Близкия Изток и Африка ще достигнат 1,154 трлн.долара през 2013 г., което представлява близо 1,4 % ръст в сравнение с тези, които се очаква да бъдат направени през 2012 г., показват данни на изследователската фирма Gartner.
Въпреки глобалната икономическа криза Gartner все пак успява да „види светлина“ в световния икономически тунел и нещо повече – намира реална възможност за ръстеж в динамичната IT индустрия в Европа, най-вече повлиян от пазара на мобилни устройства и софтуер.![]()
„Тази година беше песимистична за инвестициите в IT сферата в Европа“, казва Питър Сондъргард, старши вицепрезидент на изследователската компания.
„За 2012 г. изчислихме, че разходите, които ще бъдат направени в IT сектора в страните от Европа, Близкия Изток и Африка, ще имат спад от 3,6%, а в държавите от Западна Европа - от 5,9%. За наша изненада обаче регионът на Европа, Близкия Изток и Африка ще започне да отчита растеж през 2013 г., а след това ще продължи тази тенденция и до 2016 г. Очакванията ни са разходите в индустрията да достигнат до 1,247 трилиона долара през 2016 г.“, коментира Сондъргард.
„Към момента пазарът на мобилни устройства е най-светлата и развиваща се част от индустрията. Наблюдаваме как с лекота купуването на таблети и смартфони замени потреблението на традиционните персонални компютри“, допълни той.
Според последни анализи на Gartner потребителските разходи за мобилни устройства, сред които смартфони, таблети, малки ноутбуци, ще достигнат 126 млрд. долара към края на текущата година, а към края на 2016 г. - 188 млрд. долара.
В Западна Европа и потребителите, и компаниите добавят таблети към своето портфолио от мобилни „джаджи“, а по този начин увеличават драстично растежа на световния пазар на мобилни устройства с 8% през 2012 г.
Това рязко контрастира с очаквания спад от 5% за пазара на по-малки PC-та и ноутбуци в Западна Европа за следващата година. Прогнозите на изследователската компания сочат, че в Източна Европа, в Близкия Изток и Африка доставките на "умни телефони" ще завземат пазара, докато същевременно протича и все по-осезаемото внедряване на таблетите до края на 2016 г.
Gartner предвижда, че до края на същата година 2/3 от световната работна сила ще притежава поне смартфон или таблет. Според анализаторската фирма това коренно ще промени поведението на потребителя и начина, по който той купува и използва софтуер.
Традиционните производители на софтуер ще трябва да „пренапишат“ своите програми и приложения за тези хора, които предпочитат употребата на таблети вместо стандартни компютри. Вероятно това ще доведе и до ръст в инвестициите в софтуер в световен мащаб.
Изчисленията на Gartner сочат още, че в държавите от Европа, Близкия Изток и Африка ще бъдат направени с 3.1% по-високи инвестиции в софтуер през 2013 г. в сравнение с настоящата 2012 г.
Един от крайните изводите на изследователската компания е, че потребителите и работещите хора ще стават все по-мобилни и технологични, а това ще доведе до пълна промяна на начина на комуникация. По този начин IT секторът и начинът, по който той е изграден, ще се видоизменят също за кратък период.
Още технологични новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящата доходност на държавните облигации помрачи търговията на Wall Street
Кадър на деня за 18 август
Франция ще използва AI, за да се защити от кибератаки
Ефремова: На дъното сме в ЕС по минимална заплата, но и по учене през целия живот
Вицепрезидент на ФИФА оттегля подкрепата си за Инфантино заради отстраняването на Кевин Ламур
Анализатор: Близкият изток се движи към продължителен сблъсък, без изгледи за деескалация
Непоносима смрад, изпражнения: Кози се гледат в неподходящи условия
Узурпиране на част от плаж "Корал": Забиваш чадър и не го местиш до края на почивката
Енергиен тласък и успех за 3 зодии на 19 август 2026 г.
Грандиозно фенско шествие в София и препълнени трибуни за "Левски" - АЕК (СНИМКИ)
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 19 август
Веласкес е оптимист: Доминирахме, всичко е възможно!
Мачовете по телевизията днес, 19 август
Вуцов се закани на АЕК за реванша
Мечтата на Левски е жива! „Сините“ и АЕК оставиха развръзката за реванша
Левски - АЕК 0:0
Таро карта за 19 август, сряда - Осмица мечове
Дневен хороскоп за 19 август, сряда
Как се носи риза с дънки? Деним и логомания – перфектната комбинация за уикенда
4 зодии привличат изобилие до 10 септември 2026
По какво се разпознават емоционално зрелите мъже?
Храни, които придават естествен блясък на кожата
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Пресипнал глас през лятото - кога причината не е просто настинка?
„Александровска“ започва генна терапия за пациенти с булозна епидермолиза
Българска доминация на 37-ия международен турнир по тенис на маса „Млади надежди“
Издирват българка, изчезнала във Франция
Цената на моторното масло скочи
Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Намаляват продуктовата такса за отпадъците от електронно и електрическо оборудване