IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Как привързаността влияе на връзката ви

Вашият стил на привързване определя ефективността на вашите любовни отношения

Как привързаността влияе на връзката ви

Вашият стил на привързване играе важна роля в любовните взаимоотношения – като това какъв ще бъде партньорът ви, дали връзката ви ще има напредък и понякога как ще завърши вашата любовна история.

Ето защо разкриването на стила ви на привързаност може да ви помогне да разберете своите силни и слаби страни по отношение на връзките. Моделът на привързаност се формира още в детството и продължава да функционира дори в зряла възраст. Той отговаря за това как всеки човек реагира на нуждите си и какво може да направи, за да ги удовлетвори.

Когато е налице защитена привързаност, човек се чувства уверен и спокоен и е в състояние лесно да си взаимодейства с други хора. Когато е налице модел на неспокойно привързване, човек почти винаги избира неподходящ партньор само за да се почувства щастлив. Той има нужда да бъде постоянно около своята половинка, за да получава увереност и да се чувства спокоен.

Хората с пренебрежителен модел на привързаност често са по-студени във връзката, защото те се държат така, сякаш нямат никакви нужди и желания. Обикновено те се обвързват с някой, който е по-властен и дори прекалено взискателен с вниманието си.

В известен смисъл хората искат да си намерят подходящи партньори, с които да продължат да спазват своя определен модел на привързаност, формиран още от детството. След редица изследвания доктор Филип Шейвър и доктор Синди Хазан установяват, че 60% от хората имат защитно привързване, 20% имат неспокойно и 20% се характеризират с пренебрежително привързване. Ето и по-обстойна характеристика на моделите на привързаност, влияещи върху връзката:

1. Защитно привързване. Хората, спазващи този вид, обикновено са по-доволни от връзките си. Децата със защитно привързване виждат своята майка като сигурен образ, който винаги ще ги защитава. Този тип хора имат подобни любовни отношения и със своя партньор – чувстват се сигурни и свързани и дават свобода както на своята половинка, така и на себе си. Хората със защитна привързаност винаги предлагат подкрепата си и се стараят да накарат своя любим да се почувства по-добре, когато изживява лош момент. Обикновено връзката между хора с модел на защитно привързване е честна, открита и равноправна. Двете страни се чувстват независимо, но все пак искат да бъдат един с друг.

2. Неспокойно привързване. Тези хора често се чувстват отчаяни и са склонни да се впускат във връзка „фантазия“. Вместо чувство на истинска любов и доверие към партньора си, те често изпитват емоционален глад. Обикновено хората с неспокойно привързване търсят партньори, които да ги „спасят“ или да ги накарат да се чувстват пълноценни. Въпреки че искат спокойствие и сигурност, моделът на неспокойно привързване кара хората да постъпват така, че да прогонват партньора си. Когато почувстват сигурност във връзката си, те често стават взискателни и започват да се държат собственически към партньора си. 

Прочетете повече по темата в сайта на Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата