IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Отдалечавайки се от орбитата на Запада, руснаците намират нов модел за подражание в Китай

След руската инвазия в Украйна, Пекин се превърна в най-добрия приятел на Кремъл

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Застанала на входа на обширен парк с китайска тематика в Москва, Альона Иевская си пишеше домашно за университета. На фона на богато украсени павилиони, сводести мостове, езерце и статуя на Конфуций, приятел я засне с камера на телефон как се хвали с парка – на мандарин.

В страна, която доскоро боготвореше всичко западно, се случи нещо изненадващо: Китай стана желан и модерен за руснаците.

Китайските коли са се превърнали в обичайна гледка по московските улици. Членове на руския елит наемат китайски детегледачки, за да насърчат децата си да учат мандарин отрано. Столичните музеи и сценични центрове настояват да организират китайски изложби и представления, пише The New York Times.

"Последните три години позволиха на руснаците да видят Изтока в съвсем нова светлина, не като екзотична алтернатива на Европа, а като водеща насока за бизнес, туризъм и изследвания", каза в имейл Кирил В. Бабаев, ръководител на Института за Китай и съвременна Азия към Руската академия на науките.

След руската инвазия в Украйна, Китай се превърна в най-добрия приятел на Кремъл публично, въпреки че някои руски служители запазват дълбоко подозрение към намеренията на Пекин. Китай е оказал дипломатическа подкрепа и е купил руски петрол и газ. Китайският лидер Си Дзинпин се е срещнал с президента Владимир В. Путин в Кремъл, като и двамата са се усмихвали топло пред камерите. Китай също така е помогнал за замяната на западните потребителски стоки, които руснаците не могат да купуват поради санкции.

Всичко това е допринесло за нарастваща мания за китайски стоки и култура в цяла Русия.

В Москва малкото държавни училища, които предлагат китайски език, са пренаселени, а мандаринският език е основен не само в езиковите университети, но и в техническите училища. Свободните работни места, изискващи китайски език, са се увеличили рязко през последните години, според популярен уебсайт за работа.

Театрални режисьори от Китай поставят пиеси, базирани на съвременни китайски романи, в руски театри, които някога са приемали водещи западни художници. През април голям музей в Москва беше домакин на изложба от порцелан, керамика и други артефакти от Националния музей на Китай в Пекин. Книги за китайската култура са представени на видно място в книжарниците.

В края на януари кметството на Москва украси центъра на града, за да отбележи Лунната Нова година, като покри пешеходните улици с червени фенери и инсталира гигантска панда, прегръщаща коледна елха до Червения площад.

Московското метро беше построено върху червен влак с китайска тематика и преведе картата си на китайски. Билбордовете в града и държавната телевизия показваха "любимите фрази" на Си, а китайски ресторанти никнат в градове из цяла Русия.

Валентин Гогол, основател на компания, която осигурява детегледачки за членове на руския елит, каза, че се е надпреварвал да отговори на постоянно нарастващото търсене на китайскоговорящи. Заплатите сега достигат 5000 долара на месец, каза той, като цяло високи по руските стандарти, и въпреки това "процесът на набиране на персонал е доста труден".

Англоговорящите детегледачки все още са най-популярни, каза той, но китайскоговорящите са изместили френскоговорящите на второ място.

Китайските автомобили са един от все по-видимите белези на руската прегръдка на Китай. Автомобилите, произведени в Китай, са наводнили руския пазар, като само миналата година са продадени над 900 000 бройки , според Autostat, консултантска компания за автомобилния пазар. В сравнение с около 115 000 през 2021 г.

Сергей Стиллавин, руски радиоводещ и основател на автомобилен блог в YouTube, пътуваше из Европа, за да прави ревюта на европейски автомобили. Сега почти всички автомобили, представени в блога му, са китайски.

Въпреки че несъмнено има много по-голям ентусиазъм за китайските стоки, все още има силен копнеж за западни продукти, които стават все по-трудни за намиране през последните години.

Таксиметровите шофьори в китайски коли в Москва казват, че пак биха предпочели да си купят немска кола, дори и да е на същата цена. В социалните мрежи се разпространяват и видеоклипове, подиграващи се на китайските коли. В един от тях руснак подарява китайска кола на приятелката си. Щом тя вижда стилната кола, лицето ѝ се помрачава.

Западният брандинг също остава често срещан в руската столица. Нов елитен сграден комплекс в Москва носи амбициозни имена с лондонска тематика, като комплекса Knightsbridge Private Park и Belgravia, вместо такива, напомнящи за Шанхай или Пекин. Дори китайски бизнес клъстер близо до Москва се нарича GreenWood.

"Червена коприна", съвместен руско-китайски филм с китайски и руски шпиони, борещи се с японски врагове, китайски националисти и техните британски поддръжници в транссибирски влак през 1927 г., се оказа боксофис катастрофа въпреки спонсорираната от държавата реклама. И само една китайска модна марка, Ellassay, замени западните луксозни бутици, които доминираха витрината на ГУМ, универсалния магазин на Червения площад.

Александър Грек, редактор на руско списание и ентусиаст на Китай с пет деца, каза, че има разлики между поколенията в начина, по който младите хора възприемат Китай.

 "Те не виждат нищо, което е произведено в Съединените щати", каза 59-годишният Грек, отпивайки зелен чай в московско кафене и говорейки за по-малките си деца. "Всичко, което ги заобикаля, е произведено в Китай."

Всички деца на Грек са учили китайски. 14-годишната му дъщеря го говори свободно и ще прекара следващото лято в Китай, живеейки с местно семейство, "точно както децата са ходили в Англия", за да подобрят английския си. 

"Китай е единственият ни приятел сега", каза той, изброявайки технологични области, в които вижда Китай като световен лидер, като слънчевата енергия и изкуствения интелект. "И той се превръща във водеща страна в света."

Други руснаци са по-скептични, казвайки, че засиленият интерес към Китай вероятно е временен брак по сметка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата