Поредно фиаско претърпя и тазгодишният конкурс за българска песен в Евровизия. На ефектна церемония в събота вечер в зала 3 на НДК бяха избрани 12-те финалисти, които ще се борят на 24 февруари да представят България на Евровизия във Финландия.
Изборът обаче ще бъде на принципа на най-малкото зло, тъй като представянията на повечето от полуфиналистите бяха достойни единствено и само за изключително непретенциозна публика, която невъзмутимо би изслушала и най-безвкусното и фалшиво изпълнение без да й мигне окото.
Явно почти всички участници бяха убедени, че печелившата формула е комбинация от етно мотиви и английски език. В повечето случаи насилственото бутане на балкански ритми, гайди и кавали звучеше изобщо не на място. Този избор в комбинация с фалшиво пеене, буквално предизвика истински смях и съжаление от страна на публиката в залата.
От всички 18 песни, които се бориха на полуфинала - 14 бяха на английски език. За пръв път сред кандидатите имаше и чуждестранен участник – малтийските сестри Наташа и Чарлийн. По регламент те можеха да участват, тъй като сред екипа, създал парчето им, има българско участие, в случая текстописецът Галя Маринова.
В крайна сметка от 12-те финалисти има само 3 песни на български език. Едно от парчетата пък е на руски – “Я твоя” – поп фолк ритми, дело на Устата и Софи Маринова.
По право сред 12-те финалисти влязоха три парчета по избор на БНТ, на които държавната медиа ще плати за клипове.
Именно тук е големият шок. Сред трите песни е тоталното недоразумение – тази на Коцето-Калки – зъболекарят-хипар и член на бившата група Медикус. Злощастният музикант, който по принцип има и хубави песни, се бе превърнал в истинска карикатура в желанието си да бъде оригинален. За парчето си "Свободата и любовта" – изпълнение на английски и български, музикантът и придружаващите го танцьори излязоха облечени като индианци, танцуващи български хора.
Другите двама финалисти на БНТ са Каризма и двойката Елица Тодорова и Стоян Янкулов.
Каризма пеят на английски, а във визията си бяха използвали прабългарски костюми и самодивски одежди. В музиката на парчето са вплетени народни мотиви, но е истинско разочарование, че двамата пеят на английски.
Третият избор на БНТ наистина заслужава поздравления, тъй като това е може би най-стойностната песен сред финалистите – изпълнението на младата народната певица Елица Тодорова и перкусионистът Стоян Янкулов.
Тяхната песен “Вода” е взрив от ритъм – тъпани, дълбокия глас на Елица и страхотна синергия между двамата правят парчето достойно за международен конкурс.
Сред класните песни, отиващи на финала, е и изпълнението на участничката от шоуто “Стар академи” Аксиния. Певицата демонстрира страхотен глас на фона на повечето изпълнения, които бяха откровено фалшиво изпяти.
Сред атрактивните артисти бяха Устата и Софи Маринова, които също стигнаха финала след огнено шоу, дяволи и руска реч. Двамата решили да пеят на езика на “братушките”, защото разчитат на голямата руска тв аудитория. Естествено ромската дива и поп фол хип-хопаджията ще разчитат на руснаците, само ако станат победители в българския финал за Евровизия.
Свежо е и парчето на първата българска бойбанда Групата, което е дело шведски продуценти, работили с Мадона и Бекстрийт бойс.
Необясним е изборът на журито обаче да изхвърли по-класни парчета, като тези на протежетата на Слави Трифонов - Светозар Христов и Лора Владова, Петя Павлова и младият изпълнител Крум, които наистина бяха на добро ниво.
В замяна на това бяха класирани стенанията на никому неизвестният Димитър Ангелов, S-lavina - "Higher (Balkan heart") и естрадната прима Маргарита Хранова, която почти единствена не пя фалшиво, но изглеждаше сякаш е объркала Евровизия с Мелодия на годината ’87.
Във финалния кръг на конкурса на 24 февруари избраните 12 песни ще бъдат изпълнени отново на живо. След представянето на последната песен в продължение само на 10 минути зрителите ще могат да гласуват чрез обаждания и sms-и за песента, която да представи България на Евровизия 2007 в столицата на Финландия Хелзинки.
През последните две години изборът със sms-и предизвика бурни скандали. През 2005 г. Слави Трифонов демонстративно напусна конкурса, където участваше със Софи Маринова, като обвини продуцентите на победителите от Каффе, че са манипулирали вота. Миналата година пък останалите участници във финала обвиниха в измама победителите Мариана Попова и Азис.
Ето и 12-те песни, които ще се борят на финала:
Мастило - "Getting Crazy"
Тони Димитрова и група "Горещ пясък" - "Say you would"
Аксиния - "Аз знам"
Софи Маринова и Устата - "Я твоя"
Маргарита Хранова - "Моя любов"
S-lavina - "Higher (Balkan heart")
Теди Кацарова - "Super Fire"
Групата - "Back in Your Heart"
Димитър Атанасов - "Only Way Back Home"
Коцето- Калки - "Свободата и любовта"
Каризма - "Fool For You"
Елица Тодорова и Стоян Янкулов - Вода
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Поредно фиаско на Евровизия
Индианци, танцуващи хорà, руски дяволи, Каризма и бой банда попаднаха сред българските финалисти за Евровизия 2007
05.02.2007 | 09:49 ч. Обновена: 17.09.2025 | 21:51 ч.
0
Новини
-
Няма леки наркотици и няма такива, които не пристрастяват
-
Колин Фарел се появи с красива дама на червения килим - разберете коя е тя
-
Явор Гечев: Новият дълг отива за фискалния резерв, а не за харчене
-
Натали Портман чества 45-тия си рожден ден, демонстрирайки сладкото си бременно коремче
-
Мелони се озъби на Тръмп: Популярността ми не е твоя работа
-
5 грешки в кухнята, които често допускаме
-
Путин вече не може да скрие катастрофалните разходи за провалената си война
-
Старите водомери и топломери аут след 31 декември - солени сметки, ако останат
-
Скандалът на Острова: Доклад сочи масови изнасилвания на деца от мигранти, властите мълчали
-
Какво да очакват зодиите след лятното слънцестоене на 21 юни до края на 2026 г.?
-
Нова ера започва за 4 зодии с навлизането на Хирон в Телец на 19 юни
-
Шишков: Ковачки строи незаконно на Мальовица, кабинетът “Гюров” е разрешил
-
Вадят на светло бизнеса на Мицкоски у нас, следва бойкот на потреблението му
-
Здравеопазване в колапс: Шефове с 60 хил. евро заплата, болници пестят от сапун и хартия
-
Зеленски се закани да удари Беларус заради руска транслационна техника
-
Радев за руските санкции: В тях влиза и "Лукойл", няма да се простреляме в крака
-
Медведев: Русия ще се откаже от правилата за водене на война
-
Борисов за Радев: Пусна „димка“ за руския патриарх, а тихомълком удължи санкциите срещу Русия
-
Денков в атака: Радев защитава лице на руските тайни служби
-
Полша отне най-високото държавно отличие на Зеленски
-
Инициативен комитет ще издигне Андрей Гюров за президент
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата

Кадър на деня за 20 юни
Как ястребовата политика на централните банки влияе на пазарите на акции?
Преломен момент настъпва във войната в Украйна
Енергийният министър очаква споразумението с "Боташ" да се предоговори до един-два месеца
Империята на ислямската гвардия ще спечели най-много от отмяна на санкциите срещу Иран
Иран пак затвори Ормузкия проток
Венеция удря туристите с нова шокова такса до 50 евро
14-годишен футболист почина по време на мач
Вулканът Семеру изригна: Миньор е с тежки изгаряния
Стана ясна заплатата на легендарен треньор, ако се върне в Атина
Спортът по телевизията днес, 21 юни
Мачовете по телевизията днес, 21 юни
Германия удари Кот д'Ивоар в 94-ата минута и спря прокобата
ПО МИНУТИ: Германия - Кот д'Ивоар 2:1
Валенсия нашамари Барса в баскетболния финал в Испания
Седмична таро прогноза за 22 - 28 юни
Дневен хороскоп за 21 юни, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Нидерландия разби Швеция с 5:1 на Мондиала
И тримата пострадали работници на АПИ са с опасност за живота
Седмичен хороскоп 22 юни - 28 юни 2026
Зеленски върна отличието "Орден на Белия орел" на Полша
Утре настъпва Астрономическото лято
Цените на горивата у нас вървят надолу
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни