Във връзка с предстоящия Ден на репродуктивното здраве в Русе тази събота се допитваме за подробности около събитието до член на сдружение „Зачатие“, инициатор и организатор на срещата между двойки, копнеещи за своя рожба и най-добрите специалисти по репродуктивно здраве в България.
Разговаряме с Мария Игнатова, на 35 години, от София. Майка на прекрасно момченце и член на сдружението от 2009 г.
- Мария, как разбрахте за "Зачатие"?
За "Зачатие" разбрах от Интернет, когато написах в Гугъл страшната тогава за мен дума „лапароскопия”. Попаднах на форумите към сайта, но в началото бях толкова изплашена от сблъсъка с новата диагноза, че дори не се регистрирах във форума, а само четях.
- Какво Ви провокира да станете член на сдружението?
Сайтът на „Зачатие” ми даде толкова много - безценна информация, невероятна подкрепа и прекрасни приятели. За мен бе естествено продължение от регистриран потребител на форумите на „Зачатие” да стана член на сдружението. Няма да забравя първата си среща на живо с тези силни и борбени жени... Тогава най-силно усетих нуждата да съм част от тях и да бъда в помощ на семействата, на които им предстои да извървят нелекия път на стерилитета. След тази среща станах част от голямото семейство на Зачатие.
- Защо продължавате да работите доброволно за сдружението, след като вече решихте личния си проблем?
Много просто, това е моята кауза! Знам колко е страшно, когато нямаш информация, когато няма с кого да споделиш своя проблем, когато няма кой да те разбере. Знам през какви трудности минава една двойка и знам колко е важно да има някой, който да ти подаде ръка и да ти покаже, че има светлинка в тунела.
От сърце пожелавам на двойките, които продължават своята борба, да изпитат радостите и трепетите от бременността и раждането. Вярвам, че всички успеят и ще прегърнат своето дете или дечица, само трябва да не губят вяра, да таят надежда и да имат сили да доведат борбата до успешен завършек.
- Разкажете какво правите и как хората биха могли да помогнат на "Зачатие"?
Едната възможност е да се включат като доброволци в инициативите на сдружението. Бих искала накратко да спомена за част от тях. Една от най-важните ни годишни прояви ще се състои на 8-ми юни в Русе - Денят на репродуктивното здраве. Това е най-мащабното събитие за двойките с репродуктивни проблеми в България, което провеждаме за осма поредна година. Освен основната тема, която ще засегнем - "Донорството при лечението на стерилитет - поглед от всички страни" – сме осигурили безплатни индивидуални консултации и групови беседи със специалисти в областта на репродуктивното здраве.
Останалата част от интервюто можете да прочетете в Puls.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Самостоятелните къщи извън комплекси са най-търсени в София и околностите ѝ
„Тренд“: За 800 хил. души у нас разходите за здраве са много сериозна тежест
SOFIX се понижи в пета поредна сесия
Как се промени ситуацията за Nvidia в Китай през последните 3 седмици?
Призивът на Тръмп за подкрепа в Ормузкия проток тест ли е за НАТО?
Директорът на пристанище Лос Анджелис: Ще отнеме време да се възстановят веригите на доставки
Конфискуваха над 2,8 млн. фалшиво евро в Италия
Гюров и Мецола: Подкрепата за Украйна остава непоколебима (+СНИМКИ)
Георги Шарков: Машините гарантират честни избори
Незаконните сметища в София се множат, глобите до €4000 не плашат нарушителите (ВИДЕО)
Нов скандал: Над 750 000 лв. за два проекта, свързани с актьора Иво Аръков
Брага размаза кошмара на Лудогорец
Гриша Ганчев: Спрете терора
Бившата на Тоти вдига сватба през лятото
Анди Керъл стана играещ треньор
Карик препоръча трима от Юнайтед на националния селекционер
Тежък жребий за България за Световното по волейбол за мъже под 17 г.
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Пак проблеми! Мощна магнитна буря се насочва към Земята
Запознаха ученици от Варна с възможностите за реализация в съдебната администрация
Какво време ни очаква в четвъртък?
Спипаха двама с дрога
Блокирани храни за 300 000 нуждаещи се – институциите мълчат
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос