Повече от 100 хиляди българи страдат от деменция, като половината от тях са с болестта на Алцхаймер. В световен мащаб с такива заболявания са регистрирани 47 милиона души, а ако в близките години не се намери лечение, броят им ще се утрои до средата на века. Данните бяха представени днес на първата в Европа конференция, посветена на проблемите на остаряването и болестта на Алцхаймер, организирана от Асоциация "Алцхаймер"-САЩ и университета в Питсбърг (Пенсилвания, САЩ) с локалната подкрепа на Медицинския университет във Варна.
Деменциите и Алцхаймер са глобална епидемия, посочи д-р Мария Карийо, главен научен директор на американската асоциация. Тя уточни, че има фактори, които могат да забавят развитието на болестта. Сред тях са образованието през целия живот, като от особено значение е ранната възраст до 15-та година. Като фактори за отключването на болестта Карийо посочи още депресивните състояния, пушенето, загубата на слуха.
Усилията на учените са насочени върху разработване на терапии, които да помогнат на хората, които вече са с деменция или Алхаймер, допълни американският учен. По думите й в момента по света, включително в Европа, текат клинични изследвания на около 13 нови медикамента.
В около 80 на сто от случаите на Алцхаймер болестта е кодирана в гените на човека, допълни проф.Лиана Апостолова от университета в Индиана, САЩ. Тя уточни, че учените все още не са напълно наясно кои гени са "виновни" за развитие на заболяването.
В момента в САЩ текат клинични проучвания с биомаркери, които изследват различни протеини в мозъка и кръвта и позволяват да се открие наличието на болестта в организма десетилетия преди да започнат първите й прояви, допълни Апостолова. По думите й възможността за ранно диагностициране обаче не означава, че ще се стигне бързо до лечението на заболяването.
У нас държавата все още не полага никакви грижи за хората с деменция или Алцхаймер, допълни Ирина Илиева, изпълнителен директор на "Алцхаймер-България".
По думите й грижите за пациентите се поемат изцяло от семействата им, които най-често не могат да си позволят да купуват нужните лекарства. Тя посочи още, че е наложително да бъде приет Национален план по този проблем, каквито са и препоръките на Европейския икономически и социален комитет към държавите от ЕС. (БТА)

Цените на петрола, които виждате, не разкриват истинската история на пазара
Цената на дизела в Германия е само на крачка от последния си рекорд
AI генерираните текстове са навсякъде и се забелязват лесно – засега
Кадър на деня за 21 март
Американците остават все по-дълго в дома си
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Изпращаме седмицата с валежи от дъжд и сняг на места
Левскар сложи Христо Янев в малкия си джоб
Дуо на Локо Пловдив се завръща
Спортът по телевизията днес, 22 март
Мачът с ЦСКА е исторически за Добруджа
Ето защо ЦСКА изостава толкова от Левски и Лудогорец
"Червена мощ": ЦСКА не е бил толкова силен от 19 години
3 важни поверия за Благовещение
Седмична таро прогноза за 23 – 29 март
Нумерологична прогноза за 22 март
Таро карта за 22 март, неделя
Дневен хороскоп за 22 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Катастрофа между линейка и автобус на пътя София-Варна, има загинал
Виц на деня - 22 март
Денят ще е успешен за тези три зодии
По Черноморието днес ще бъде облачно с валежи от дъжд
Кметът на "Аспарухово" обсъди със съкварталците си премахването на дървета над ул. „Моряшка“
Седмичен хороскоп 23 - 29 март 2026
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона