По всички преговорни глави, в които МЗ участва, България е изпълнила приемлив кръг от поетите ангажименти, допълни той. В съответствие със заложеното в плановете за 2005 г. към стратегията за ускоряване на преговорите на България към ЕС до края на тази година ще бъдат разработени Закон за изменение и допълнение на Закона за храните, който да определи изискванията към храните и тяхната безопасност, отговорността на производителите и търговците за производството и предоставянето на безопасни храни на потребителите, както и редът за държавния контрол по тях, каза още министър Богоев.
По думите му, предстои изработването на нов закон за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, като целта му е постигане на пълно съответствие с последните нормативни изменения в сферата на лекарствата с ЕС. Ще бъде разработен и Закон за медицинските изделия, който да създаде основа за разработване на редица актове за въвеждане на изискванията на правото на ЕС по отношение на медицинските изделия.
Законът за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения също ще бъде разработен до края на тази година, допълни министър Богоев, като неговата идея е въвеждане на препоръката на Европейската комисия в областта на взаимно признаване на квалификация по регулирани медицински професии.
Един от основни ефекти в областта на здравеопазването, след присъединяване на страната ни, ще бъде възможността за предоставяне на медицинска помощ на българските граждани в страните от ЕС, допълни министърът. След две години работата на НЗОК ще бъде свързана и с възстановяване на разходи за медицинска помощ, оказана на български здравноосигурени граждани на територията на 31 държави от ЕС и европейското икономическо пространство, допълни министър Богоев.
При временно пребиваване в друга държава предоставянето на медицинска помощ се изисква да бъде налице неотложна необходимост, като се изключват някои случаи на хронични заболявания или на заболявания, започнали при самото пътуване.
С това се цели да се ограничи опасността от здравен туризъм, което може да подкопае общественоосигурителните фондове на компетентната държава, добави министър Богоев.
Подготвя се въвеждането от 1 януари 2007 г. на европейската здравноосигурителна карта, която ще бъде единственият документ, даващ право на спешна и неотложна медицинска помощ на територията на ЕС. С нейното въвеждане ще бъде осигурен процесът на възстановяване на разходите на държавата от съюза, предоставила лечение. Картата ще замества многобройните формуляри, които досега даваха достъп до такава помощ в ЕС, допълни министър Богоев.
Разходите ще бъдат възстановени от институцията на държавата, в която пациентът е бил здравноосигурен, като се избягват проблемите с неточни формуляри и се намалят административните разходи. Предоставянето на обезщетения в натура включва разходи, които в чужбина трябва да се поемат от държавата, в която лицето се осигурява.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.