Около 28 000 агенти на Сикрит сървис, Националната гвардия и федералната полиция ще се грижат за сигурността във Вашингтон на 20 януари, когато Доналд Тръмп ще положи клетва като президент на Съединените щати, предаде Франс прес.
Нападения с камиони, дронове или самотни снайперисти са сред основните заплахи, за които са подготвени американските служби за сигурност преди официалните събития в петък, за които се очаква да се съберат около един милион души.
След нападенията срещу големи групи хора с камион в Ница, Франция, и в Берлин миналата година, американските власти взеха мерки, за да не допуснат подобни сценарии във Вашингтон. "Не ни е известно да има конкретна достоверна заплаха", каза министърът на вътрешната сигурност Джей Джонсън пред журналисти в силно охраняваната сграда, където петдесетина американски агенции съгласуват мерките за сигурност преди церемониите по встъпване в длъжност на Доналд Тръмп.
"Терористичната среда в света сега е много различна дори от 2013 г., когато Барак Обама положи клетва за втори мандат", продължи Джонсън. Той каза, че има риск от нападения, планирани и извършени от хора, които са по-скоро вдъхновени, отколкото направлявани от джихадистки мрежи. "Трябва да ни тревожи екстремизмът на наша земя, екстремизмът, роден в САЩ и действията на саморадикализирали се хора", добави той, цитиран от БТА.
Една от големите възможни заплахи е нападение с камион, който да се вреже в множеството. Периметърът ще бъде охраняван с тирове, самосвали и бетонобъркачки, за да не допуснем никакво навлизане на превозни средства без разрешение, продължи министърът, цитиран от АФП. Дългият списък на забранените предмети включва аерозоли, балони, велосипеди, лазерни фенерчета, и разбира се, оръжие и всичко, което наподобява оръжие.
Дроновете са забранени в небето на Вашингтон, но ние сме готови за възможността те да бъдат използвани и разполагаме с необходимата техника да им противодействаме, каза Джонсън.
Официалните прояви ще започнат в четвъртък с полагане на венци на Арлингтънското военно гробище. В петък Доналд Тръмп ще положи клетва пред Капитолия, където се очаква да се струпат между 700 000 и 900 000 души, включително 99 групи протестиращи.
На клетвата ще присъстват досегашният и новият президент, бивши президенти, министри, депутати и други високопоставени личности. След това ще има тържествено шествие по Пенсилвания авеню до Белия дом и балове по случай встъпването в длъжност на Тръмп. В събота във Вашингтонската катедрала ще бъде отслужена тържествена литургия.

Заплатите в Япония растат, а с тях и аргументите за повишение на лихвите
"Смарт Органик" започва да изплаща дивидента от 10 август
Петролът поевтинява заради сигналите за напредък към споразумение за Ормузкия проток*
Тръмп заяви, че преговорите с Иран вървят добре, надеждите за споразумение растат
Киев преживя нова атака с балистични ракети, руски бизнес не призна Крим за част от Русия
Няма да има режим на тока при спад в мощностите на АЕЦ "Козлодуй" заради Дунав
Радев: Получаваме милиарди от Европа, наваксвайки безхаберието и политическата немощ
Почина легендата на фламенкото Пепе Хабичуела
Застреляха мексикански инфлуенсър, докато излъчва на живо
Изоставена ракета на SpaceX е на път да се разбие в Луната
Самотата приключва за 4 китайски зодии на 6 август 2026 г.
След сериозния натиск върху шефа на ФИФА: Инфантино свиква извънредна среща на върха на футбола
Левски с важна новина след боя над Кайрат
Топ рефер! Съдията от финала в Шампионската лига ще свири реванша Кайрат – Левски
Ас на ЦСКА преди Макаби: Няма от какво да се притесняваме
Алкарас взе тежко решение
Рома взима трансферна издънка на Реал Мадрид
5 зодии ще имат прекрасен август
Блясък и красиви форми: Маникюри за къси нокти (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 5 август
Италианска торта "Маргарита" (Torta Margherita)
Таро карта за 5 август, сряда - Сила
Дневен хороскоп за 5 август, сряда
Как да предотвратим изпотяването и лошата миризма през лятото
ВМА въведе онлайн записване за прегледи по НЗОК
Лентиго малигна в напреднала възраст – кога петното по лицето е ранна форма на меланом?
Микропластмасата увеличава риска от автоимунни заболявания
Синдром на Шааф-Янг – рядко заболяване с прояви, напомнящи синдрома на Прадер-Вили
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Хванаха мъж да кара с чужди номера
Мотор се блъсна, след като животно излезе на пътя му край Варна
Съдът образува 12 дела по жалби срещу заповеди на кмета на Варна за премахване на сгради в Баба Алино
Стартират засилени проверки по Черноморието
Жълт код за опасни горещини в 18 области днес
24-ма са ранени в катастрофи у нас през последните 24 часа