Майкъл Коен, бившият адвокат на президента на САЩ Доналд Тръмп, бе осъден днес на три години затвор за незаконно даване на пари на две жени, за да мълчат, по време на предизборната кампания на неговия клиент през 2016 г., както и заради това, че излъгал пред Конгреса за проект за построяване на Тръмп тауър в Москва, предадоха Ройтерс и Франс прес. Тръмп имал извънбрачни връзки с двете жени.
Окръжният съдия в Манхатън Уилям Поли осъди Коен на три години затвор за плащанията, които били в нарушение на финансовото законодателство на САЩ. Той отделно постанови два месеца затвор за бившия адвокат на Тръмп за фалшивите му показания пред Конгреса.
Коен ще изтърпи двете наказания едновременно, което означава, че ще лежи три години в затвора, отбелязва Ройтерс.
През август бившият адвокат на американския президент призна за плащанията, а през ноември - и за фалшивите изявления.
"Много пъти имах усещането, че е мое задължение да прикривам мръсни номера" на (Тръмп), каза днес Коен пред съдията. "Моята собствена слабост и сляпа лоялност към този човек ме накараха да избера пътя на тъмнината пред този на светлината", добави бившият адвокат на американския президент.
Гай Петрило, адвокат на Коен, напомни на съда, че клиентът му "е предложил доказателства срещу най-влиятелния човек в страната". Коен е сътрудничил, знаейки, че президентът на САЩ може да спре разследването на специалния прокурор Робърт Мълър.
"Макар че Коен обещава да помогне при бъдещи разследвания, това не е нещо, което съдът може да вземе под внимание в момента", заяви съдия Поли.
Федерални прокурори в Ню Йорк обвиниха Коен за това, че точно преди изборите през ноември 2016 г. платил на порноактрисата Сторми Даниълс 130 000 долара и уредил плащането на 150 000 долара на бившия модел на Плейбой Карен Макдугъл, за да си мълчат за връзките си с Тръмп, който е женен. Самият президент отрича да е имал такива връзки.
Според прокуратурата плащанията са нарушавали правилата за финансиране на предизборни кампании. Твърдението на Коен, че плащанията са били наредени от Тръмп, замесва президента във възможно нарушение на законите за финансиране на предизборни кампании.
Според законите на САЩ всички средства, внасяни в помощ на предизборни кампании, трябва да бъдат декларирани и отделните вноски не могат да надхвърлят 2700 долара. Вчера Тръмп отхвърли твърденията, че платените на жените суми са вноски за предизборна кампания.
Адвокатът на Тръмп Руди Джулиани заяви, че сумите, платени на жените да си мълчат, не могат да бъдат смятани за нарушение на правилата за финансиране на кампании. Парите са били платени, за да защитят репутацията на бизнесмена, и са щели да бъдат дадени, дори ако той не се беше кандидатирал за президент на САЩ, подчерта юристът.
Признавайки вината си, Коен заяви също, че е излъгал пред Конгреса кога е бил обсъждан проектът за строеж на небостъргач в Москва. Адвокатът е заявил в писмени показания до две комисии на Конгреса, че преговорите са приключили през януари 2016 г., а реално те са продължили до юни 2016 г., след като Тръмп спечели кандидатпрезидентската номинация на Републиканската партия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна няма ясен отговор ще я защитят ли съюзниците, разчита САЩ да притиснат Русия
Геополитическите сътресения разклатиха оптимизма на Wall Street
Шефчович: ЕС обмисля да спре временно въглеродния данък върху торовете
Кадър на деня за 7 януари
Ценовата война на автомобилния пазар в Китай продължава въпреки по-строгите регулации
Тръмп: Без дивиденти и обратно изкупуване на акции при отбранителните компании
Домашен лек с черна ряпа и мед за лечение на кашлица
Ходенето като упражнение - кога не е достатъчно?
Зодиите, изправени пред кармични изпитания през 2026 г.
Ферментиралите храни са полезни за червата и стомаха
Червен код за валежи в община Крумовград: Обявиха 8 януари за неучебен
Конте изригна срещу съдиите: Хойлунд да си ампутира ръката ли?
ЦСКА и Лудогорец в битка за нападател от Алжир
Интер дръпна с 4 точки след 2:0 в Парма
Груев с асистенция, но Лийдс падна с 3:4 в невероятна драма
Нова издънка за Ман Юнайтед, не успя да бие слабак
Трябваше да е той! Семеньо се сбогува с Черешките с победен гол в края
Дневен хороскоп за 8 януари, четвъртък
Лесна питка за Бабинден
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Само месец остава до най-личния концерт на Николина Чакърдъкова
Смяна на професията след 40: Съвети, които ще са ви от полза
Лесен 3-дневен детокс след празниците
Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
17-годишен ученик направи приложение за еврото: Eurobuddy
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.