Международният наказателен съд (МНС) отхвърли решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу всяко официално разследване на американски войски заради предполагаеми военни престъпления в Афганистан, съобщава БГНЕС.
Съдът заяви, че неговият председател Куон „отхвърля мерките, предприети срещу МНС", наричайки ги "безпрецедентни" и заяви, че "подкопават общото ни начинание съдът да се бори с безнаказаността и да гарантира отговорност за масовите зверства".
По-рано на обвиненията на САЩ към МНС в предубедени разследвания и корупция реагира и ЕС. Върховният представител на ЕС по външната политика и политиката на сигурност Жозеп Борел каза:
"Европейският съюз трябва да проучи подписания от американския президент Доналд Тръмп указ за санкции срещу лица, свързани с разследвания на Международния наказателен съд (МНС) срещу американските военни и други служители, но този въпрос е притеснителен".
"Този въпрос предизвиква безпокойство", заяви още Борел.
Той добави, че ЕС подкрепя Международния наказателен съд, "който разглежда най-тежките престъпления срещу човечеството" и че решението на САЩ трябва да се проучи.
ООН също е загрижена за възможно въвеждане на американски санкции срещу членове на Международния наказателен съд, заяви представител на генералния секретар Антониу Гитериш.
В изявление говорителката на Белия дом Кейли Макинани заяви, че МНС се опитва да провежда политически мотивирани разследвания срещу САЩ и техните съюзници като Израел и че САЩ са установили наличие на корупция и недобросъвестно изпълнение на задълженията в най-високите нива на прокуратурата на Международния наказателен съд, както и манипулиране от страна на враждебни сили на институцията, визирайки руската държава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Акция на седмицата: „Софарма“ АД
АЕЦ „Пакш“ може да заработи с пълен капацитет още до сряда
БВП на Полша надхвърли 1 трлн. долара, сега страната гледа към икономика 2.0
Зеленски: Путин отхвърли предложението за примирие за Черно море
Мерц пресира правителството за по-бързи реформи в подкрепа на икономическия растеж
Alibaba планира да набере 10 млрд. долара с продажбата на акции
40 градуса в Гърция: Обявиха висок риск от пожари, Атина отвори климатизирани зали
Любовен хороскоп 23–29 август 2026 г.: Какво предстои за всяка зодия
В "България сутрин" на 24 август от 9:30 часа: Какви са основните проблеми, които трябва да реши ЦИК?
В София протестират срещу депо за 5000 тона летяща пепел: "Притесняваме се за здравето си"
Категорично: Кейн е номер 1
Кобел: Дортмунд ще става все по-силен
Холанд изненада всички
Алегри: Де Бройне е извънземен
Реал Солт Лейк иска бивша звезда на Ливърпул
Костакурта: Интер е сред най-силните отбори
Седмична таро прогноза за 24 – 30 август 2026
Таро карта за 23 август, неделя - Тройка чаши
Често срещани грешки при съчетаването на цветове и как да ги избегнем
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Кои са едни от най-добрите съставки за кожата след плаж
Нумерологична прогноза за 23 август
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Очаква се интензивен трафик в цялата страна
Симеон Матев: Август е поредният месец с температури над климатичната норма
Разбиха колата на Невяна Владинова
Държавата предвижда поемане на заплати и осигуровки при наемане на родители с малки деца
Намериха изгубена брачна халка заради ниското ниво на река Дунав
Какво ще бъде времето в понеделник?