Китай се разгневи от планираното за идния месец посещение в Съединените щати на "сепаратисткия" вицепрезидент на Тайван Уилям Лай - фаворит сред кандидатите за президент на острова, съобщава "Ройтерс".
От своя страна Тайпе отвърна, че не вижда причина Пекин да реагира твърде остро на обикновено транзитно преминаване.
Тайванските президенти и вицепрезиденти традиционно извършват транзитно преминаване през САЩ при пътувания до малкото останали страни, които все още поддържат официални дипломатически отношения с островната страна, спрямо която Пекин има териториални претенции.
Лай ще присъства на встъпването в длъжност на новия президент на Парагвай Сантяго Пеня.
Това пътуване в САЩ обаче има допълнително значение, тъй като Лай се кандидатира за наследник на президента Цай Инуън на следващите избори в Тайван през януари, а кандидатите за държавен глава обикновено посещават Съединените щати преди вота, за да обсъдят кандидатурата си с официални лица там. В момента Лай е начело в повечето социологически проучвания.
Подобни транзити вбесяват Китай, който ги счита за прикрита подкрепа от страна на САЩ за отделянето на Тайван от Китай и оспорване на териториалните претенции на Пекин.
През април Китай организира военни учения около Тайван, след като Цай се срещна с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти в Лос Анджелис на връщане от Централна Америка.
Говорителката на китайското външно министерство Мао Нин заяви, че правителството вече е подало дипломатическа жалба до Съединените щати относно престоя на Лай.
"Китай твърдо се противопоставя на всякаква форма на официален обмен между САЩ и Тайван, решително се противопоставя на скритите посещения на сепаратистите за независимост на Тайван под каквото и да е име и по каквато и да е причина и решително се противопоставя на всяка форма на съучастие от страна на Съединените щати в подкрепа на сепаратистите за независимост на Тайван", категорична бе тя.
"Китай ще следи внимателно развитието на ситуацията и ще предприеме решителни и силни мерки за защита на националния си суверенитет и териториалната цялост".
По данни на президентството на Тайван Лай ще пристигне в Парагвай на 14 август, ден преди Пеня да положи клетва като следващ президент на страната.
Запитан дали правителството се притеснява от китайската реакция на посещението на Лай в САЩ и дали това ще предизвика нови китайски военни учения, заместник-външният министър на Тайван Александър Юи заяви, че е "обичайна практика" да се правят подобни спирания от съображения за безопасност и комфорт.
"Няма причина това да всява смут", подчерта той.Китай многократно е отхвърлял предложенията за преговори от Цай и нейното правителство, тъй като я счита за сепаратистки лидер.
Лай разгневи Китай през 2018 г., докато беше премиер, обявявайки пред парламента, че е "работник за независимостта на Тайван" и позицията му е, че Тайван е суверенна, независима държава - червена линия за Пекин.
И Цай, и Лай твърдят, че Китайската република - официалното име на Тайван, вече е независима държава, въпреки че тя е официално призната от едва 13 страни, сред които Парагвай.
Миналата седмица Пеня посети Тайван и се срещна както с Лай, така и с Цай, която не може да се кандидатира отново за президентския пост, тъй като вече изкара два мандата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Британският пазар на труда показва признаци на стабилизиране преди заседанието на АЦБ
Apple планира да вдигне цените на продуктите си заради скъпите чипове
Петролът поевтинява след подписването на споразумението между САЩ и Иран*
Украйна систематично "превръща Крим в остров", отново гори рафинерията в Москва*
Президентите на САЩ и Иран подписаха споразумението за прекратяване на войната
В навечерието на 250-ата годишнина: Според много американци САЩ няма да оцелеят още 250 години
Докладът за РСМ в ЕП - провал за лобизма на Скопие, страната е част от сръбския свят
3 часа от София до Пловдив: Кошмар за шофьорите заради ремонтите на АМ "Тракия" (ВИДЕО)
ЦСКА приема "Дери Сити" на "Васил Левски" в Лига Европа
В "България сутрин" на 19 юни от 9:30: Какво се случва и докъде стигна проектът за Национална болница?
Катастрофа затруднява движението в района на тунел "Железница"
Олимпиакос пробва Лудогорец с повече пари за Станич
Световен шампион спъва ЦСКА за Сенси!
Левски готви трансферна бомба с голямо име
Трансферен удар! ЦСКА привлича шампион на Аржентина
Левски трябва да извърши чудеса от героизъм, за да отпадне от Борац
Трима подсилиха ЦСКА
5 съвета на Петър Дънов за здрав черен дроб
7 рецепти с пресни билки за Еньовден
Как да носим поли през цялата година
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Бабините филийки с яйце и сирене – рецепта от детството
Шведска торта за лятното слънцестоене – Midsommartårta
Варна приема турнир по адаптирано плуване за деца с увреждания
Шанде смени Спартак (Варна) с Олимпия (Любляна)
Петролът поевтиня с над 3% след споразумението за отваряне на Ормузкия проток
РЗИ: Качеството на морската вода във Варна е отлично
Райони във Варна и региона остават без вода днес
Тъжна вест! Футболен треньор си отиде на 58 години
2026 г. може да се окаже най-лошата в историята: Предлагат да „затъмним“ Слънцето, за да оцелеем
Мисията BepiColombo навлиза във финалната си фаза по пътя към Меркурий
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години