Европейската комисия представи първия доклад за корупцията във всичките 28 страни от Евросъюза.
В България корупцията продължава да се шири, се посочва в доклада. Борбата с корупцията отдавна е приоритет за България, а законодателните реформи доведоха до създаването на нови структури, но въпреки това корупцията продължава да се шири, се посочва в текста.
В доклада ЕК предлага на България да предпазва институциите за борба с корупцията от политическо влияние и да назначава управленските им кадри съобразно прозрачна процедура, основаваща се на качествата на кандидатите.
Случайното разпределение на делата в съдилищата следва да бъде осигурено чрез ефективна общонационална система. Комисията предлага да бъде приет етичен кодекс за народните представители, а в областта на обществените поръчки да се налагат възпиращи наказания, както на национално, така и на местно равнище.
ЕК представя и две обширни проучвания на общественото мнение. Повече от 3/4 от европейските граждани и 84 на сто от българите са съгласни, че корупцията е широко разпространена в тяхната страна. Четири процента от европейците и 11 на сто от българите споделят, че през изминалата година им е бил поискан или се е очаквало да дадат подкуп. Едва девет на сто от българите - най-ниският дял в ЕС - намират, че се предприемат достатъчно наказателни преследвания, за да се възпрат хората от корупционни практики.
В допълнителните документи към доклада и в частта, посветена на нашата страна, се отбелязва, че според 73 на сто от българите единственият начин за постигане на успех в бизнеса е чрез политически връзки (средната стойност за ЕС е 56 на сто).
Същевременно броят на онези, които са заявили, че са лично засегнати от корупцията във всекидневието си, е спаднал с 1/5 (21 на сто при средно 26 на сто в ЕС).
В проучването на Евробарометър от 2013 г. сред представителите на бизнес средите, посветено на корупцията, 89 на сто от интервюираните в България заявяват, че корупцията е широко разпространена (средната стойност за ЕС е 75 на сто), а според 51 на сто тя е проблем при осъществяването на бизнес в страната (средната стойност за ЕС е 43 процента).
Незаконните плащания и даването на подкупи от дружествата в България продължават да се приемат за обичайна практика, се посочва в доклада. Сред проблемните области са регистрирането на патенти, лицензирането, издаването на разрешения и отпускането на обществени субсидии.
В доклада за глобалната конкурентоспособност от 2013 г. корупцията се сочи като най-голям проблем при осъществяването на бизнес в България, отбелязва ЕК. Допълва се, че през 2012 г. делът на сенчестата икономика в нашата страна е бил 31,9 на сто от БВП, най-висок в целия ЕС.
Корупцията остава предизвикателство за Европа и засяга всички от ЕС, пише още в документа. Посочва се, че корупцията струва около 120 милиарда евро годишно на икономиката на ЕС. Държавите от Общността предприеха много инициативи през последните години, но с променливи резултати и трябва да се направи повече за предотвратяването и наказването на корупцията, се отбелязва в от заключенията.
Докладът съдържа описание на положението във всяка държава - какви антикорупционни механизми съществуват, кои от тях действат добре, какво може да се подобри и по какъв начин.
Докладът включва глава, посветена на обществените поръчки, посочва БТА. Това е много важна област за икономиката на ЕС, тъй като приблизително 1/5 от БВП на ЕС се изразходва всяка година от обществени органи за купуването на стоки, за услуги и строителни работи, се посочва в съобщението. Това е и област, която е предразположена към корупция, се посочва в доклада. ЕК призовава за подсилване на етичните норми в областта на обществените поръчки, като предлага подобрения в механизмите за контрол.
Корупцията подкопава доверието на гражданите в демократичните институции и във върховенството на закона, вреди на европейската икономика и лишава държавите от така необходимите данъчни приходи, коментира еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, цитирана в съобщението. Държавите от ЕС са извършили много през последните години, но днешният доклад показва, че това никак не е достатъчно, добавя тя, цитирана в съобщението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Без данни от Вашингтон централни банки и отчети ще движат пазарите тази седмица
УЗФ присъжда почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Алесандро Профумо
Разрешителните за строеж и жилищните сгради ще са на фокус през седмицата
Домбровскис: Теоретично България може да кандидатства и за трето плащане по ПВУ до края на 2025 г.
Петролът поскъпва след решението на ОПЕК+ да спре ръста на производството от догодина*
Хорър и романтична комедия спориха за лидерството в боксофис класацията в САЩ
Кметът на Елин Пелин: Ниски заплати и работа на парче в малките общини
Костадин Костадинов, "Възраждане": Лагард иска да заграби резервите ни, не искаме еврото
Двама души загинаха в катастрофа край Оногур
Рецепта за тиквена крем супа с джинджифил
Гуцанов: Осигурителните вноски ще бъдат увеличени
ИПБ: Загиналите в катастрофи не намаляват, мерките не работят
Режат Ман Сити от 10 години, оплаква се Гуардиола
В Левски потриват доволно ръце преди дербито с ЦСКА
Пада нова треньорска глава в родната Първа лига
Законите на УЕФА! Решението за скандалното пловдивско дерби е ясно
Трансферна издънка на Ман Юнайтед върна Бетис към победите в Ла Лига
Синер и Алкарас излизат в любопитна битка
5 есенни супи с малко въглехидрати
9 стъпки от аюрведа, които трансформират живота към по-добро
Протеинова салата с кисело мляко и грозде
Нумерологична прогноза за 3 ноември
Дневен хороскоп за 3 ноември, понеделник
Седмичен хороскоп за 3 – 9 ноември
Гуцанов: Минималната работна заплата става 1213 лева
Варненци недоволни: Цените на квартирите започват от около 1000 лева на месец
Спират движението по част от пътя към Златни пясъци
Гранд хотел "Варна" вече е и без козирка
Вандали сеят разруха във Варна
Александър Николов за "Лукойл": Стряскащо е решението за въвеждане на временна забрана на износа
Учени предупредиха за засилване на слънчевата активност
От Токио до Ню Йорк само за час: Започват суборбитални полети
„Космически океан“ край черна дупка: Откриха най-големия воден резервоар във Вселената
Магнитни бури през ноември 2025 г.: Кои са най-опасните дати
2024 г. вероятно е била най-горещата в последните 125 хил. години
Пробив в създаването на диаманти с помощта на електрони